بلوبری و کاهش وزن | بلوبری و لاغری | بلوبری در رژیم غذاییReviewed by Mehdi kh on Mar 4Rating: 5.0

خانواده ی بری ها کلا بری سلامتی بسیار مفید هستند . باید بدانید که هر وقت غذایی می خورید در واقع به بدن خود کالری وارد کردید. بلوبری میوه کم کالری است که مواد مغذی وارد شده به بدن را در طول روز بهبود می بخشد. خوردن بلوبری به جای غذاهایی با کالری بالا و بدون مواد مغذی ( مانند چیپس و پفک یا غذاهای فرآوری شده ) کمک می کند مقدار کالری دریافتی در طول روز کم شود و در نتیجه وزن کم یا از افزایش وزن پیشگیری کنید .

برای رهایی از چربی های موضعی فقط با ما تماس بگیرید و مشورت کنید .

مبانی بلوبری بلوبری و دیگر توت ها منابع خوبی از فیبر خوراکی، ویتامین سی  بایدبدانید که بیشتر توت ها در هر وعده ۵۰ تا ۱۰۰ کالری وارد بدن می کنند. پژوهش ها نشان دادند مصرف بلوبری به تقویت سلامت بدن کمک می کند. بلوبری ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که با رادیکال های آزاد مقابله می کنند بنابراین احتمال ابتلا به سرطان و دیگر بیماری ها را کاهش می دهند. بلوبری ها دارای ترکیباتی هستند که احتمال بروز بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهند و به بدن کمک می کنند با عفونت مقابله و بینایی و حافظه را تقویت کنند.

بلوبری چگونه به لاغری کمک می کند ؟

خوب است بدانیم که کالری و مواد مغذی یک وعده بلوبری برابر با یک دوم فنجان  است. ارتباط بلوبری و لاغری از آن جهت مطرح می شود که بلوبری ها بسیار کم کالری هستند و حتی دو برابر کردن یک وعده نیز سبب خراب شدن رژیم نمی شود. یک فنجان بلوبری تنها ۸۰ کالری دارد. بر اساس یک رژیم ۲۰۰۰ کالری با این ۸۰ کالری که از بلوبری تامین شده است.

 انتخاب هوشمندانه به عنوان میان وعده وقتی انرژی کم می شود بلوبری و دیگر میوه ها انتخاب هایی مناسب به حساب می آیند. میان وعده ای انتخاب کنید که بیش از ۱۰۰ کالری نباشد تا وزنتان را کنترل کنید. سبزیجات خام، پاپ کورن بدون روغن، غلات کامل کم چرب و میان وعده لبنی کم چرب مانند ماست و پنیر نیز گزینه های خوبی هستند. بنابراین وقتی خواستید به عنوان میان وعده غذایی میل کنید ابتدا ببینید چه غذایی بیشترین کمک را به شما می کند تا بدون فکر و تمرکز به دنبال غذا نروید .

جالب است بدانید که هیچ میوه، سبزیجات یا دیگر غذاها این قابلیت را ندارند که سوخت و ساز بدن را افزیش دهند. کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که مقدار کالری دریافتی از آنچه در طول روز نیاز دارید کمتر باشد. برای مثال یک خانم ۳۵ ساله با وزن ۸۰ کیلو اگر در طول روز ورزشش بسیار کم باشد یا ورزش نکند حدودا باید ۱۷۲۷ کالری در روز دریافت کند. BMI این خانم حدودا ۲۵٫۸ است که او را در گروه افرادی که دارای اضافه وزن هستند قرار  می دهند. اصلاح کردن رژیمی غذایی با کمک غذاهایی مانند بلوبری کمک می کند کالری دریافتی کمتر شود و در نتیجه شاهد کاهش وزن باشید .

خواص بلوبری برای لاغری :

کالری پایین :

 این میوه دارای کالری پاییناما سرشار از مواد مغذی است همانطور که می دانید بلوبری از خانواده توت ها است. اندازه بلوبری بسیار کوچک است ( چیزی حدود ۵ تا ۱۶ میلی متر ) و در انتهای خود نیز دنباله ای مانند تاج دارد. در ابتدا رنگ این میوه سبز است اما بعد از رسیده شدن تبدیل به رنگ های بنفش و آبی  می شود. بلوبری از پر خاصیت ترین میوه های خانواده توت ها است.

یک فنجان ( ۱۴۸ گرم ) بلوبری دارای مواد مغذی زیر است: فیبر: ۴ گرم ویتامین ث: ۲۴ درصد نیاز روزانه ویتامین کا: ۳۶ درصد نیاز روزانه منیزیم: ۲۵ درصد نیاز روزانه و مقدار کمی از دیگر مواد مغذی مختلف ۸۵ درصد وزن این میوه را آب تشکیل می دهد و یک فنجان از آن تنها ۸۴ کالری به همراه ۱۵ گرم کربوهیدرات دارد. 

سرشار از آنتی اکسیدان است :

 می دانید که آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و با پیری و بیماری هایی نظیر سرطان در ارتباط هستند. بلوبری بالاترین آنتی اکسیدان ها را در میان میوه ها و سبزیجات در اختیار دارد. آنتی اکسیدان اصلی موجود در بلوبری متعلق به خانواده آنتی اکسیدان های پلی فنل به نام فلاونوئیدها است. یک گروه از فلاونوئیدها به نام آنتوسیانین ها  بیشترین تاثیر توت روی سلامت را دارد. بلوبری ها نشان دادند به صورت مستقیم سطح آنتی اکسیدان های بدن را افزایش می دهند.  

کاهش فشار خون :

این میوه ی مغذی ممکن است فشار خون را نیز کاهش دهد فشار خون از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی است. بلوبری مزایای چشم گیری برای افراد مبتلا به فشار خون دارد. در پژوهشی ۸ هفته ای افراد چاقی که در خطر بیماری قلبی قرار داشتند بعد از مصرف روزانه ۵۰ گرم بلوبری متوجه کاهش ۴ تا ۶ درصدی فشار خون شدند. دیگر بررسی ها نیز متوجه تغییرات کوچکتر به خصوص در خانم های یائسه شدند .

مفید برای قلب :

 این میوه از حملات قلبی جلوگیری می کندهمانطور که گفتیم خوردن بلوبری فشار خون و کلسترول بد را کاهش می دهد. خوب است بدانیم هر دوی این موارد با افزایش خطر بیماری های قلبی در ارتباط هستند. بررسی که روی ۹۳،۶۰۰ پرستار انجام گرفت مشخص شد آنهایی که بیشترین آنتوسیانین – آنتی اکسیدان اصلی موجود در بلوبری را دریافت می کنند ۳۲ درصد کمتر در خطر حملات قلبی هستند.

مفید برای کارکرد بهتر مغز :

 بلوبری به تثبیت عملکرد مغز و بهبود حافظه کمک می کند استرس فرآیند پیری مغز را سرعت می بخشد و روی عملکرد مغز تاثیر منفی می گذارد. بر اساس پژوهش ها روی حیوان ها آنتی اکسیدان موجود در بلوبری روی بخش هایی از مغز که مربوط به هوش هستند تاثیر می گذارند. بررسی ها روی انسان ها نیز نتایج امیدوار کننده ای را داشته است. در یکی از این پژوهش ها ۹ فرد مسن که به اختلال شناختی خفیف مبتلا بودند هر روز آب بلوبری استفاده می کردند. بعد از ۱۲ هفته آنها در چندین شاخص عملکرد مغزی شاهد پیشرفت بودند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =