شاید از گیاه بارهنگ کمتر استفاده می شود اما بایدبدانید که این گیاه سرشار از مواد مفید و موثر در سلامت بدو تناسب اندام است . گیاه بارهنگ نوعی گیاه پایا است که تقریبا در تمام نقاط جهان گسترش یافته است. دهه‌هاست که متخصصین گیاهان دارویی، بارهنگ را برای مواردی مثل درمان سرفه‌، درمان زخم‌، درمان التهاب پوست و درماتیت تجویز می‌کنند. برگ له‌شدهٔ بارهنگ را به‌طور موضعی برای درمان جای نیش حشرات، اگزما، زخم‌ها و بریدگی‌های کوچک استفاده می‌کنند. از برگ‌ها و دانهٔ بارهنگ عصاره‌ای استخراج می‌شود که حاوی ترکیبات مفیدی است. در این مقاله راجع این گیاه و خواص ان بیشتر بدانید .

لاغری شکم و پهلو فقط در یک جلسه بدون جراحی،درد و خونریزی و حتی بیهوشی

خوب است بدانید که نزدیک به ۲۵۰ گونهٔ مختلف بارهنگ وجود دارد.  براساس مطالعات انجام‌شده درباره خواص بارهنگ روی جانوران، عصارهٔ بارهنگ نیزه‌ای می‌تواند به‌خاطر داشتن خاصیت ضدالتهابی، ضدباکتریایی، ضدقارچی، آنتی‌اکسیدانی و ضدزخم در بهبود زخم مؤثر باشد. بارهنگ خاصیت تسکین‌دهندگی دارد و به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

بارهنگ و خواص آن :

بارهنگ – تسکین درد- ضد التهاب:

یکی از خواص بارهنگ تاثیر آن در تسکین دردها است . مهم‌ترین ترکیبات موجود در برگ‌های بارهنگ نیزه‌ای، ترکیبات زیست‌فعالی مانند کاتالپول، اکوبین و ورباسکوزید هستند. این ترکیبات خواص دارویی متفاوتی دارند. از بین این خواص بارهنگ می‌توان به خاصیت ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی، ضدتومور و تقویت‌ کبد اشاره کرد پژوهشگران فهمیدند که غلظت‌های متفاوت عصارهٔ بارهنگ نیزه‌ای می‌تواند تأثیر مثبتی بر بهبود زخم‌ها داشته باشد. به‌طور خاص غلظت ده درصد عصارهٔ بارهنگ نیزه‌ای می‌تواند در درمان زخم بسیار مؤثر باشد. البته در این زمینه باز هم به مطالعات بیشتری نیاز است .

بارهنگ – مبارزه با سرطان :

مطالعات پیشین، تأثیرات دارویی بارهنگ مانند خاصیت آنتی‌اکسیدانی، خاصیت ضدسرطانی و تقویت سیستم ایمنی را تأیید کرده‌اند. محققان در یکی از مطالعات، این نظریه را از طریق عصاره‌گیری از بخش‌های مختلف گیاه و استفاده از آنها دربرابر انواع سلول‌های سرطانی موردآزمایش قرار دادند. باید بدانید که در میان بخش‌های مختلف بارهنگ، دانه‌های آن بالاترین تأثیر را در متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی دارند. خاصیت ریشهٔ بارهنگ در متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی و مهار فعالیت سیتوکین‌ها (سیتوکین‌ها ترکیباتی هستند که از برخی سلول‌های دستگاه ایمنی ترشح می‌شوند و بر سایر سلول‌ها تأثیر می‌گذارند) تقریبا در حد برگ‌ها و دُمبرگ‌ها بود.بررسی ها نشان داد که تأثیر استفاده از عصارهٔ بارهنگ در درمان موکوزیت. موثر است . طی این بررسی مشخص شد که مدت درمان با عصارهٔ بارهنگ در مقایسه با محلول بی‌کربنات سدیم طولانی‌تر است، اما نتیجهٔ درمان تفاوت چشمگیری ندارد. برخی از تولیدکننده‌ها مدعی‌ هستند که بارهنگ و بارهنگ نیزه‌ای به پاکسازی و سم زدایی بدن و تقویت سلامت دستگاه تنفسی کمک می‌کنند. بااین‌حال هنوز هیچ پژوهشی در تأیید این ادعا انجام نشده است و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز هنوز این گفته را تأیید نمی‌کند.

بارهنگ – پسیلیوم – فیبر :

باید بدانید که  پسیلیوم حاصل از بارهنگ تخم مرغی می تواند به تامین فیبر موردنیاز افراد کمک بکند پسیلیوم از دانه‌های بارهنگ تخم‌مرغی مشتق شده است و به‌عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شود. پسیلیوم معمولا به‌شکل سبوس، دانه‌های ریز، کپسول و پودر وجود دارد. شما می‌توانید پسیلیوم را در فهرست ترکیبات افزودنی به برخی غلات صبحانه و محصولات دیگر نیز مشاهده کنید. سبوس پسیلیوم ترکیب فعال اصلی در متاموسیل است. متاموسیل نوعی مکمل فیبر است که برای رفع یبوست مصرف می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که پسیلیوم سرشار از فیبر است و به افزایش تودهٔ مدفوع کمک می‌کند و آب موجود در مدفوع را افزایش می‌دهد. علاوه‌براین، مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های فیبری مانند پسیلیوم می‌توانند از افزایش چشمگیر قند خون پس از مصرف وعدهٔ غذایی جلوگیری کنند. پسیلیوم یکی از منابع سرشار از فیبر است که مدت سوخت و ساز کربوهیدرات را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود قند خون با سرعت نسبتا کمتری افزایش یابد. براساس بررسی های اخیر، افزایش فیبر مصرفی با موادی مانند پسیلیوم، می‌تواند به کاهش کلسترول و کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند. پسیلیوم با اتصال به چربی‌ها و اسیدهای صفراوی می‌تواند به دفع این ترکیبات از بدن کمک بکند. با بررسی ها روی مردان ، مشخص شد که مصرف روزانه ۶ گرم پسیلیوم در مدت ۶ هفته می‌تواند به بهبود توزیع چربی و پروفایل چربی کمک کند.

معایب استفاده از بارهنگ :

بررسی ها نشان داده که هیچ عوارض جانبی شناخته‌شده‌ای از بارهنگ وجود ندارد. بااین‌حال برخی افراد در اثر مصرف آن مواردی از اسهال و افت فشار خون را گزارش کرده‌اند. اگر سابقهٔ حساسیت یا آلرژی دارید ممکن است به بارهنگ نیز حساسیت داشته باشید. از مصرف بارهنگ در دوران بارداری خودداری کنید اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، باید با احتیاط بیشتری از مکمل‌های گیاهی استفاده کنید. از آنجا که درباره‌‌ٔ بی‌خطر‌ بودن این مکمل گیاهی اطلاعات کافی در دست نیست، بهتر است در این دوره‌ها به‌طور کامل از مصرف آنها خودداری کنید. از مصرف بارهنگ همراه با داروهای ضدانعقاد خون خودداری کنید بهتر است از مصرف هم‌زمان بارهنگ با وارفارین خودداری کنید. زیرا بارهنگ حاوی ویتامین کا است. افرادی که از وارفارین و سایر داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند، باید مقدار ثابتی از ویتامین کا را مصرف کنند تا احتمال تغییر در میزان تأثیرگذاری داروهایشان کاهش پیدا کند.

علائمی که بعد از خوردن بارهنگ باید جدی بگیرید : توجه کنید که درصورت تجمع گاز در معده یا گرفتگی های آن مصرف پسیلیوم را متوقف کنید درصورت تجمع گاز و گرفتگی‌های معده در اثر مصرف پسیلیوم مصرف آن را متوقف کنید. اگر علائم از بین نرفت یا بدتر شد، حتما در اولین فرصت با پزشک یا داروساز تماس بگیرید. افرادی که سابقهٔ اختلال در عملکرد روده مانند انسداد روده یا اسپاسم دارند، نباید از مکمل‌های پسیلیوم استفاده کنند. اگر می‌خواهید از مکمل‌های حاوی فیبر استفاده کنید، بهتر است مصرف آن را با مقادیر کمتر شروع کنید و مقدار مصرفی‌تان را رفته‌رفته افزایش دهید.

چه مقدار باید مصرف کنیم :

البته باید بدانید که مشخص‌ کردن دوز ثابتی برای مصرف آن دشوار است. میزان مصرف بارهنگ بیشتر به‌‌ شکل مصرف آن بستگی دارد. به‌عنوان مثال می‌توان بارهنگ را با چای دم کرد یا کپسول خوراکی یا شربت آن را مصرف کرد یا حتی آن را غرغره کرد. قبل از مصرف بارهنگ بهتر است با پزشک مشورت بکنید. هیچ منبعی برای تعیین مقدار مصرف کپسول و شربت بارهنگ وجود ندارد. برای مصرف مکمل ان حتما با پزشک تان مشورت کنید .

اگر می خواهید از مکمل این گیاه استفاده کنید یا حتی خود این گیاه را مصرف کنید و بیماری زمینه ای دارید حتما با پزشک تان مشورت کنید بعد . توجه کنید که بااینکه بارهنگ گونه‌های مختلفی دارد، اما بیشتر عصاره‌های رایج آن از بارهنگ، بارهنگ نیزه‌ای و بارهنگ تخم‌مرغی به دست می‌آیند. برخی از مشتقات بارهنگ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به تأیید نرسیده‌اند. بنابراین بهتر است این محصولات را از تولیدکنندگان معتبر تهیه کنید. درمصرف این گیاه زیاده روی نکنید .

لاغری شکم و پهلو فقط در یک جلسه بدون جراحی،درد و خونریزی و حتی بیهوشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *