باید بدانیدکه علاوه بر سن شناسنامه ای بدن مان و میزان سلامت ان هم سن و کیفیت زندگی را برایمان مشخص می کند گاهی ما فقط 30 سال داریم اما با توجه به بدن و اضافه وزن و ورزش نکردن و خیلی از مسائل مربوط به لایف استایلمان سن مان 45 نشان داده می شد که معلوم می شود که نسبت به بدن و سلامتی تان بی توجه بوده اید . محاسبه سن واقعی بدن شما می تواند راهی برای یادگیری این باشد که شما زندگی سالم و جوانی داشته اید یا خیر اما این یک سنجش از نظر علمی دقیق نیست و نباید جایگزین تشخیص حرفه ای شود. به دست آوردن یک عدد برای سن بیولوژیکی شما مستلزم گذراندن لیستی از آزمایش های بدنی و ارزیابی سبک زندگی فعلی شما است. عددی که به دست می آورید می تواند در مورد عادات سلامتی شما چیزهای زیادی برای شما تعریف کند و می تواند در فهمیدن چگونگی ایجاد تغییر در زندگی شما مفید باشد، به خصوص اگر می خواهید سن بیولوژیکی شما با بالا رفتن سن زمانی شما پایین بیاید.

Man Person Basic Body Language Posture Stick Figure Pictogram Icon. A set of stick figure pictograms representing man basic posture and gesture.

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما مشورت کنید .

آزمایش انعطاف پذیری

خوب است که انعطاف پذیری خود را آزمایش کنید. آیا هنوز می توانید انگشتان پاهایتان را لمس کنید انعطاف پذیری با افزایش سن کاهش می یابد و با برخی از عوامل مانند افزایش دهیدراسیون، تغییر در ساختار شیمیایی بافت ها، از بین رفتن فیبر عضلانی با الیاف کلاژن و افزایش رسوب کلسیم می توان در بدن افراد مسن محدود شود. انعطاف پذیری شما از سلامتی کلی تان اطلاعاتی به شما می دهد. روی زمین با پشت خود صاف بنشینید، پاها را در کنار هم و بازوها را در جلوی خود در سطح شانه قرار دهید. در کنار پاهایتان، نقطه ای را مستقیماً در زیر نوک انگشتان خود روی زمین علامت بزنید و سپس به آرامی به جلو بروید و پاهای خود را صاف نگه دارید. تا جایی که نوک انگشتان شما قرار دارد علامت بزنید و فاصله بین دو علامت را اندازه بگیرید . هر چه دورتر باشد، بهتر است زیرا نشان می دهد که بدن شما هنوز سرحال و جوان است .

. برای اینکه قدرت خود را امتحان کنیدو بدانید چقدر قوی هستید به طور کلی، افراد تا حدود 30 سالگی عضله به دست می آورند. اما پس از آن ما به آرامی توده عضلانی و از این رو، قدرت بدنی خود را از دست می دهیم. افراد بالای 30 سال که غیرفعال هستند می توانند در هر دهه 3 تا 5 درصد از حجم عضلات خود را از دست دهند و حتی قدرت بدنی شان را نیز مقداری از دست بدهند. این از دست دادن توده عضلانی به نام سارکوپنی به معنی از بین رفتن قدرت و تحرک است و در افراد مسن می تواند خطر شکستگی و از بین رفتن استخوان را افزایش دهد. قدرت خود را آزمایش کنید. تا آنجا که می توانید تعداد پوش آپ (روی زانوها) را انجام دهید، بدون اینکه متوقف شوید، بدن خود را در یک خط مستقیم نگه دارید و قفسه سینه خود را در 12 سانتی متری از کف زمین قرار دهید.

آنقدر ادامه دهید تا دیگر نتوانید آن را انجام دهید . مانند انعطاف پذیری، قدرت هرچه بیشتر باشد بهتر است. اگر توانستید تعداد بالایی از تمرین پوش آپ را انجام دهید، احتمالاً میزان خوبی از توده عضلانی و استقامت بدنی دارید . اگر کمتر از 10 تمرین پوش آپ را انجام داده اید، 1 سال را به سن واقعی بدن خود اضافه کنید. برای 10 تا 19 بار اضافه یا تفریق نکنید. اگر به بیست پوش آپ رسیدید، 1 سال را کاهش می دهید. 2 سال را برای بیش از 30 بار کم کنید . سعی کنید حتما در منزل یا محل کار هستید تحرک داشته باشید و مرتبا در حالت نشسته و در حال خوردن نباشید فکر کنید ورزش جزئی از زندگی تان است و حتی شده ده دقیقه حرکات ورزشی را انجام دهید و اگر فرصت کافی دارید به باشگاه ها ی ورزشی مراجعه کنید .

تجزیه و تحلیل چربی بدن را انجام دهید:

 خوب است بدانید که دقیق ترین روش برای قضاوت در مورد ترکیب بدن اندازه گیری نسبت ران به کمر و با تجزیه و تحلیل چربی بدن است و دقیق ترین راه برای انجام این کار، امپدانس بیوالکتریکی است. در طی چنین امتحانی که می توانید با یک مربی ورزشی انجام دهید، دراز می کشید و دو الکترود را روی پای خود قرار می دهید. سپس یک جریان الکتریکی به بدن شما ارسال می شود. این جریان بسیار اندک است شما حتی آن را حس نخواهید کرد.

سپس آزمایش دقیق خواندن چربی بدن شما نسبت به بافت های بدون چربی مانند عضله و استخوان و همچنین چگونگی مقایسه شما به طور متوسط ​​با دیگران را نشان می دهد . برای یک خوانش خوب شما نباید در ساعات قبل از آزمایش ورزش کنید، سونا بروید و یا الکل مصرف کنید. زنان باید بیشتر از مردان دارای چربی بدن باشند . در مورد زنان، اگر درصد شما بین 15درصد  تا 24درصد باشد هیچی به سن بدن اضافه نکنید اگر بین 25درصد تا 33درصد  بود عدد 5 را اضافه كنید و اگر زیر 15درصد  یا بیشتر از 33در صد هستید عدد 1 را اضافه کنید . در مورد مردان، اگر درصد شما بین 6درصد  تا 17درصد  باشد هیچی به سن بدن تان اضافه نکنید اگر بین 18درصد  تا 24در صد  باشد عدد 5 را اضافه کنید و اگر زیر 6درصد  یا بیشتر از 25درصد  هستید 1 را اضافه کنید .

بررسی عادات منفی و بد شما :

آیا نوشیدنی های الکلی  مصرف می کنید مصرف بیش از حد الکل می تواند شما را در معرض ابتلا به برخی سرطان ها، سکته مغزی، فشار خون بالا، بیماری کبد و لوزالمعده قرار دهد. سیگار کشیدن چطور؟ علم پزشکی در این مورد کاملاً واضح است: هر نوع سیگار کشیدن (حتی در معرض دود آن قرار گرفتن) برای سلامتی شما مضر است. مصرف زیاد سیگار یا الکل قطعاً سن بیولوژیکی شما را بالا می برد. اگر مشروب نخوریده اید، در مورد الکل 1 از نمره خود کم کنید

اگر سیگاری نیستید و هرگز نکشیده اید، برای سیگار کشیدن، 3 از نمره خود کم کنید. اگر پنج سال یا بیشتر است که از این کار کنار کشیده اید و اگر در چهار سال گذشته ترک کرده اید، 1 را کم کنید. اگر در حال حاضر سیگار می کشید 3 را اضافه کنید .

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =