طرز تفکر بسیار مهم است. یعنی با طرز فکری مناسب و به عبارت ساده تر با نوع نگرش و تصویر ذهنی شما از تغییر در رژیم غذایی و شیوه ی زندگی، حتی نامناسب ترین رژیم های غذایی نیز می توانند نتایجی موفق در پی داشته باشند، در حالی که بدون طرز تفکری صحیح، اصولی ترین رژیمها هم بدون نتیجه خواهند ماند.

بسیاری از رژیم های غذایی برای مدتی کوتاه کاملا مؤثرند، زیرا در آغاز، افراد مشتاقانه،خوش بینانه، با نگرش مثبت و دست کم برای زمانی محدود به آنها پایبند می مانند، اما با مشکل تر یا شاید هم کسل کننده شدن رژیم، ابتدا نظر و در نهایت طرز تفکرشان تغییر می کند و درنتیجه رژیم غذایی و تغییر شیوهی زندگی نیز ناموفق می ماند.

اینlمقاله و مقاله بعد در تعیین انتظارات واقع گرایانه و ساختن طرز تفکری موفق به کمکتان می آید. در این فصل عمدأ و به دلیل برنامه پذیربودن طرز تفکر، واژهی ساختن را به کار می بریم. با درست اندیشیدن قادر به تغییر طرز تفکر و شیوه ی نگرش خود به زندگی خواهید بود و در طول زمان، به هر چیزی که فکر کنید همان به حقیقت زندگیتان تبدیل خواهد شد.

شاید فکر کنید مطالعه ی این فصل برای شما که دارای تفکری مثبت هستید، ضرورتی نخواهد داشت، اما بهتر است این کار را انجام ندهید، چون خواندن مباحث این فصل برای تمام کسانی که قصد ایجاد تغییر در رژیم غذایی و شیوه ی زندگی خود را دارند، ضروری است و اساس موفقیتشان را تشکیل میدهد.

تعیین مناسب بودن رژیم پرهیزی:

ابتدا باید از خودتان بپرسید که آیا پرهیز از غذا برایتان مناسب است یا خیر. زیرا با وجود مفید بودن این روش برای بیشتر افراد، طبیعتا برای عده ای نیز مناسب نخواهد بود. برای اطمینان از مناسب بودن رژیم پرهیزی این چند سؤال کلیدی را از خود بپرسید:
✓آیا می خواهید سالم تر باشید؟
✓آیا می خواهید لاغر و پرانرژی باشید؟
✓ آیا به دنبال راهی مناسب و منطقی برای سالم تر، خوش اندام تر و پرانرژی تر شدن هستید؟

اگر پاسخهایتان مثبت است که امیدواریم چنین باشد، می توانید از روش پرهیز از غذا استفاده کنید.

موفقیت در برنامه ی پرهیز از غذا، نیازمند رعایت نظم و ترتیب است. هیچ چیز خوبی آسان به دست نمی آید و پاداش تلاشهای منظم ش ما نیز نتایج مثبت پرهیز از غذا خواهد بود. با اینکه معتقدیم پرهیز از غذا روشی مناسب برای همه ی افراد است، ترجیح میدهیم خودتان با شناخت کامل، آن را برگزینید. به همین علت، در این مبحثها آثار مثبت و منفی آن را بررسی می کنیم تا با آگاهی، این روش را انتخاب کنید و نحوهی ایجاد بعضی اهداف مؤثر در تداوم تلاشتان را بیاموزید.

فواید پرهیز از غذا، فراتر از کاهش وزن است؛بنابراین حتی اگر چنین قصدی هم نداشته باشید، از راههای دیگری مانند، افزایش تودهی عضلانی، تقویت تمرکز و رفع مشکلات گوارشی از مزایای آن بهره مند خواهید شد.

توجه به آثار مثبت و منفی پرهیز از غذا:

پرهیز از غذا نیز همچون تمام شیوه های زندگی و عادات غذایی، آثار مثبت و منفی دارد. آنچه این روش را منحصر به فرد می کند، تغییر بسیاری از آثار منفی به مثبت، پس از تغییر نگرش شما نسبت به آنهاست. برای مثال گرسنگی کشیدن، یکی از آثار منفی پرهیز از غذاست که میتوانید با ایجاد تغییری ساده در طرز تفکر خود، آن را به تجربه ای مثبت و مفید تبدیل کنید.

برخی آثار مثبت پرهیز از غذا عبارت اند از:

✓ تقویت سیستم ایمنی بدن:پرهیز از غذا به طور طبیعی سبب بهبود ایمنی بدن و درمان مشکلات سلامتی میشود. در واقع، به همین دلیل است که روزه داری کهن ترین روش درمانی در جهان است.

✓به زندگی آسوده تر با هزینه ی کمتر:مدتی غذا نمیخورید، در نتیجه پولی هم خرج نمی کنید. چه چیزی از این بهتر؟

✓بهبود تمرکز: با افزایش انرژی و کنترل گرسنگی، تمرکزتان برای انجام تخصصی ترین کارها نیز بهبود می یابد و بیشتر میشود

✓افزایش انرژی: پرهیز از غذا به طور طبیعی سبب افزایش انرژی می شود و به هوشیاری و دقت بیشتر در طول روز کمک می کند.
✓ اندامی متناسب و قوی: پرهیز از غذا بی برو برگرد چربی های بدنتان را نابود می کند.

✓تداوم طولانی:پرهیز از غذا راحلی فوری نیست. بلکه تغییری در شیوهی زندگی است. شما میتوانید و باید برای مدتی طولانی( و در حقیقت تمام طول
زندگی)به آن پایبند بمانید.

✓سلامتی و شادابی: با پرهیز از غذا، ظاهر و باطن سالم تر و زیباتری خواهید داشت.

توجه داشته باشید که نتایج مثبت پرهیز از غذا، به ویژه کاهش چربی بدن، به تدریج حاصل می شود. این فرایند در افرادی که چربی بدن شان نسبتا کمتر است، کندتر صورت می گیرد. به طور کلی فرایند کاهش چربی بدن کند و اغلب خسته کننده است، اما با پرهیز از غذا قطعا به نتیجه می رسید، فقط کمی صبور باشید.

بعضی آثار منفی پرهیز از غذا نیز عبارت اند از:

✓احساس گرسنگی :در طول دورهی پرهیز از غذا، گرسنه می مانید و این امر اجتناب ناپذیر است.

✓گیجی گاه و بی گاه: عادت به وضعیت گرسنگی بین نیازمند زمان است و احتمال بروز بعضی نشانه های ناخوشایند، مثل گیجی و حواس پرتی در این مدت وجود دارد. این نشانه ها بی خطر، اما آزاردهند ماند. پس از سازگاری بین با گرسنگی، این مشکلات نیز برطرف خواهند شد .

✓انرژی کمتر: در آغاز سفر پرهیز از غذا، احتمالا علاوه بر گیجی، کاهش انرژی کوتامدتی را هم تجربه خواهید کرد که معمولا پس از یک یا دو هفته برطرف میشود.

✓ میل به پرخوری پس از پرهیز: هوس پرخوری بزرگترین مشکل کسلی است که به پرهیز از غذا روی می آورند. برای رفع این اثر منفی، در ابتدا پرهیز را با دورمهای کوتاهتر آغاز کرده و پس از عادت تدريجی بدن به شرایط جديد،مدت آن را طولانی تر کنید.

✓ تحمل فشار زیاد در زمان کوتاه: همان طور که اجرای تمرینات ورزشی برای نخستین بار پس از مدتی طولانی اصلا آسان نیست، پرهیز از غذا هم : می تواند دشوار باشد. اما پس از عادت به این شیوه، پرهیز نکردن از غذاست که مشکل ساز می شود، درست مانند احساس یک ورزشکار شیفته ی ورزش در
اوقاتی که ورزش نمی کند.

این آثار منفی، اتفاقاتی طبیعی هستند که در صورت پذیرش شیوه ی زندگی با پرهیز از غذا، با آنها مواجه خواهید شد. دشواری های اولیه ی ناشی از دورهی پرهیز، پایدار نیست و بخش عمدهی آن پس از چند روز مرتفع می شود. میتوانید به عنوان مرگ عادات ناپسند یا نوعی دورهی ترک عادت نیز به این مشکلات بنگرید. تقریبا تمامی این موارد، پس از عادت کامل بدن به پرهیز از غذا از بین می روند، درست مثل کاهش انرژی اولیه و احساس گیجی که معمولا پس از یک یا دو هفته رفع میشود.

برای داشتن اندام دلخواه با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =