عادت بد غذایی چیست و چگونه سلامت ما را به خطر می اندازد؟این روزها که زندگی همه ی ما درگیر ویروس کرونا شده است داشتن سیتم ایمنی قوی یکی از مهم ترین نیازهای همه ی ماست ولی چگونه می توان سیستم ایمنی قوی ای داشت . باید بدانید که مصرف برخی غذاهای ناسالم موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می شود در این مقاله به این مواد غذایی ناسالم خواهیم پرداخت.

برخی از ما عادت به خوردن هله هوله و غذاهای چرب و شور داریم این روزها که بیشتر سعی می کنیم در خانه بمانیم و خود را قرنطینه کنیم ممکن است این عادات بد غذایی تشدید شده باشند اگرچه این امر طبیعی است اما باید توجه داشته باشید که انتخاب عادت غذایی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن شما را در این دوران به بهترین شکل ممکن حفظ کند در ادامه به این عادات بد غذایی و رژیم های نادرست و رابطه ی ان ها با سیستم ایمنی بدن تان خواهیم پرداخت .

عادت بد غذایی
عادت بد غذایی-کلینیک رسپینا

رژیم غذایی و عادات بد غذایی که این روزها باید ترک کنیم :

مشخص نبودن زمان شروع و اتمام کارتان :

اگر جز کسانی هستید که در خانه دور کاری می کنید مسلما می خواهید که همه چیز به حالت عادی باشد و ممکن است به محض بلند شدن روی به خوراکی های ناسالم آورید و این کار حتی تا زمان رفتن به رخت خواب نیز ادامه داشته باشد. بهتر است ساعت مشخصی برای کار خود در نظر بگیرید تا مجبور نباشید شبانه کارهای خود را انجام دهید و قربانی خوراکی های ناسالم شوید.حتما برای خود و کار خود ساعت مشخصی درنظر بگیریدو خواب خود را تنظیم کنید .

به هم خوردن ساعات مشخص غذا خوردن :

ممکن است حالا که از خانه دروکاری می کنید متوجه ی گذشت زمان نباشید یا بیشتر وقت خود را کنار لپ تاب خود بگذرانید و ساعات مشخص خوردن وعده های غذایی را از دست بدهید و این کم کم به عادتی بد برای شما تبدیل شود مثلا ساعت 4 تازه ناهار می خورید یا شب دیر وقت شام می خورید که این خود باعث اضافه وزن و چاق شدن شما و تضعیف سیستم ایمنی بدن شما می شود  به منظور اجتناب از پر خوری و کاهش زمان رفت و آمد به آشپزخانه برای وعده صبحانه، نهار، شام و میان وعده خود زمانی را در نظر بگیرید.

نشستن و تحرک نداشتن برای مدت طولانی :

طبیعی است که هنگامی که زمان بیشتری را در منزل سپری می کنید طبیعی است که به اندازه معمول فعالیت بدنی انجام نمی دهید و درعوض به مدت طولانی یک جا می نشینید. به منظور پیشگیری از نشستن طولانی مدت از ویدیو های ورزشی موجود در یوتیوب استفاده کنید و فعالیت هایی را طی 15 دقیقه انجام دهید

مصرف نکردن میوه ها و سبزیجات :

گرچه در این دوران کمتر به فروشگاه های مواد غذایی می روید اما نباید از مصرف میوه و سبزیجات تازه غافل شوید. اگرچه میوه و سبزیجات کنسروی و منجمد سالم هستند اما نباید از مصرف محصولات تازه بترسید. برای تازه نگه داشتن شان می توانید سس های طعم داری را به آن ها اضافه کنید، سبزیجات منجمد را بخارپز کنید و سپس آن ها را تفت دهید تا ترد شوند، یا حتی برخی از این محصولات تازه را بلانچ و یا کنسرو، مربا کنید

مصرف بیش از حد میان وعده های ناسالم :

طبیعی است که هنگامی که زمان زیادی را در منزل می گذرانید ممکن است روی به خوراکی های ناسالم آورید که پرخوری و افزایش وزن را به همراه خواهند داشت از طرفی بدن فرصت این را نخواهد داشت تا بین قند خون و دیگر هورمون ها تعادل ایجاد کند. مصرف مداوم تنقلات سبب می شود تا به فیبر، پروتئین و چربی موجود در غذاها شک کنید زیرا آن ها شما را سیر نگه می دارند. در این صورت سعی کنید بر سه وعده غذایی متعادل و دو تا سه میان وعده در روز متمرکز شوید و حتی المقدور دور از آشپزخانه بنشینید و زمان مشخصی برای مصرف تنقلات در نظر بگیرید توجه داشته باشید که طبیعی است که وقتی مشغول فعالیتی هستید و یا از روی تنبلی روی به خوراکی های ناسالم می آورید حتی اگر گرسنه نیز نباشید انتخاب آن ها اسان بنظر می رسد. در این صورت نشانه های گرسنگی حقیقی را در نظر نمی گیرید. پیشنهاد می شود قبل از صرف تنقلات چند دقیقه ای مکث کنید و به این فکر کنید آیا واقعا به خوردن آن ها نیاز دارید؟ سپس حداقل ده فعالیت سرگرم کننده را یادداشت کنید تا وقتی احساس کاذب گرسنگی داشتید آن ها را انجام دهید به این ترتیب ذهن شما از نشانه های کاذب گرسنگی دور خواهد شد

احساسات مبهم و پرخوری عصبی :

این روزها بیشتر از گذشته همه ما دچار استرس و مشکلات و اضطراب هستیم هنگامی که استرس و اضطراب دارید، ترسی در وجودتان است و بی حوصله و بی قرار هستید ممکن است از روی همین احساسات پرخوری کنید حتی اگر گرسنه نیز نباشید. در این شرایط باید احساسات خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید و مقیاسی را برای گرسنگی خود در نظر بگیرید که آیا واقعا گرسنه هستید؟ این مقیاس باید از 0- 10 باشد که مقیاس 10 یعنی گرسنگی  اگر این مقیاس کمتر از 5 یا 6 باشد نشان می دهد که از روی احساس میل به غذا دارید.

فراموش کردن نوشیدن مرتب اب :

می دانید که روزانه نوشیدن مقادیر زیادی آب ضروری است به خصوص در این زمان که منزل هستید. هنگامی که بدن به میزان لازم آبرسانی نشود ممکن است بسیار تحریک پذیر و گرسنه شوید. روزتان را با خوردن یک فنجان قهوه شروع کنید و سعی کنید هر 2-3 ساعت یکبار یک لیوان آب بنوشید تا بدنتان هیدراته بماند.

مصرف فست فود ها و غذاهای چرب :

ممکن است این روزها ماندن در خانه برای بسیاری از ما موجب افسردگی و بی حس و حالی شده باشد و این باعث شود که غذا های چرب و فست فودهای اماده و راحت را سفارش داده یا در خانه درست کنیم و این یعنی فاجعه یا در مواقع استرس زا روی آوردن به خوراکی های ناسالم راحت است و در پی آن از غذاهایی که برایتان مفید است دست می کشید. تسلیم شدن در برابر خوراکی های ناسالم باعث می شود تا از غذاهای سالم چون میوه، سبزیجات، غلات کامل و سایر مواد غذایی مغذی به دور باشید

 

 

5 نظر برای «عادت بد غذایی را بیشتر بشناسیم 🤦‍♀️»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *