خواص و مضرات باقلا در تناسب اندام | قسمت دومReviewed by Mehdi kh on May 28Rating: 5.0

همه ی ما با باقلا آشنا هستیم . ما ایرانی ها در غذا و به صورت پخته از ان استفاده می کنیم . اولین گزارش ها از کشت آن در کشاورزی قدیم جهانی در دوره های نوسنگی، احتمالا در ایران و مصر، می آید. ردپای باقلا در قبرهای فرعون های مصر نیز کشف شده است و نشان می دهد که این حبوبات حتی در آن دوران میان سلطنتی ها نیز رواج داشته است. پس باقالا همراه همیشگی انسان ها بوده از دیرباز تا به امروز . در آفریقا مصرف باقالا در کنار سایر حبوبات بیشتر است .

برای مشاوره در زمینه کرایولیپولیز کلیک کنید.

باقالا در هوای گرم رشد می کند دیگر محدود به محل مبدا خود نیست. در واقع، بسیاری از مردم در فصل زمستان هم آن را در گلخانه ها پرورش می  دهند و از ان استفاده می کنند .امروزه کنسرو باقالا هم تهیه می شود به شکل خشک شده و یخ زده یا شور و بو داده هم دربازار وجود دارد . باقلا با توجه به این بافت و طعم انعطاف پذیرش به عنوان یک افزودنی متنوع برای هر رژیم غذایی به عنوان بخشی از کیک، سالاد، سبزیجات و سوپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. باقلا را نمی توان با پوست ضخیم غیر قابل انعطافش مصرف نمود. برای خوردن باقلا، پوست آن یعنی غلاف آن را جدا کنید سپس به پوستی دیگر می رسید. برای در آوردن پوست دوم می توانید باقلاها را از وسط برش بزنید و بعد به راحتی پوست آن را از دو طرف جدا کنید. پس از شستشو آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آنها را در فریزر نگهداری کنید .

باقالا و کاهش وزن و تناسب اندام :

خوب است که بدانید باقلا یک کنترل کننده وزن است که به راه های مختلفی از آن استفاده می شود. آنها نه تنها باعث افزایش احساس سیری می شوند، بلکه این حبوبات سالم نیز می توانند راه کاهش وزن را هموار کنند . باقلا دارای تمام ویژگی هایی است که بخشی از یک رژیم غذایی کم کالری نیاز دارد. آنها فیبر محلول و غیر محلول و همچنین پروتئین زیادی دارند. فیبر و پروتئین با هم به شما کمک می کند تا شما را برای مدت زمان بسیار طولانی سیر کند، در نتیجه از خواب بیدار شدن برای رفع گرسنگی و یا نوشیدن غیر ضروری جلوگیری می شود . اگر می خواهید یک میان وعده سبک بین وعده های خود بگنجانید، فقط به مقداری باقلای پخته شده فکر کنید که عاری از هرگونه کالری بیش از حد است.

خوردن بیشتر باقلا یک راه آسان برای برآورده ساختن نیازهای انرژی شما بدون اضافه کردن کالری اضافی و وزن اضافی است. مصرف چنین ماده غذایی غنی از فیبر و پروتئین بهتر از مدل رژیم غذایی با کربوهیدرات یا کمبود چربی است، تا آنجا که به کاهش کل چربی مربوط می شود .البته اگر به طور مرتب از ان استفاده شود موجب کاهش کلسترول هم می شود و از این جهت هم بسیار مفید است . مطالعاتی که در نشریه های تغذیه ای منتشر شده، ادعا می کنند که حبوباتی مانند باقلا ممکن است به افزایش پایداری تناسب اندام، حداقل در کوتاه مدت کمک کنند. این مطالعه همچنین تاثیر مثبت مصرف حبوبات را در کاهش وزن بدون محدودیت انرژی نشان می دهد. با این حال، آزمایش های کنترل شده تصادفی و طولانی مدت برای تعیین مقدار مطلوب مصرف حبوبات برای کنترل وزن ضروری است

باقلا و زایمان سالم :

باقالا غنی از فولات است و می دانیدکه مصرف فولات به میزان مناسب در زمان تخمک گذاری و در دوران بارداری با کاهش خطر نقص لوله عصبی، اسپینا بیفیدا و انزانفالی در نوزادان همراه است . به همین دلیل همیشه به زنان باردار توصیه می کنند غذاهای غنی از فولات مانند باقلا را بخورند. فقط 1 فنجان باقلای پخته شده می تواند 44 درصد از نیاز روزانه توصیه شده فولات برای یک مرد یا زن بالغ را تامین کند. صد گرم باقلای تازه به میزان 106 درصد نیاز روزانه فولات را فراهم می کند .

باقالا و آنتی اکسیدان ها :

باقالا سرشار از بتاکاروتن و مس و اهن و روی و پروتئین و ویتامین سی و ای است و البته سرشار زا آنتی اکسیدانی که باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود  . در جوانه ی باقالا مقدار بالای گلیکوئوزید های کمپرفول وجود دارد . به طور کلی، این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با فعالیت های رادیکال های آزاد که در سنین پیری و آسیب سلولی است، کمک می کند. علاوه بر این، آنها نقش محافظتی مهمی را با تقویت سیستم دفاعی طبیعی بدن در برابر عفونت ناشی از باکتری ها، ویروس ها و انگل ها ایفا می کنند ..

باقالا و کنترل دیابت :

باقالا برای افراد دیابتی بسیار مفید است . زیرا شاخص گلیسمی کمی دارد، به این معنی که آنها یک منبع آهسته و پایدار گلوکز را آزاد می کند، نه افزایش قندهای فوری که همراه با مصرف کربوهیدرات های ساده است . محتوای فیبر بالا فقط باعث افزایش قدرت گلایسمیک این سبزیجات قدرتمند می شود. علاوه بر این، باقلا همچنین دارای مقادیر قابل توجهی از پلی فنول ها است که ممکن است از طریق تأثیرات آنتی اکسیدانی بدن را در برابر دیابت نوع 2 محافظت کند.

باقلا و کنترل فشار خون بالا :

همانطو که پیشتر گفتیم باقلا یکی از بهترین منابع گیاهی پتاسیم، یک الکترولیت ضروری است که تعدادی از نیازهای حیاتی بدن را تامین می کند . پتاسیم نه تنها عملکرد مناسب سلول ها، اعصاب و ماهیچه ها را تضمین می کند، بلکه مسئولیت حفظ فشار خون ما را نیز بر عهده دارد. این تعادل، به نوبه خود، منجر به حفظ عملکرد کلیوی و قلب مطلوب می شود . علاوه بر این، باقلا همچنین منیزیم و فیبر تولید می کند که هر دو به مدیریت فشار خون بالا کمک می کنند.

باقلا و سلامت استخوان

این گیاه همه ی خواصی که برای سلامت استخوان مهم هستند را دارد ، از جمله مس و منگنز باشد. مصرف ناکافی منگنز و مس با کاهش میزان تراکم استخوان و افزایش دفع کلسیم همراه است .خوردن باقلای بیشتر می تواند بدن شما را سرشار از منگنز و مس کند که می تواند قدرت ماتریکس استخوان و کلاژن را که برای ساخت سلولهای استخوان لازم است افزایش دهد . توجه داشته باشید که در مصرف باقالا زیاده روی نکنیدو اعتدال را حفظ کنید.

برای مشاوره در زمینه کرایولیپولیز کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هشت =