گروه خونی چیست و چه فایده ای دارد.خون به معنای سرچشمه حیات است. آغاز نخستین زندگی و عاملی محرک که راز و رمز تولد و وحشت از امراض را در پی دارد. قرابتهای خونی به وجود آورنده قبایل، طوایف و سلطنتها است. دقیقا ما بدون خون قادر به ادامه زندگی نیستیم. خون در داستان موجودیت انسان به عنوان نمادی مذهبی و فرهنگی شناخته شده است؛ عاملی سحر آمیز، مرموز و معجزه گر.

اهمیت شناخت گروه خونی

گروه خونی

مردمان قدیم، خون خود را مخلوط کرده و برای حفظ همبستگی و تعاون آن را می نوشیدند؛ از زمانهای گذشته شکارچیان به عنوان انجام بخشی از مناسک برای ارضای روح حیوانات، آنها را کشته و آنگاه خون آنان را بر صورت و بدنشان می مالیدند. یهودیان اسیر در مصر، درون کلبه های خود خون بره را جاری می کردند تا فرشته مرگ از آنان در گذرد.

گفته می شود حضرت موسی آب رودخانه مصر را به خون تبدیل کرد تا قوم خویش را آزاد کند و خون حضرت مسیح نزدیک به دو هزار سال است که برای مسیحیان جهان مقدس ترین سمبل آداب مذهبی می باشد. وجود چنین تصور اصیل و مقدسی از خون به عنوان عاملی فوق العاده، نه تنها به این دلیل که وجود جریان آن در رگهای انسان برای ادامه زندگی، تولید نیرو و محافظت شبكة دفاعی لازم است بلکه به منزله اساس حیات بشر و نشانی که همچون آیینه ما را در ردیابی سفر خویش راهنمایی می کند، مهم شمرده می شود.

در چهل سال گذشته ما توانستیم به کمک نشانه های بیولوژیکی ای مانند گروه خون، نقشه حرکت و تجمع نیاکان خویش را بیابیم. با فراگیری روش تطبيق مردمان اولیه با شرایط متغیر آب و هوایی، گیاهی و تنوع غذایی درباره خود نیز اطلاعاتی به دست آوردیم. تغيير آب و هوا و غذاهای قابل دسترسی، گروههای جدید خونی را به وجود آورد.

گروه خونی به مفهوم اتصالی ناگسستنی است که ما را به یکدیگر پیوند می دهد. در واقع تفاوتهای بین گروههای خونی بازتاب توانایی های انسان برای وفق دادن او با شرایط متغیر محیطی است، مهمترین قسمت این عوامل متغیر، تطابق سیستم ایمنی بدن و هضم غذا است. یک تکه گوشت فاسد می تواند شما را به هلاکت برساند، همچنان که ته مانده و یک ذره غذای مانده قادر است مسموم تان کند. با وجود این، نژاد بشر باقی ماند و ماجرای این بقا به طور گسترده به سیستم هضم غذایی و ایمنی ما مربوط است. این دو عامل مهمترین تفاوتهای گروه خونی را پدیدار می سازند.

گروه خونی و داستان انسان

گروه خونی

داستان نسل بشر در واقع داستان بقا است. به طور مشخص این ماجرا شامل مکانهایی است که انسان در آن زندگی می کرده و برای سیر کردن خویش از آنچه قابل خوردن بود، استفاده می نمود؛ حرکت و تلاش برای به دست آوردن غذا. ما دقیقا نمی دانیم تکامل انسان چه زمانی آغاز شد. با وجود این، اولین نشانه ها از وجود انسان به پانصد هزار سال گذشته باز می گردد و شاید هم مدت زمانی قدیمیتر.

همچنین ما می دانیم که انسان ماقبل تاریخ اولین بار (به دلیل وجود نشانه هایی که از موجودات انسانی پیدا شده ) در قاره آفریقا زندگی می کرده است. زندگی انسان اولیه کوتاه، سخت و مانند حیوانات بوده است. انسان اولیه به هزاران دلیل دارای عمری کوتاه بود. مسائلی همچون سرایت انواع بیماریهای عفونی، انگلها، حمله حیوانات، شکستن استخوانها و زایمان باعث مرگ زودرس انسانها می شد.

بشر اولیه برای تداوم بقا در محیطی چنین وحشیانه، زندگی وحشتناکی داشته است. دندانهای آنان کوتاه و کند و برای حمله مناسب نبود. انسان اولیه برعکس سایر موجودات هم عصر خود در عرصه شکار از توانایی هایی همچون سرعت، قدرت و یا چالاکی لازم برخوردار نبود. با وجود این مشخص ترین خصیصه انسان اولیه از آغاز، زیرکی فطری او بود که بعدها به تفکر منطقی او تبدیل شد.

انسان نئاندرتال (بشر اولیه) احتمالا دارای برنامه غذایی ابتدایی و خام بوده است که شامل گیاهان وحشی، جست وجو در خاک و یا ته مانده لاشه جانورانی بوده که حیوانات دیگر شکار می کردند. آنان بیشتر قربانی بودند تا شکارچی.

(بسیاری از انگلها، کرمها، و عفونتهای میکروبی که در افریقا پیدا شد باعث تحریک سیستم ایمنی بدن نمی شد تا پادزهر مشخصی را تولید کند. بنابراین احتمالا مردمان دارای گروه خون o اولیه از ابتدای تولد دارای چنین پادزهرهایی در بدن بوده اند.) همچنان که نژاد بشر به حرکت در آمده و مجبور شدند که عادات غذایی خویش را با تغییر شرایط هماهنگ نمایند، غذاهای جدید سیستم گوارشی و ایمنی بدن آنان را نیز مجبور به پذیرش کرد و بتدریج عادات جدیدی به وجود آمد. این تغییرات در پیشرفت گروه خونی مؤثر بود که به نظر می رسد در پیوند حیاتی انسان نیز حایز اهمیت است.

۱- اوج تکامل در زنجیره غذایی انسان، توسعه کامل گروه خونی O است.

2- تغییر بشر از مرحله جمع آوری شکار به زندگی اهلی بیشتر و اندوختن غذا باعث به وجود آمدن گروه خونی A شد.

3- مهاجرت تدریجی نژاد انسان از سرزمین اصلی افریقا به اروپا، آسیا و امریکا منجر به پیدایش گروه خونی B شد.

4- ادغام شدن گروههای مختلف خونی به پدید آمدن گروه خون AB انجامید. هر گروه خونی شامل پیامی ژنتیک از رفتارها و عادات غذایی نیاکان ما است و اگرچه فاصله زیادی با زمان زندگی آنان داریم، اما بسیاری از ویژگیهای پدرانمان را به ارث برده ایم که در ما تأثیر گذارده اند. دانستن این تمایلات و علایق موروثی به ما کمک می کند که منطق برنامه غذایی گروه خونی خویش را درک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =