این مقاله برای کسانی است که دچار فقر پلاکت خون هستند در این مقاله شرح میدهیم که با یک رژیم غذیی مناسب می توانید این کمبود را جبران کنید . همانطور که می دانید پلاکت یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده خون است. وظیفه اصلی آن، لخته‌کردن خون و جلوگیری از خون‌ریزی است. یک انسان سالم در هر میکرولیتر خون بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار پلاکت دارد. اما برخی افراد به دلایل مختلف، دچار فقر پلاکت هستند. پس باید به دنبال روش‌هایی برای افزایش پلاکت خون خود باشند. یکی از این روش‌ها، مصرف خوراکی‌های مؤثر در تولید و افزایش پلاکت خون و پرهیز از مصرفِ آن‌هایی است که باعث کاهش پلاکت خون می‌شوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی وکرایولیپولیز کلیک کنید.

بهترین منابع غذایی برای تامین پلاکت :

افزایش پلاکت خون با ویتامین ب 12 موجود در مواد غذایی :

می دانید که تخم‌مرغ منبع ویتامین ب 12 است این ویتامین در ساختار گلبول‌های قرمز خون مهم است. کمبود این ماده معدنی می‌تواند به کاهش پلاکت خون منجر شود هر فرد بالغ بالای چهارده  سال، روزانه به ۲٫۴ میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد. زنان بادار یا شیرده به بیش از 2٫۸ میکروگرم از آن نیازمند هستند.این ویتامین در اغلب غذاهای حیوانی مانند گوشت و جگر گاو، تخم مرغ و انواع ماهی‌ها یافت می‌شود. لبنیات نیز سرشار از ویتامین ب 12 است، اما برخی بررسی ها نشان داده‌اند که شیر گاو تأثیری منفی بر تولید پلاکت خون دارد. البته گیاه‌خواران برای دریافت این ویتامین می‌توانند غلات و حبوبات غنی‌شده، شیر سویا یا شیر بادام و یا مکمل‌های ویتامین ب 12 را مصرف کنند.

افزایش پلاکت خون با فولات موجود در مواد غذایی :

باید بدانید که برخی از مواد مغذی موجود در خوراکی‌ها یا مکمل‌‌هایشان برای افزایش پلاکت خون مفید هستند. این مواد عبارتند از :فولات و ویتامین کا و ویتامین دی و سی و ب 12 می دانید که بهترین منابع فولات لوبیا چشم بلبلی است که غنی از فولات است . می دانید که فولات یکی از انواع ویتامین‌های گروه ب است که در سلامت سلول‌های خون نقش مهمی ایفا می‌کند. این ماده معمولا به‌صورت فولیک اسید در خوراکی‌ها وجود دارد بر اساس پژوهش‌ها هر فرد بالغ روزانه به 400 میکروگرم از این ماده مغذی نیاز دارد. این میزان برای زنان باردار بیشتر و 600 میکروگرم است.منابع غنی فولات همچنین سبزیجات و سبر و پهن برگ مانند کلم و اسفناج هم هستند همچنین جگر و لوبیا چشم بلبلی که اشاره شد و برنج و خمیر مایه و غلات و حبوبات غنی شده سرشاز از فولات هستند شمامی توانید از مکمل فولات هم استفاده کنید البته با نظر و مشورت با پزشک گرچه مصرف خوراکی‌های طبیعی حاوی فولات منعی ندارد، نباید در مصرف مکمل‌های این ماده زیاده‌روی کرد، زیرا باعث اختلال در عملکرد ویتامین ب 12 می‌شود.

افزایش پلاکت خون با ویتامین سی موجود درمواد غذایی :

همه میدانید که منبع اصلی ویتامین سی مرکباتی مانند پرتقال و لیمو هستند ویتامین سی در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش حیاتی دارد. این ویتامین در بهبود عملکرد پلاکت‌ها، جذب آهن و افزایش پلاکت خون مؤثر است. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات ویتامین سی دارند، مانند :کلم بروکلی؛ کلم‌پیچ؛یا مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت و کیوی؛ توت فرنگی؛ فلفل دلمه ای سبز و قرمز بهتر است خوراکی های حاوی ویتامین سی خام مصرف شوند .

افزایش پلاکت خون با ویتامین کا  و آهن موجود در مواد غذایی :

باید بدانید که مواد غذایی مانند سویای تبخیر شده و سبزیجاتی مانند کدو حلوایی و شلغم و اسفناج و کلم بروکلی و سویا و کلم برگ و روغن سویا حاوی ویتامین کا هستند . و کسانی که کمبود پلاکت دارند باید از این میوه ها وسبزیجات استفاده کنند . غذاهای حاوی اهن شامل جگر گاو است مقدار آهن موجود در خون، رابطه مستقیمی با کمیت و کیفیت گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها دارد. مطالعات انجام‌شده روی کودکان و نوجوانان کم‌خون، نشان می‌دهد که مصرف آهن در افزایش پلاکت خون مؤثر است آهن مورد نیاز بدن بسته به سن و جنس افراد متغیر است، برای مثال مردان بالای 18 و زنان بالای 50 سال، به 8 میلی‌گرم آهن در روز نیاز دارند؛ درحالی‌که این مقدار برای زنان بین 19 تا 50 سال، 18 میلی‌گرم و زنان باردار بیش از 27 میلی‌گرم است.

خوراکی هایی مانند صدف و غلات وحبوبات و لوبیا سفید و قرمز و شکلات سیاه وعدس و پنیر سویا مقدار زیادی آهن دارند .از‌آنجاکه آهن موجود در گیاهان، نرخ جذب پایینی دارد، بهتر است آن را با ویتامین سی مصرف کنید تا آهن بیشتری جذب شود. مصرف غذاهای کلسیم‌دار در کنار آهن باعث کاهش جذب آن می‌شود.

افزایش پلاکت خون با مکمل ها :

مکمل های مختلقی وجود دارند که می توان از ان ها استفاده کرد البته با مشورت با پزشک تان یکی از این مکمل ها کلروفیل است . یا مکمل کلرلا، افزایش پلاکت خون و قرص و پودر کلرلا باید بدانید که کلروفیل ماده‌ای است که به‌وفور در گیاهان یافت می‌شود. مصرف این ماده ممکن است باعث افزایش تولید پلاکت در بدن شود. مکمل‌های تولیدشده از نوعی جلبک سبز به نام کلورلاسرشار از کلروفیل است. براساس تحقیقات انجام‌شده، 19 درصد از بیماران پلاکتی که این مکمل را مصرف کردند، پلاکت خون‌شان افزایش و خون‌ریزی نیز در 33 درصد آنها کاهش یافت.‌ این مکمل به دو صورت قرص و پودر در بازار عرضه می‌شود.

مکمل ملاتونین: باید بدانید که ملاتونین یکی از هورمون‌های تولیدشده در بدن است که به تنظیم ساعت زیستی بدن کمک می‌کند. این هورمون در قالب‌های گوناگون در داروخانه‌ها موجود است مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که این هورمون در افزایش پلاکت خون مفید است البته باید تحقیقات بیشتری انجام شود .

مواد غذایی ممنوع برای کسانی که کمبود پلاکت دارند :

این مواد غذایی که در ادامه نام می بریم خود سبب کاهش پلاکت می شوند و کسانی که با کمبود پلاکت در بدن خود مواجه هستند نباید این مواد غذایی را مصرف کنند :نوشیدنی‌های الکلی؛آسپارتام آب ذغال‌اخته؛کوینین موجود در نوشیدنی‌های نیروزا و لیمو تلخ. همواره کسانی که به کمبود پلاکت مبتلا هستند باید توجه کنند که تنها مصرف مواد غذایی نام برده  به‌تنهایی درمان قطعی فقر پلاکت خون نیست. در صورت ابتلا به این بیماری، مراجعه به پزشک ضروری است.از مصرف مکمل های بدون مشورت با پزشک جدا بپرهیزید.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی وکرایولیپولیز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + چهار =