فشار خون بالا فشار خون با نام قاتل بی صدا هم شناخته می شود، چون مرگ در اثر فشار خون اغلب ناشناخته می ماند. فشار خون عبارت است از نیرویی که خون هنگام تپیدن قلب، به دیواره ی رگ های شما وارد می کند. با این که فشار خون بالا می تواند باعث سردرد، گیجی و مشکلات بینایی شود، بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا، علائم خاصی ندارند.

هرچند فشار خون بالا باعث حمله ی قلبی، سکته و آسیب هایی به کلیه می شود؛ بنابراین از پزشک عمومی بخواهید فشار خون تان را اندازه بگیرد یا هرچند وقت یکبار از یک پرستار بخواهید این کار را انجام دهد.

برای لاغری و تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

تحت فشار: اندازه گیری فشار خون

وقتی پزشک فشار خون تان را اندازه گیری می کند، دو نکته ثبت می شود: نکته ی اول ثبت فشار سیستولیک یا حداکثر فشار خون، که نشان دهنده ی فشار خون در زمانی است که قلب منقبض می شود (یا می تپد) تا خون را به همه ی بدن تلمبه کند. نکته ی دوم فشار دیاستولیک یا حداقل فشار خون است و فشار را در زمانی نشان میدهد که قلب منبسط و پرخون می شود تا دوباره برای پمپاژیا تپش بعدی خود آماده شود. فشار خون بیشتر افراد سالم باید کمتر از ۱۴۰/ ۹۰ (۱۴۰ روی ۹۰) باشد. این اعداد میلی متر جیوه را نشان میدهد که واحد استاندارد اندازه گیری خون است. با افزایش این اعداد (مخصوصأ عدد مربوط به حداقل فشار، عدد سمت راست خطر حمله ی قلبی هم افزایش پیدا می کند.

انتظار نمی رود رژیم اصولی فشار خونی را که همیشه بالاست، پایین بیاورد؛ اما به هر حال، کسانی که اضافه وزن و فشار خون دارند، اگر مقدار کمی، در حدود ۵ درصد از وزن شان را کم کنند، می توانند انتظار دیدن پیشرفت چشمگیری را در فشار خون شان داشته باشند. اگر از فشار خون رنج می برید، از مهمترین کارهایی که میتوانید بکنید، محدود کردن مصرف نمک است.

مطالعات نشان میدهد بسیاری از افرادی که فشار خون بالا دارند، حساسیت نمکی (salt sensitive) هم دارند و وقتی نمک کمتری می خورند، فشار خون شان را بهتر کنترل می کنند.

پیروی از توصیه های زیر می تواند در کاهش مقدار نمک مصرفی تان، مؤثر باشد:

مصرف غذاهای فراوری شده ی صنعتی را کم کنید. اگر واقعا لازم است که نمک به غذایتان بزنید، آن را در هنگام پخت غذا یا سر سفره بزنید، نه هردو جا. از خوردن غذاهای پرنمک، مثل ماهی شور، گوشت های فراوری شده کالباس، سوسیس و تنقلات شور (پفک، چیپس) خودداری کنید. . کم کردن خطر بیماریهای قلبی با  هنگامی که به کاری مشغول می شوید، در رسیدن خون و اکسیژن به قلب مانع ایجاد می کند و نیاز ماهیچه ی قلب را به این دو افزایش میدهد. خود خون هم برای منعقد شدن مستعدتر می شود.

تصلب شرایین می تواند راه رسیدن مواد مغذی به دیواره ی رگها را هم مسدود کند و باعث از دست رفتن حالت ارتجاعی آنها شود. این وضعیت ممکن است منجر به بروز فشار خون شود و ضمنا خطر ابتلا به بیماری های مربوط به رگ های قلب را افزایش دهد. نشانه ی اصلی بیماری عروق کرونری، آنژین صدری (احساس درد شدید در قفسه ی سینه) است که در اثر کاهش جریان خون و نرسیدن اکسیژن کافی به ماهیچه ی قلب رخ می دهد. آنژین صدری نوعی احساس سنگینی، تنگی یا درد در وسط سینه است که می تواند به بازوها، گردن، فک، صورت، پشت یا حفره ی شکمی هم سرایت کند.

متأسفانه در بسیاری از افراد اولین نشانه ی ابتلا به بیماری عروق کرونری، شروع حمله ی قلبی است. حمله قلبی معمولا زمانی روی می دهد که خون در رگ های کرونری قلب لخته می شود و به همین دلیل خون لازم به بخشی از ماهیچه ی قلبی نمی رسد. خطر بروز بیماری عروق کرونری را میتوانید با رژیم  به حداقل برسانید.

براساس شواهدی که از سراسر دنیا جمع آوری شده است، یک رژیم کم جی. ال. می تواند خطر بیماریهای قلبی را به چند طریق کاهش دهد. سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی خواربار در سال ۱۹۹۹ توصیه کردند که مردم در کشورهای صنعتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری عروق کرونری، دیابت و چاقی مفرط مبنای غذای خود را روی غذاهایی با شاخص گلوکز پایین قرار دهند.

نتایج تحقیقات متعدد نشان داده است که مقدار چربیهای خاص موجود در خون که با بیماری های قلبی مرتبط است، در کسانی که از رژیم های اصولی پیروی می کنند در مقایسه با مقدار این چربی ها در افرادی که در رژیم غذایی شان کالری بالا وجود دارد، کمتر است. بعضی دانشمندان معتقدند که میوه ها و سبزی ها به طور طبیعی منبعی غنی از مواد غذایی به شمار می روند و برای مقابله با خطر ابتلا به بیماری های قلبی نقشی حمایتی بازی می کنند. همچنین منافع یک رژیم کم کالری  هیچ ربطی به کربوهیدرات ها ندارد. دلیل آن هر چه باشد، اگر رژیم خوب در شیوه ی زندگی سالم گنجانده شود،نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی بازی می کند:

فعال باشید. ۳۰ دقیقه ورزش روزانه، تغییرات بسیاری به وجود می آورد. | سیگار نکشیدن. از لحظه ای که سیگار را ترک می کنید خطر حملهی قلبی در شما کاهش پیدا می کند و بعد از یک سال، ترک سیگار، این خطر نصف می شود. مصرف الکل سلامت را تهدید می کند و خطر حمله ی قلبی را افزایش میدهد.حفظ وزن سالم بمانید.

سندرم های متابولیک، قاتل پنهان

سندرم متابولیک یا سندرم ایکس زمانی خود را نشان میدهد که مجموعه ای از عوامل خطرآفرین همزمان در کسی وجود داشته باشد. این ترکیب از خطرها، تنش و فشارهای عمده ای را به سیستم رگ های قلبی تحمیل می کند و احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل آنژین صدری، حمله و سکته ی قلبی و همچنین دیابت را افزایش میدهد.در سال ۲۰۰۲، مجلهی انجمن پزشکی آمریکا (Journal of American Medical Association) خلاصه ای از همهی پژوهش هایی را که از سال ۱۹۸۱ به این سو، انجام شده بود منتشر کرد.

صاحبان این پژوهشها این طور نتیجه گیری کردند که خوردن غذاهای کم کالری نقش مؤثری در پیشگیری و درمان سندرم متابولیک و بنابراین پیشگیری و درمان بیماری چاقی مفرط (اوبیس یا اوبیسیتی)، دیابت و بیماریهای قلبی عروقی بازی می کند. شناسایی نشانه های سندرم متابولیک در کسانی که بعضی از آنها را بروز می دهند و درمان آنها، نقش حیاتی در توقف این نشانه ها و ابتلا به بیماری های دیگر دارد.

سندرم متابولیک و سندرم ایکس دو نام برای یک مجموعه از نشانه ها یا شرایط است. خود این سندرم یک صورت ابتدایی از بیماری های قلبی و دیابت است. راز درمان آن، شناسایی این نشانه هاست تا بتوان از تبدیل آنها به بیماری قلبی و دیابت پیشگیری کرد. تشخیص سندرم متابولیک نیازمند سه یا بیشتر از مشخصات زیر است. پزشک شما می تواند این اندازه گیری ها را انجام دهد.

چاقی شکمی:

دور کمر بیشتر از ۱۰۲ سانتی متر در مردان و ۸۸ سانتی متر در زنان. قند خون بالاتریا برابر با ۶ /1 میلی مولکول گرم در لیتر (1/mmol) در حالت ناشتا. فشار خون بالاتریا برابر با ۱۳۰ (فشار بالا یا سیستولیک) و ۸۵ (فشار پایین یا دیاستولیک) میلی متر جیوه. تری گلیسرید بیشتر از ۱ / ۷۱ میلی مولکول در لیتر (1/mmol). کلسترول خوب (HDL) کمتر از ۱ /0 میلی مولکول در لیتر (برای مردان) و ۱ / ۳ میلی مولکول در لیتر برای زنان در حالت ناشتا.
تغییر در رژیم غذایی و شیوه ی زندگی می تواند در این اندازه گیری ها تغییر ایجاد کند.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =