باید بدانیدکه علاوه بر سن شناسنامه ای بدن مان و میزان سلامت ان هم سن و کیفیت زندگی را برایمان مشخص می کند گاهی ما فقط 30 سال داریم اما با توجه به بدن و اضافه وزن و ورزش نکردن و خیلی از مسائل مربوط به لایف استایلمان سن مان 45 نشان داده می شد که معلوم می شود که نسبت به بدن و سلامتی تان بی توجه بوده اید . محاسبه سن واقعی بدن شما می تواند راهی برای یادگیری این باشد که شما زندگی سالم و جوانی داشته اید یا خیر اما این یک سنجش از نظر علمی دقیق نیست و نباید جایگزین تشخیص حرفه ای شود. به دست آوردن یک عدد برای سن بیولوژیکی شما مستلزم گذراندن لیستی از آزمایش های بدنی و ارزیابی سبک زندگی فعلی شما است. عددی که به دست می آورید می تواند در مورد عادات سلامتی شما چیزهای زیادی برای شما تعریف کند و می تواند در فهمیدن چگونگی ایجاد تغییر در زندگی شما مفید باشد، به خصوص اگر می خواهید سن بیولوژیکی شما با بالا رفتن سن زمانی شما پایین بیاید.

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما مشورت کنید .

چگونگیه وضعیت بدنی برای دستیابی به سن واقعی بدن :

راجع به نبض باید میزان نبض در حالت استراحت را پیدا کنید. قلب یکی از مهمترین ارگان های بدن است و قلب سالم بخش بزرگی از بهزیستی کلی را می رساند. یک قلب معمولی معمولاً بین 60 تا 100 بار در دقیقه می تپد. در حالت استراحت، تپش شما نباید سریع تر یا کندتر از این باشد، اگرچه برخی از ورزشکاران حرفه ای در دقیقه زیر 50 تپش دارند. دو انگشت اول دست راست خود را در قسمت داخلی مچ دست چپ خود، درست زیر انگشت شست خود، بالای یکی از شریان های اصلی خود قرار دهید. شما باید نبض خود را احساس کنید. تعداد ضربان قلب را به مدت 15 ثانیه بشمارید و سپس برای ضربان قلب خود در دقیقه تعداد آن را در 4 ضرب کنید . به طور کلی، میزان استراحت پایین نشان می دهد که قلب شما قوی است. میزان بالاتر بدان معنی است که قلب شما برای انجام همان میزان کار باید سخت تر کار کند . اگر میزان نبض استراحت شما 100 ضربه در دقیقه یا بیشتر است، به سن زمانی خود اضافه کنید

اندازه گیری بدن :

اندازه گیری چگونه خواهد بود . ابتدا  نسبت کمر به لگن را مشخص کنید. آیا شکل بدن شما گلابی شکل، سیبی شکل یا به شکل آووکادو است؟ ما با افزایش سن تمایل به افزایش وزن داریم و شکل فرد و خصوصاً نسبت دور کمر به لگن او راهی سریع برای ارزیابی توزیع چربی بدن است که می تواند خطرات احتمالی برای سلامتی مانند فشار خون بالا، دیابت و سکته مغزی و برخی بیماری های دیگر مانند سرطان را نشان دهد. اندازه باسن را با اندازه کمر تقسیم کرده و سپس این دو عدد را تقسیم کنید. اطمینان حاصل کنید که کمر خود را از حدود 4 سانتی متر بالاتر از ناف و باسن خود را از پهن ترین نقطه اندازه گیری کنید . برای اندازه گیری دور کمر به باسن، نسبت بیش از 1.0 برای آقایان و 0.85 برای خانم ها نشان می دهد که شما بیش از حد ایده آل چربی در قسمت ناحیه شکم تان دارید اگر از نسبت پیشنهادی بالاتر هستید، 1 سال را به سن واقعی بدن خود اضافه کنید .

بی ام ای برای محاسبه وزن بسیار مهم است شاید با ان کار کرده باشید .  شاخص توده بدنی یا بی ام ای روشی برای اندازه گیری آرایش بدن، تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر قد در متر است این شاخص مقدار زیاد چربی بدن را نشان می دهد این شاخص عبارت است از تقسیم وزن کیلوگرم بر قد به متر به توان 2 . یکی از راه های ساده برای محاسبه غیر ریاضی، شما می توانید وب سایت های آنلاین را پیدا کنید که برای شما محاسبه می کنند .

اگر اگر شما زیر 18.5 است و کم وزن هستید 1 را به سن واقعی بدن خود اضافه کنید. اگر بین بین 25 تا 29.9 است و اضافه وزن دارید 2 را اضافه کنید و اگر بیش از 30 یا چاق باشید باید عدد 3 را اضافه کنید. اگر بین 18.5 و 25 (سالم) قرار بگیرید، عدد 1 را کم کنید .

بررسی سبک زندگی :

گفتیم که خواب در شب برای سلامت بدن  بسیار مهم است . خواب شبانه خود را محاسبه کنید. بدن انسان به خواب احتیاج دارد. خواب به مغز و بدن شما فرصت استراحت و ترمیم خود را می دهد در حالی که کمبود خواب شما را در معرض فشار خون بالاتر، بیماری کلیوی، سکته مغزی و چاقی قرار می دهد. کمبود خواب باعث اختلال در عملکرد شناختی شما نیز می شود. هر شب چقدر می خوابید؟ به طور متوسط ​​بزرگسالان بین 7 تا 8 ساعت در هر شب به خواب نیاز دارند. خواب به طور مداوم کمتر از این می تواند شما را دچار کمبود ها، خستگی ذهنی و جسمی بزرگتر کند .اگر به طور مرتب بین 7 تا 9 ساعت خواب دارید، از نمره سن بدن خود 5 نمره کم کنید. اگر بین 5تا 6 ساعت خواب هستید یا بیش از 9 ساعت در شب می خوابید 1 را اضافه کنید. اگر کمتر از 5 ساعت در هر شب می توانید بخوابید، عدد 2 را اضافه کنید .

بررسی  چگونگی تغذیه:

آیا تغذیه ی سالم و مناسبی دارید .تغذیه مناسب عضلات قوی، استخوان ها، دندان ها و اندام های شما را حفظ می کند. رژیم غذایی مناسب می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و فشار خون بالا را کاهش دهد. همچنین می تواند ذهن شما را شارپ و بدن شما را پر از انرژی کند. چگونه ممکن است؟ یک رژیم غذایی متعادل باید غذاهای سرخ شده و فراوری شده، قندها، سدیم، نیترات و چربی های اشباع شده را محدود کند. این رژیم غذایی باید حاوی میوه و سبزیجات زیادی باشد . در حالت ایده آل 9 وعده در روز است . پروتئین بدون چربی مانند ماهی، مرغ و آجیل و کربوهیدرات های پیچیده و غلات کامل باشد. عدم درج این موارد در وعده های غذایی روزانه شما باعث افزایش وزن می شود بلکه شما را از مواد مغذی لازم محروم می کند و باعث می شود از نظر جسمی ضعیف تر شوید . اگر اکثر روزها دستورالعمل ها را رعایت می کنید، اضافه یا تفریق نکنید. اگر نمی کنید 1 را اضافه کنید

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 6 =