در طول مرحلهی کم خوری در روز، فقط مقدار کمی از مواد غذایی یا نوشیدنیهای حاوی کالری را مصرف کنید. فراموش نکنید که هدف از مرحله ی کم خوری، زیاد غذانخوردن است و خویشتن داری در این مرحله را باید تمرین کنید. با وجود مشکل به نظر آمدن این کار در ابتدا، در می یابید که با تداوم رژیم مبارز (یا هر رژیم پرهیزی دیگر)، پایبندی به دریافت حداقل میزان کالری نیز آسان تر خواهد شد.

مهم ترین نکته، صرف نظر از اینکه تا چه اندازه مواد سالم مصرف می کنید، دریافت تمام ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی ضروری برای عملکرد بهینهی بدن است که نیازمند تلاش شماست.برای اطمینان از دریافت روزانه ی مواد موردنیاز بدن، می توانید از مولتی ویتامین های کیفیت بالا، فراورده های پروبیوتیکی یا روغن ماهی استفاده کنید. [واژهی پروبیوتیک (Probiotic)، به معنای «برای زندگی» است و به ارگانیسم های زنده ای گفته میشود که در صورت مصرف مداوم، دارای آثار سلامت زایی» برای میزبان خود هستند.)

ارزیابی مرحله ی پرخوری با قضاوت منطقی

منظور از پرخوری در رژیم مبارز، دقیقا همان چیزی است که حدس میزنید. بیشتر از آنچه معمولا می خورید، غذا خواهید خورد، اما فقط در وعده ی شام. در مرحلهی پرخوری، کالری نمیشمارید و از خوردن غذاهای پرچرب (ولی سالم) و مواد پروتئینی که به منظور اطمینان از دریافت میزان کافی چربی،کربوهیدرات و پروتئین میل می کنید، دچار عذاب وجدان نمی شوید. در اینجا پرخوری یعنی شامتان را با موادی مثل سالاد سبز شروع کنید، سپس به سراغ پروتئینها، میوه ها یا سبزیجات پخته، کربوهیدراتهای متراکم تر یا چربی های سالم بروید و تا جایی بخورید که سیر شوید. معمولا زمانی متوجه سیری می شوید که بیش از گرسنگی، احساس تشنگی کنید.

منظور از این پرخوری، عادت به شیوهی غذاخوردن غریزی است. آیا فکر می کنید انسان دوران پارینه سنگی هم نگران میزان چربی مصرفی در روز یا نسبت پروتئین به کربوهیدرات غذای خود بوده است؟ خیر. انسان اولیه، با لذت از ضیافت شام شب و بدون عذاب وجدان از غذا خوردن، روز طولانی خود را به پایان می رسانده است. هدف رژیم مبارز نیز، بازگشت شما به همین مفهوم سالم تر پرخوری است.

پرخوری در رژیم مبارز، از این جهت بی اشکال است که با خوردن مواد غذایی سالم صورت می گیرد، نه هله هوله هایی که س بب ذخیره شدن چربی در بدن و ابتلا به انواع بیماریها میشوند. حتما خواهید گفت که کالری، کالری است؛ اما بدانید که چنین نیست و مانند بسیاری از شعارهای رژیم های غذایی که تاکنون شنیده اید، واقعیت ندارد.

هنگامی که پس از دوره ی پرهیز، پرخوری می کنید، بدن تان آمادگی کامل برای استفاده ی مؤثرتر از کالری ها و مواد مغذی دریافت شده را پیدا می کند. سلولهای چربی در جریان خون آزاد می ش وند و به مصرف می رسند، مواد مغذی سریعتر جذب بدن می شوند، تودهی عضلانی بیشتری ساخته می شود، ترشح هورمون رشد و سایر هورمونها (از جمله دوپامین، هورمون «احساس نشاط») افزایش می یابد و بافتهای بدن ترمیم می شوند.

نتایج یک پژوهش انجام شده روی موشها در سال ۲۰۰۳ میلادی، پیشرفت فوق العاده ای را در س لامت کلی موشهایی که تحت برنامه ای مرکب از دورهی گرسنگی و پرخوری، یعنی روشی مشابه رژیم مبارز بوده اند، نشان داده است. چنین به نظر می آید که روند پیری برعکس شده، اثری از بیماری دیابت باقی نمانده، سلولها ترمیم یافته و بر عمر موشها افزوده شده است.

شاید تصور شما از پرخوری، غذاخوردن در حد انفجار و خفگی باشد. ممکن است به دلیل اطلاعات گوناگون و اغلب نادرستی که دوستان و اعضای دلسوز خانواده تان به شما داده اند یا در مجلات ورزشی و رژیم های غذایی پرطرفدار، کتاب ها و وبلاگها دیده اید، پرخوری را مانعی در راه رسیدن به اهدافتان در تناسب اندام ببینید. باید توجه داشته باشید که منظور از پرخوری در رژیم مبارز، خوردن بستنی، مرغ سوخاری، پیتزا، انواع ساندویچ ها و نوشیدن نوشابه های قنددار در حد انفجار نیست، بلکه مصرف مواد غذایی سالم تا رسیدن به احساس رضایت و سیری از غذاست. فراموش نکنید که برای کسب انرژی مجدد غذا می خورید و نباید احساس گناه کنید.

بنابراین اجازه ندهید که ذهنتان درگیر واژهی «پرخوری» شود یا دچار عذاب وجدان شوید. فقط به خاطر داشته باشید که مجاز به خوردن همه چیز نیستید و پرخوری را به سالم ترین شکل و با انتخاب مواد غذایی کاملا سالم باید انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با موادی که بهتر است در وعده ی شام صرف کنید، به مبحث بعدی «آگاهی از آنچه می توانید در تکوعده ی غذایی تان بخورید» رجوع کنید.

نگاهی به قدرت کم خوری و پرخوری:

کم خوری و پرخوری، دو ویژگی نهفته در DNA انسان و بخشی از رفتار است که از قرون گذشته و با هدف دستیابی به بعضی فواید خاص وجود داشته است. البته منظور این نیست که رژیم مبارز، مناسب ترین رژیم پرهیزی این کتاب است. در ادامه، آثار مثبت و منفی این رژیم را بررسی می کنیم.

بررسی دقیق آثار مثبت رژیم مبارز

برخی آثار مثبت رژیم مبارز عبارت اند از:

✓ امکان غذاخوردن (هرچند سبک) در طول روز؛ ✓بهبود سوخت و ساز بدن
✓ آزادی در پرخوری و لذت بردن از غذا، بدون احساس گناه معمول در دیگر

رژیم های غذایی؛

✓ بهبود کلی سلامت – از شادابی تا نیرومندی؛
✓ افزایش تودهی عضلانی بدن؛
✓ بازگشت به الگوهای سالم و غریزی غذاخوردن؛
✓کندشدن فرایند پیری.

رژیم مبارز نیز همچون دیگر روشهای پرهیزی در این کتاب، بدون مصرف هرگونه مکمل غذایی با قرصهای کاهش وزن، اجرا میشود. در این رژیم، ناچار به سرو کله زدن با طوماری پیچیده از آنچه می توانید بخورید یا نمی توانید، نخواهید بود.

همراهان گرامی برای ارتباط با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *