امروزه تعداد افرادی که دنبال سریع لاغر شدن و لاغری آنی هستند کم نیست بسیاری از افراد هم از این فرصت استفاده می کنند و رژیم های غیر اصولی با هزینه های گزاف را به آن ها تحمیل می کنند . وزن افرادی که از این رژیم ها پیروی می کنند شاید کم شود اما بعد از رژیم سلامتی خود را از  دست خواهند داد و ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بدن خود وارد کنند که برای همیشه سلامتی و شادی را از زندگی خود دریغ کنند با مقاله ی ما همراه شوید تا با آسیب های رژیم های نادرست و تاثیر ان ها بر بدن بیشتر اشنا شوید .

برای داشتن یک برنامه ی غذایی مناسب بدن خود با ما تماس بگیرید .

برخی از رژیم های مضر و نادرست :

رژیم  COOLEY-KUR : در این رژیم مواد مجاز عبارت هستند از گوشت تخم مرغ غذاهای تهیه شده از سبزیجات مختلف شیر کم چرب آب میوه و یک برش کوچک نان سبوس دار ولی از قند و شکر و فراورده های آردی به طور کامل نباید استفاده کرد.

رژیم GAYLORD HAUSER  : در این رژیم مواد غذایی که می توانیم استفاده کنیم عبارت است از گوشت شیرتازه سالاد میوه و روزانه بین 1-3 تخم مرغ افزودن جوانه ی گندم مخمر آب جو ماست و ملاس سیا ه تهیه شده از نیشکر جهت تقویت تاکید می شود اما به طور کلی مصرف فراورده های آردی شکر قند منع شده است .

رژیم تخم مرغ : روزانه 2- 6 عدد تخم مرغ سه روز در هفته فقط یک برش نان به علاوه گوشت سبزیجات و میوه جات میل می شود .

رژیم مصرف ماهی  : دو روز پشت هم در ناهار و شام نیم کیلو ماهی یعنی روزانه یک کیلو ماهی به علاوه مقدرا کمی میوه و آب میوه توصیه شده است و بقیه ی ایام هفته می بایست از یک رژیم کم کالری کم چربی و کم کربوهیدرات استفاده شود .

رژیم مصرف گوشت قرمز :

باید بدانید که گوشتهایی که به مقدار فراوان و بدون محدودیت مصرف می شوند علاوه بر ترکیبات سمی که در روند چرخه های متابولیکی عادی خود به وجود می آورند سرشاراز چربی و  مملکول های پورین بوده که عامل ایجاد اسید اوریک و زمینه ساز نقرس و سنگ ها ی اورات در کلیه ها می باشند مصرف زیاد چربی هم عامل افزایش بیش از حد سطح چربی خون چه به صورت کلسترول و چه به صورت تری گلیسیرید شده و باعث تصلب شرایین فشار خون بیماری های قلبی عروقی  و کلیوی و حتی پانکراس می شوند که به طور ثانویه نیز ممکن است زمینه ی ابتلا به بیماری قند را ایجاد کند .

از همه ی گروهای غذایی در رژیم خود استفاده کنید اما به اندازه :

باید در رژیم غذاییتان از 5 گروه غذایی استفاده کنید کسانی که برخی از  این 5 گروه غذایی را حذف می کنند  مبتلا به نوعی جدی  سوء تغذیه می شوند سوء تغذیه در افرادی که رژیم تک خوری دارند به این دلیل اتفاق می افتد که برخی مواد غذایی تنها به همراه مواد غذایی دیگر هضم و جذب می شوند همچون منابع گیاهی دارای آهن که همراه با منابع دارای ویتامین سی جذب می شود پس فقر مصرف هر یک از این مواد مانع جذب مواد مغذی دیگر می شود .

به رژیم غذایی سخت عادت نکنید :

افرادی که به رژیم غذایی سخت عادت می کنند پس از مدتی نسبت به رژیم ها یی که حتی متخصصان تغذیه به آن ها می دهند نیز وسواس شده و تصور میکنند که ان ها هم پر کالری هستند و برا این اساس خودسرانه از رژیم های کم کالری تری استفاده می کنند که براین منوال نه تنها دچار سوء تغذیه و انواع بیماری ها می شوند بلکه بدنشان پس از مدتی دیگر نسبت به هیچ رژیمی جواب نمی دهد بلکه حتی با خوردن غذای طبیعی هم چاق می شوند .

تنها از رژیم غذایی مایعات استفاده نکنید:

مصرف بیش از اندازه ی مایعات منجر به خیز یا ورم سلولی یا به بیانی تجمع زیاد آب در داخل سلول ها می شود که اگر تداوم یابد سوء تغذیه و حتی مرگ را در پی دارد .

نان و برنج را از برنامه ی غذایی خود حذف نکنید :

خیلی از افراد بدون مشورت با پزشک به صورت خودسر مصرف نان و برنج را به طور کامل از رژیم روزانه حذف می کنند غافل از این که این دسته از مواد هم باید به میزان لازم به بدن برسند در چنین شرایطی فرد برای جبران این وضعیت به مصرف مواد قندی روی می آورد با افزایش میزان قند خون ترشح انسولین بالا می رود و به دنبال آن افت قند خون بدن به عنوان یک عارضه جدی تداوم می یابد که تبعات خود را به همراه دارد .

پیامد های استفاده از رژیم های نادرست در دراز مدت :

یکی از مهم ترین پیامدهای بهره گیری دراز مدت از رژیم های غذایی غیر اصولی بیزاری از رژیم های غذایی و روی آوردن حریصانه به خوردن است که بی شک عوارض خطرناکی را به دنبال خواهد داشت عوارضی چون پوکی استخوان ریزش مو کم خونی کاهش بینایی ریختن دندان ها و ضعف اعصاب هم از عوارض این رژیم های غیر اصولی خواهد بود می دانید که سلول های عصبی از کربوهیدرات تامین می شود نرسیدن این دسته مواد به آن ها منجر به بروز ناآرامی های عصبی سردرد و سرگیجه در فرد می شود .

از سوءتغذیه رنج خواهید برد :

در یک رژیم غذایی اصولی باید از همه ی گروه های غذایی استفاده کنید یعنی نان و غلات سبزیجات میوه جات لبنیات گوشت قرمز و سفید تخم مرغ و حبوبات در کنار فعالیت های ورزشی چون پیاده روی و دویدن یا ورزش های هوازی رژیم های غذایی کم کالری مانع رسیدن و دریافت انرژی مورد نیاز سلول ها می شود و از آنجا که متابولیسم بدن به خوبی صورت نمی گیرد فرد سست و بی حال شده و پس از مدتی از ضعف زیاد دچار بیماری می شود و وقتی بدن فردی به متابولیسم پایین عادت کند با کنار گذاشتن رژیم حتی با مصرف مواد غذایی طبیعی هم چاق می شود.

برای داشتن یک برنامه ی غذایی اصولی با تیم حرفه ای ما تماس بگیرید تناسب اندام تخصص ماست .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *