ظاهرا هر دو بیماری تصلب متعدد و تصلب جانبی آمیوتروفیایی در گروه خونی B رایج هستند و علت آن همان گرایش گروه B در ابتلا به انواع بیماریهای غیر معمول و تدریجی عصبی است. شاید این گرایش توجیهی باشد که چرا اکثر یهودیان که دارای گروه خون B هستند بیش از سایر گروههای خونی از این نوع امراض رنج می برند. برخی تحقیقات نشان می دهند که عامل ایجاد این دو نوع بیماری نوعی ویروس است که در جوانی عارض می شود و ظاهری همانند گروه خونی B دارد.

سیستم ایمنی گروه خونی B چون قادر به تولید پادزهرهای ضد B نیست توان مقابله با این ویروس را ندارد. به این ترتیب ویروس بدون هیچگونه نشانی به آهستگی رشد می کند و در طول بیست سال و گاه بیشتر وارد سیستم بدن می شود. گروه خونی AB هم چون پادزهرهای ضد B را تولید نمی کند در معرض خطر ابتلا به این امراض است، اما به نظر می رسد گروهای خون A و O به خاطر قدرت تولید پادزهرهای ضد B از این بیماریها مصون هستند.

 مورد بیماری: مرض خود ایمنی بیمار: ژوان ۵۵ ساله گروه خونی O

گروه خونی

ژوان میانسال و همسر یک دندانپزشک است. او دارای علایم بیماری ضعف مزمن – اپشتاین بار ، التهاب مفاصل، ناراحتیهای ناشی از گاز معده و ورم است. سیستم گوارشی ژوان آنچنان مختل شده بود که تقریبا در اثر خوردن هر غذایی دچار اسهال می شد. زمانی که وی به من مراجعه کرد، حدود یکسال از سابقه بیماری او میگذشت. ژوان به موجودی ضعیف و رنجور تبدیل شده بود که دایم درد می کشید و بسیار ناامید بود. از آنجایی که اکثر بیماریهای خود ایمنی و بخصوص ضعف مزمن چه از نظر خود بیمار و حتی پزشکان معالج، مرضی واقعی به نظر نمی رسد، تصور کنید چه قدر دشوار خواهد بود وقتی شخص با تمام وجود احساس درد و ناراحتی دارد به او گفته شود که براستی بیمار نیست و فقط چنین تصور می کند.

بدتر اینکه کلیه پزشکان معالج او با تجویز داروهای مسکن نه تنها به بهبود وی کمکی نکرده بودند، بلکه مصرف داروها ورم او را شدیدتر هم کرده بود. علاوه بر آن، برخلاف نیاز گروه خون O به او گفته شده بود تا مصرف گوشت قرمز را محدود کند و بجای آن از غلات و سبزیجات استفاده نماید. با وجود علایم حاد بیماری، ساده ترین راه معالجه او اجرای برنامه سم زدایی بود. با استفاده از روش رژیم غذایی گروه خون O و اضافه نمودن مکمل های مغذی در عرض دو هفته نشانه های بهبودی در او آشکار شد و بعد از گذشت شش ماه دوباره یک انسان طبیعی و سالم شد. میزان انرژی او مطلوب و سیستم گوارشی وی حالت عادی داشت. علایم التهاب مفاصل تنها زمانی به وجود می آمد که ناپرهیزی کرده و گاه بستنی و یا ساندویچ می خورد.

 مورد بیماری:لوپوس بیمار:  ماریکا ۳۰ ساله گروه خونی A

گروه خونی

 یکی از همکاران من دکتر کروزل علاقه مند بود تا روش معالجه گروه خون را به روی بیمارانش آزمایش نماید، هر چند در کارآیی آن دچار تردید بود. مورد بیماری نوعی سل پوستی بود که در طول معالجه، همکار من پی به اهمیت واقعی روش درمانی گروه خون برد. ماریکا زن جوان و رنجوری که از این بیماری رنج می برد را برادرش پس از اینکه مدتی در بیمارستان بستری و معالجه نشده بود به مطب دکتر کروزل آورد. پزشکان معالج در بخش پوست بیمارستان از مداوای او ناامید شده بودند.

او علاوه بر التهاب شدید پوست از عدم کارایی کلیه نیز رنج می برد. ماریکا ضمنا چند هفته ای تحت عمل دیالیز قرار گرفت و قرار بود تا شش ماه آینده نیز آن را ادامه دهد. ضمن تحقيقات دکتر کروزل مشخص شد که بیمار از لبنیات، گندم و گوشت قرمز یعنی تمامی غذاهای نامطلوب و مضر برای شخصی در شرایط او و دارای گروه خون A استفاده می کند. ماریکا از آن پس به مدت دو هفته تحت رژیم سخت سبزی خواری و آب درمانی به اضافه روش معالجه هو موپاتیک قرار گرفت. شرایط جسمی وی تا آن اندازه بهبود یافت که نیاز به دیالیز کمتری داشت.

جالب اینکه پس از گذشت دو هفته دیگر نیازی به دیالیز نبود. ماریکا مداوا شد و هنوز پس از گذشت سه سال نشانه ای از بیماری ندارد.

بیماریهای خونی

بیماریهایی نظیر کم خونی و یا انعقاد خون از جمله امراض مشخص وابسته به گروههای خونی است.

 کم خونی مفرط 

شناسایی گروه خونی

دارندگان گروه خون A بیشترین کسانی هستند که با این بیماری مواجه اند، هرچند دلیل آن به هیچ وجه مربوط به رژیم گیاهخواری آنان نیست. کم خونی مفرط نتیجه کمبود ویتامین 12- B است و گروه خون A با مشکل جذب این ویتامین از طریق موادغذایی مصرفی روبه رو است. گروه خونی AB نیز در برابر این بیماری آسیب پذیرند، هرچند نه به اندازه گروه خون A این دو گروه خونی دارای درجه پایین تری از عامل داخلی هستند و به اندازه کافی اسید معده تولید نمی کنند. به همین دلیل به اکثر افراد این گروههای خونی که از کم خونی مفرط رنج می برند ویتامین 12- B  ترزیق می شود. ترزیق این ماده مهم و حیاتی مغذی نیاز سیستم گوارشی بدن را به جذب آن از بین می برد. روش فوق مطلوبترین راه ممکن است و از طریق رژیم غذایی بتنهایی قابل اجرا نیست. هرچند گروههای خونی A و AB قادر به جذب شربت آهن و مکمل گیاهی هستند. گروه خون O و B به دلیل دارا بودن اسید بالای معده در برابر این بیماری مقاومتر هستند.

مورد بیماری: کم خونی مفرط                  بیمار: کارول ۳۵ ساله گروه خون O

رژیم غذایی گروه خون شامل داروهای متعارف نیز می شود و ما در این زمینه با هم تشریک مساعی نمودیم. کارول علی رغم بکارگیری هر نوع مکمل آهن از کمبود آن رنج می برد و معالجات دکتر رایت با تعدادی از انواع داروها بی ثمر بود. تنها روش مؤثر استفاده از آهن به صورت تزریقی بود که فقط برای مدتی فایده داشت و پس از قطع آن، دوباره کمبود شدید آهن ظاهر شد. من درباره روش کاری خود و اثر لکتینها و گروههای خونی قبلا با همکارم صحبت کرده بودم و او پس از مشورت با من تصمیم گرفت از دستورات غذایی گروه خونی O استفاده کند. پس از حذف لکتینهای ناسازگار که امکان داشت به گلبولهای قرمز کارول آسیب برسانند و اضافه نمودن پروتئین حیوانی به برنامه غذایی وی مقادیر آهن خون افزایش یافت. علاوه بر آن از مکمل های آهن نیز استفاده شد. پس از بهبودی تدریجی بیمار ما به این نتیجه رسیدیم که چسبندگی لکتین مواد غذایی ناسازگار در مسیر روده ها باعث جلوگیری از جذب آهن در بدن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *