این روزها داشتن یک سبک زندگی سالم بسیار اهمیت دارد . باید بدانید که طب آیورودا یکی از روش هایی است که دانش ما را نسبت به زندگی افزایش می دهد و با سوق دادن ما به یک سبک زندگی سالم، به کاهش وزن و سلامت ما کمک می کند. آیور به معنای زندگی و ودا به معنی دانش است . برای افزایش دانش زندگی خود می توانید از طب آیورودا استفاده کنید. دستورالعمل های مفیدی که در این سبک زندگی وجود دارد، موجب آب شدن چربی های شکم و تناسب اندام می شود. آیورودا هنر هماهنگی موجود زنده با قوانین طبیعت است . هدف آن حفظ سلامت در فرد سالم و شفا در فرد بیمار است .

آيورودا ريشه در اين اعتقاد دارد كه سلامتي نتيجه تعادل بين ذهن ، بدن و روح است . به بیان بهتر سلامتی ، تعادل کامل بین سه انرژی اساسی بدن یا سه دوشا و یک تعادل بین جسم ، ذهن ، روح (یا آگاهی) است. بر طبق آيورودا ، هرشخص مقداري از ۵ عنصر اصلي عالم(خاك، آب ،‌ آتش ،‌ هوا ، اتر ) را در خود دارد و‌ تركيب اين عناصر با يكديگر به سه نوع متابوليسم بدن يا سه نوع دوشا منجر مي شود .دوشا ها انواع متابولیک بدن هستند که هر کدام ساختار و طرح زمینه ای افراد از قبیل ساختاربدنی ، شخصیت، عکس العمل ها و تمایلات غذایی را تشکیل می دهند. اين دوشاها ،‌ به عنوان واتا ، پيتا و كافا شناخته مي شوند . واتا شامـل اتر و هواست و با حـركات بدن مرتبط مي شود. پيتا از آتش وآب درست شده ،‌ و به سـوخت و سـاز بدن مربوط است که اساس هضم و تغییر ماده به انرژی است . كافا شامل خاك و آب است كه با ساختار بدن و ثبات و پايداري مرتبط است. برای اشنایی بیشتر با این طب با مقاله ی ما همراه باشید .

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیلک کنید.

شاخه های طب آیورودا :

خوب است بدانید که طب آیورودا شامل هشت شاخه می باشد . بسیاری از روشهای شفابخشی مدرن مانند :  ماساژ ، رژیم درمانی ، گیاهان ، پولاریتی تراپی و … در اصل شاخه هایی از فلسفه آیورودا می باشند .معالجات شامل گياهان دارويي ،‌ تغيير رژيم غذايي ، مراقبه ، رایحه درمانی ،ماسـاژ و حرکات يوگا براي نگهداري يا بازيابي سـلامتي است و اولین سوال در ذهن یک پزشک طب آیورودا این نیست که فرد مراجعه کننده دچار چه نوع بیماری است ، بلکه این است که بیمار من چه شخصیتی دارد، خلقیات او ،توانایی ها و استعدادهای او چیست و پس از تشخیص این مسائل تصمیم گیری درمانی شروع می شود. در نظم آیروودایی تفاو تها فردی در ایجاد، بهبود و حفظ سلامتی نقش تعیین کننده ای دارد. مثلا در یک رزو پاییزی خنک عده ای کاپشن، پلیور می پوشند چنانکه گویی فصل زمستان است. در حالیکه در همین روز به کسانی بر می خوریم  که با یک پیراهن آستین کوتاه راه می روند انگار که در فصل تابستان هستند.

طب آیورودا و لاغری و کاهش وزن

در این جا نکاتی را برای کاهش وزن از دیدگاه طب آیورودا  شرح می دهیم که بسیار حائز اهمیت هستند .

شب ها زود بخوابید و صبح ها سحرخیز باشید :

از نظر این طب  زود رفتن به رختخواب و زود برخاستن از خواب موجب سلامت اندام های بدن می شود. سعی کنید شب ها ساعت ده به رختخواب رفته و ساعت پنج صبح از خواب بیدار شوید. این چرخه ی طبیعی بسیاری از مشکلات سلامت از جمله چاقی را برطرف می کند.

وعده های غذایی را حذف نکنید :

در این طب تعداد وعده های غذایی زیاد توصیه نمی شود . البته به هیچ وجه نباید از وعده های اصلی صرفه نظر شود. در طب آیورودا از یک صبحانه ی کامل، نهار مطبوع و شام سبک پیروی می شود. برای تسهیل در سم زدایی، کبد ما باید شب ها زمان کافی برای استراحت داشته باشد. به همین دلیل از پرخوری در هنگام شب باید به شدت پرهیز کرد.

مواد غذایی و غذهای ارگانیک مصرف کنید :

از نظر طب آیورودا میوه ها و سبزیجات فصلی از بهترین مواد غذایی طبیعی هستند که می توانید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

نوشیدن آب را هرگز فراموش نکنید :

در این طب توصیه شده است که نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در طول روز برای سلامت بدن مفید است، اما از نوشیدن آب بلافاصله قبل یا بعد از وعده های غذایی بپرهیزید. مصرف غذا همراه با آب، اسیدهای معده ای را که به هضم کمک می کنند، رقیق می کند. این عمل موجب می شود که غذا به آسانی شکسته یا جذب نشود و در نتیجه به چاقی و اضافه وزن بیانجامد. نوشیدن آب به هضم و سم زدایی کمک می کند.

روزه بگیرید :

باید بدانید که در طب آیورودا، روزه گرفتن برای یک بار در هفته توصیه می شود. این کار به سم زدایی و عملکرد بهتر سیستم گوارشی کمک می کند. در هنگام روزه از مصرف غذاهای جامد بپرهیزید و سعی کنید بیشتر از آب، چای سبز و سوپ سبزیجات استفاده کنید . اگر بیماری زمینه ای دارید لطفا با پزشک تان مشورت کنید .

سبزیجات و گیاهان را بیشتر مصرف کنید :

توجه کنید که مصرف گیاهانی چون زنجبیل، کلم و آلوئه ورا برای چربی سوزی و کاهش وزن بسیار مفید است. بهتر است درساعات اولیه ی روز از زنجبیل استفاده کنید تا دمای بدن و در نتیجه متابولیسم شما افزایش یابد.

غذاهای را تند مصرف کنید :

در این طب مصرف غذاهای تند توصیه می شود باید بدانید که .ادویه های تند همچون فلفل و خردل برای بهبود هضم و کاهش وزن بسیار مفیدند. این ادویه ها با افزایش متابولیسم بدن، پروسه ی لاغری را تسریع می کنند.

طب آیورودا و عملکرد و باید ها ونباید های آن  

همواره باید بدانید که یکی از نکات مهم در طب آیورودا علاوه بر یک سبک زندگی سالم، مصرف غذاهای مفید و اهمیت دادن به کیفیت آنهاست. در این طب باید حتی الامکان، از غذاهای ارگانیک و غیر فرآوری شده استفاده کنید و میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. از سبزیجات، در سوپ، سالاد و حتی در کنار وعده های اصلی خود استفاده کنید. حتی می توانید روز خود را با میوه ها و سبزیجات آغاز کنید. در طول روز به میزان زیاد آب بنوشید.

این کار موجب خروج سموم از بدن شما می شود. بهترین راه حل این است که در ابتدای روز با شکم خالی یک لیوان آب گرم با چند قطره لیمو و نصف قاشق چایخوری عسل بنوشید. برای کاهش وزن، هم از ورزش فیزیکی و هم ورزش فکری استفاده کنید و ورزش های یوگا، برای کاهش وزن بسیار مفید است ان را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید . و اما در این طب یکسری کارها را هم نباید انجام دهید که عبارتند از : از رژیم های غذایی افراطی و رژیم هایی که هر از چند گاه مد می شود، بپرهیزید .در طول روز نخوابید .از مصرف شیرینی جات و غذاهای شیرین بپرهیزید و از مصرف نوشابه های گازدار، کافئین و الکل خودداری کنید

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیلک کنید. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *