همه ی ما با باقلا آشنا هستیم . ما ایرانی ها در غذا و به صورت پخته از ان استفاده می کنیم . اولین گزارش ها از کشت آن در کشاورزی قدیم جهانی در دوره های نوسنگی، احتمالا در ایران و مصر، می آید. ردپای باقلا در قبرهای فرعون های مصر نیز کشف شده است و نشان می دهد که این حبوبات حتی در آن دوران میان سلطنتی ها نیز رواج داشته است. پس باقالا همراه همیشگی انسان ها بوده از دیرباز تا به امروز . در آفریقا مصرف باقالا در کنار سایر حبوبات بیشتر است .

برای مشاوره در زمینه کرایولیپولیز کلیک کنید.

باقالا در هوای گرم رشد می کند دیگر محدود به محل مبدا خود نیست. در واقع، بسیاری از مردم در فصل زمستان هم آن را در گلخانه ها پرورش می  دهند و از ان استفاده می کنند .امروزه کنسرو باقالا هم تهیه می شود به شکل خشک شده و یخ زده یا شور و بو داده هم دربازار وجود دارد . باقلا با توجه به این بافت و طعم انعطاف پذیرش به عنوان یک افزودنی متنوع برای هر رژیم غذایی به عنوان بخشی از کیک، سالاد، سبزیجات و سوپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. باقلا را نمی توان با پوست ضخیم غیر قابل انعطافش مصرف نمود. برای خوردن باقلا، پوست آن یعنی غلاف آن را جدا کنید سپس به پوستی دیگر می رسید. برای در آوردن پوست دوم می توانید باقلاها را از وسط برش بزنید و بعد به راحتی پوست آن را از دو طرف جدا کنید. پس از شستشو آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آنها را در فریزر نگهداری کنید .

باقالا و خواص آن :

باقلا جزء حبوبات است و مانند حبوبات منبع پروتئین است و اسیدهای آمینه ضروری بدن را فراهم می کند. مواد مغذی باقلا بسیار زیاد است باقالا سرشار از ویتامین های ای و کا و بی نیز هست . همچنین غنی از فیبر می باشد و سرشار از مواد معدنی است .با باقالا غذاهای مختلف و ترشی و شور می شود درست کرد . به طور خاص، باقلا برای یک سالاد معمولی ایتالیایی که شامل پنیر، روغن زیتون، آب لیمو، جعفری و فلفل کمی تند می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. برای سالادها، باقلا می تواند از طریق بسیاری از موارد مختلف از جمله دستور العمل های زیر استفاده شود .برای تهیه ی پوره ی باقلا مواد زیر را نیاز دارید : حدود 2 فنجان باقلای تازه دو عدد حبه بزرگ سیر نصف فنجان جعفری تازه خرد شده کمی نعنای تازه  دوقاشق غذاخوری آب لیمو  نمک و فلفل نصف فنجان روغن زیتون

طرز آماده کردن پوره ی باقالا که رژیمی است 

  باقلا را تمیز کنید و سپس دانه ها را از پوست جدا کنید. باقلا را کنار بگذارید و آنها را به طور تقریبی ریز ریز کنید . باقلاها را پس از پخت و خنک شدن همراه با سیر، جعفری، نعناع، ​​آب لیمو و فلفل قرمز در مخلوط کن بریزید و اجازه دهید خوب ترکیب شوند. نمک و فلفل را به اندازه مورد نیاز برای خوش طعم کردن اضافه کنید . در حالی که مخلوط کن هنوز در حال کار کردن است، به تدریج روغن زیتون را اضافه کنید تا محتویات آن با هم ترکیب شوند و یک مخلوط صاف و یک دست را بدست آورید . پوره را از مخلوط کن به یک کاسه منتقل کنید و آن را با باقلای تقریبا خرد شده ای که ذخیره شده است، تزئین کنید . پوره باقلا را به عنوان یک سس سبزیجات یا در کنار غذاهای پروتئینی استفاده کنید . پوره را می توانید  در یخچال به مدت 5 روز می توانید نگه دارید.

خطرات مصرف باقالا :

معمولا باقالا جز در مواد خاص مشکلی به وجود نمی اورد . افرادی که از یک اختلال ژنتیکی نادر به نام فاویسم رنج می برند، توصیه می شود که باقلا مصرف نکنند زیرا این می تواند منجر به عوارض جانبی بالقوه سمی شود. یکی از رایج ترین تهدیدات، کم خونی همولیتیک حاد است که عمدتا شامل تخریب گلبول های قرمز شما با سرعت شتابنده می شود که بدن شما به راحتی نمی تواند جایگزین کند. از دست دادن مداوم سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند، در نهایت مشکل کم خونی را به وجود می آورد. افرادی که در معرض این بیماری قرار دارند مقدار آنزیم گلوکز 6 فسفات در بدن آنها کم است .

راجع به نوزادان و کودکان کم سن و سال ممکن است به علت داشتن محتوای فیبر بالا، دوزهای بالایی از باقلا را تحمل نکنند. باقلا را در دوزهای کوچک و به عنوان بخشی از یک رژیم متعادل در اختیار آنها قرار دهید . خوردن باقلا به عنوان بخشی از غذا ممکن است خطر ابتلا به هر گونه ناراحتی از نفخ را کاهش دهد .

باقالا و کاهش نشانه های پارکینسون :

همانطور که می دانید بیماری پارکینسون یک اختلال نورولوژیک است که به تدریج دژنراتیو ایجاد می کند و سیستم حرکتی را به خطر می اندازد. این بیماری با مرگ سلول های تولید کننده دوپامین در مغز همراه است که منجر به مشکل در شروع، هماهنگی و کنترل حرکت می شود . درمان متعارف برای پارکینسون عمدتا بر روی داروهای حاوی یک اسید آمینه است که در سنتز انتقال دهنده های عصبی در مغز، مانند دوپامین، اپینفرین و نوراپی نفرین کمک می کند . همچنین مصرف باقالا برای درمان آلزایمر و پیشگیری از این بیماری بسیار مفید است . اثر بالقوه باقلا به عنوان یک جایگزین طبیعی برای داروهای ترکیبی مورد استفاده برای درمان پارکینسون تا حدی با تحقیق اثبات و تأیید شده است؛ البته مطالعات بیشتر ضروری است

باقلا و سلامت قلب و کاهش کلسترول :

این گیاه  به عنوان یک منبع غنی از فیبر رژیمی، هم محلول و هم نامحلول به شمار می رود. علاوه بر اینکه سیستم گوارش شما هم به خوبی کار می کند، طبیعت فیبری آن می تواند به سلامت قلبی و عروقی شما کمک کند.فیبر محلول درغذاهایی مانند باقالا به لپتروپیدها ی کم چگالی در جریان خون بستگی دارد وباعث از بین رفتن ان از بدن می شود.در افراد با کلسترول بالا کاهش ان به هنگام استفاده دیده شده است . مطالعات بسیار زیادی انجام شده است مخصوصا روی حیوانات و محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف باقالا در این حیوانات باعث شده است که میزان کلسترول خوب بالا برود و کلسترول بد پایین بیاد همچنین مصرف باقالا برای سلامت قلب هم ثابت شده است .

برای مشاوره در زمینه کرایولیپولیز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 5 =