رژیم لاغری | رژیم اصولی | کالری مواد غذایی | سوخت و سازReviewed by Mehdi kh on May 18Rating: 5.0

بدن انسان برای فعالیت های روزانه انرژی لازم دارد.اگر افراد به اندازه کافی کالری مصرف كنند، هیچ گاه دچار پیری زودرس نمی گردند. یکی از عوامل پیری نفوذ رادیکال آزاد به بافت ماهیچه ای است و اگر بتوانید به اندازه مناسب کالری مصرف کنید، از نفوذ رادیکال ها به داخل بافت ها جلوگیری کرده و سلامتی شما تضمین خواهد شد.

هر كیلو چربی چقدر كالری است كه ذخیره شده؟

جالب است بدانید هر یك كیلو چربی برابر 7500 كیلو كالری است، یعنی شما اگر می خواهید یك كیلو لاغر شوید باید زحمت سوزاندن 7500 كیلو كالری را بكشيد يعني بدنتان مجبور شود كالري مورد نياز روزانه را از محل چربی های ذخیره شده در بدن تأمین كند. یك راه آن مصرف بیشتر است یعنی طول روز ورزش كنید(تا هم سوخت و ساز بدنتان افزایش یابد و هم مقداری انرژی مصرف كنید، به طور مثال 500 كیلو كالری). راه دوم هم این است كه كالری كمتری دریافت كنید، یعنی رژیم بگیرید (مثلا 500 كیلو كالری كمتر از آنچه در يك روز براي بدن نیاز است دریافت كنید).

 

چطور بفهمیم اضافه وزن یا كمبود وزن داریم؟

به كمك شاخصی به نام BMI. این شاخص میزان توده چربی بدن را نشان می دهد، البته باید توجه شود در کودکان، زنان باردار، اشخاص مسن و ورزشکار ها (به دلیل بالا بودن حجم عضله) از این شاخص استفاده نمی شود.
BMI هر كس از تقسیم وزن آن فرد، برحسب کیلوگرم بر مجذور قد او، بر حسب متر به دست می آید.
( (متر) قد * قد / (کیلو) وزن= BMI)
بگذارید مثالی بزنیم: فرض كنید فردی با قد 175 سانیت متر، وزنی برابر 60 كیلو گرم دارد، بنا براین BMI این فرد برابر است 1.75*1.75 % 60 كه نتیجه 19.59 است.

حال این عدد چطور مورد استفاده قرار می گیرد؟

جدولی برای استاندارد كردن این ارقام وجود دارد، بدین صورت که عدد به دست آمده اگر بین پانزده تا هجده و نیم بود، فرد دچار لاغری (نوعی از سوءتغذیه) است. بین هجده و نیم تا بیست و پنج، نشان دهنده وزن طبیعی، بیست و پنج تا سی اضافه وزن، سی تا سی و پنج چاقی درجه یک، سی و پنج تا چهل چاقی درجه ۲ و چهل به بالا چاقی درجه ۳ یا چاقی خطرناک است. برای مثال بالا فرد مورد نظر در وضعيت مطلوبی می باشد.

بدن انسان از مكانیزم بسیار هوشمندی برخوردار است، در هنگام سختی ها و مشكلات خود را طوری با آنها تطابق می دهد تا بتواند در آن شرایط دوام آورد. وقتی شما به یك باره یك رژیم سخت را شروع می كنید، بدن شما در شرایطی قرار می گیرد كه برای جلوگیری از كمبود مواد غذایی سوخت و ساز خود را كاهش می دهد و بیشتر كالری دریافتی را ذخیره می كند، در این شرایط شما هرچه سخت تر رژیم میگیرید بدنتان بیشتر مقاومت می كند و كالری ها را بیشتر ذخیره می كند. طی این رژیم شاید شما لاغر تر شوید اما به دلیل پایین آمدن سوخت و ساز كسل و بی حال می شوید؛ همینطور هنگامی كه رژیم خود را متوقف كنید به سرعت دوباره چاق می شوید زیرا بدن شما هنوز در حال مبارزه با قحطی است كه فكر می كند آمده است! بنا بر این باز هم تكرار میكنم مراجعه به پزشك متخصص و ماهر تغذیه جزو ضروریات آغاز یك رژیم غذایی مناسب است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شش =