پس چندان هم سخت نیست، نه؟ رویارویی با این مشکلات، هزینه ی ناچیزی در قبال استفاده از فواید بی نظیر پرهیز از غذاست. پس به روشنی میبینید که کفه ی آثار مثبت پرهیز از غذا به مراتب سنگین تر از کفه ی آثار منفی آن است.ما روش پرهیز از غذا را به افراد سالم و طبیعی توصیه می کنیم. در صورتی که دچار مشکلات سلامتی یا بیماری هایی همچون دیابت هستید، قبل از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی با شیوه ی زندگی خود مثل پرهیز از غذا، ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.

تعیین اهداف و انتظارات واقع گرایانه:

ساختن طرز تفکری موفق قبل از اقدام به ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی یا شیوه ی زندگی، نیازمند انتخاب اهدافی واقع گرایانه به منظور ایجاد انگیزه و تداوم راه است. در صورت آغاز دورهی پرهیز از غذا با خیال پردازی یا انتظاراتی غیرواقعی و دست نیافتنی، دچار ناامیدی میشوید و همه چیز را رها می کنید. از طرفی هم پایین بودن بیش از اندازه ی سطح توقعات در گام نخست، انگیزه ی کافی برای شروع را در شما ایجاد نخواهد کرد.

انتظارات شما در زمینه های مختلف، با توجه به هدفتان از ایجاد تغییر در رژیم غذایی و شیوهی زندگی شکل خواهد گرفت. در ادامه اهدافی را می بینید که می توانند در شکل گیری انتظاراتتان مؤثر واقع شوند:

✓ کاهش چربی بدن: اگر هدفتان کاهش چربی بدن به کمک پرهیز از غذاست ، یک میزان منطقی، مثلا کاهشی معادل ۴۵۰ گرم در هفته را در نظر بگیرید

شاید بعضی کارشناسان، کاهش بیش از این مقدار را هم بلامانع بدانند، اما از نظر ما این مقدار زیاد است. به این ترتیب، یک فرد دارای اضافه وزن، می تواند کاهش وزنی معادل ۱.۸ تا ۲ کیلوگرم در هر ۳۰ روز داشته باشد که اصلا کم نیست.

نباید در پرهیزتان انتظار نتایج یک شبه را داشته باشید. هم ذخیره شدن چربی در بدن و هم کاهش آن نیازمند زمان است. هیچ راه فوری و آسانی را هم نخواهید یافت، اما می توانید روش های مطمئن و مورد تأیید را امتحان کنید. پرهیز از غذا، روشی ایمن و مطمئن برای رسیدن به وزن مطلوب است که تقریبا سریع تر از سایر تغییرات در شیوه زندگی و رژیم غذایی، شما را به هدف می رساند. فقط فراموش نکنید که نیازمند زمان است.

✓ احساس سلامتی بیشتر: سلامتی حس کردنی است و توصیفش آسان نیست.گامهایتان سبک تر و مفصل هایتان انعطاف پذیرتر میشوند؛ انگار پردهای کنار می رود، ذهن تان روشن تر میشود و دقت و تمرکزتان نیز افزایش می یابد. اگر به ناراحتیهای گوارشی یا التهاب مزمن مبتلایید، می توانید انتظار
برطرف شدن آنها را حتی در ظرف یک هفته داشته باشید.

✓افزایش انرژی: کسانی که پرهیز از غذا را رعایت می کنند، خود را پرانرژی تر،هوشیارتر و با تحریک پذیری کمتری می یابند. همچنین با پرهیز از غذا، انرژی
بیشتری برای گذراندن اوقاتی خوش با خانواده و دوستانتان خواهید داشت. بیشتر اوقات، افراد قبل از تجربه ی احساسی بهتر، دلیل حال بدشان را نمیدانند. درک ش رایط بحرانی جسمی و روحی برای افرادی که مدت های طولانی از احساس س لامتی محروم مانده اند، آسان نیست. با پرهیز از غذا دوباره سلامتی خود را باز خواهید یافت!

آیا داشتن چنین اهدافی از نظر شما واقع گرایانه است؟ شاید بله، شاید هم خیر. با اینکه پاسخ، تماما به فرد و شیوهی پرهیز از غذای او بستگی دارد، اما در بیشتر موارد میتوانید انتظار رسیدن به احساسی بهتر در کمتر از یک ماه را داشته باشید.

برای تعیین اهداف و انتظارات خود از پرهیز از غذا به توصیه های زیر توجه کنید:

✓ در آغاز، گامهایی دقیق و آرام بردارید. فرض می کنیم هیچ تجربه ای در پرهیز از غذا ندارید. برای دو تا سه هفته پرهیز، خود را فقط به روند کار بسپارید و هیچ انتظاری نداشته باشید. به این ترتیب، قادر به جمع آوری اطلاعات و مشاهدهی واکنش بدن تان در برابر گرسنگی خواهید بود.

✓پس از آسان تر شدن ش رایط رژیم پرهیزی تان، نسبت به اهداف و انتظارات بلندمدتتان واقع بین باشید. برای مثال، اگر کاهش وزنی معادل ۱.۳۵ کیلوگرم در طول دو هفته ی نخست پرهیز داشتید، نباید منتظر کاهشی بیش از ۲.۲۵کیلوگرم در هر هفته باشید. چنانچه در همان دو هفته ی اول پرهیز تان ناامید و از ادامه ی راه منصرف شدید، هرگز اهمیت ۱.۳۵ کیلوگرم کاهش وزن را درک نخواهید کرد.

حتی در خوشبینانه ترین حالت، تعیین اهداف و انتظارات واقع گرایانه همچون انداختن تیری در تاریکی، بدون هیچ اطلاعی از واکنش بدن خواهد بود. پس دو تا سه هفته صبر کنید و با آگاهی از واکنش بدن در برابر شرایط جدید، اهداف و انتظارات بلندمدت خود را تعیین نمایید.

بلندمدت فکر کنید:

پس از اطمینان از مناسب بودن رژیم پرهیزی، نوبت پایبندی طولانی مدت به آن می رسد. پرهیز از غذاتغییرهمیشگی در شیوه زندگی است، نه شکل دیگری از رژیم های بیهوده. اگر منتظر تغییری اساسی پس از یک بار گرسنگی کشیدن هستید، از همین حالا بدانید که مأيوس خواهید شد.

کاهش چربی بدن شباهت زیادی به بازی با اعداد دارد. برای برنده شدن در این بازی، میزان مصرف کالری دائما باید بیشتر از میزان دریافت آن باشد. واژه ی دائم، مهم ترین واژه در این بازی است. روش پرهیز از غذا با ایجاد کمبود دائمی کالری، یکی از مؤثرترین راههای کاهش وزن به ش مار می آید. پرهیز از غذا، از طریق کاهش هفتگی کالری دریافتی، امکان کم شدن چربی بدن را فراهم می سازد. فرایندی تدریجی اما مداوم که همین کندی و تداوم، اسباب موفقیت آن را فراهم می کند.

کوتاه ترین زمان انتظار برای مشاهده ی نتایج واقعی، سه ماه است. سه ماه به اندازهی یک فصل و مدت زمان کافی برای ارزیابی عینی نتایج تلاش هایتان است.

شناسایی تفکر پرهیز از غذا:

موفقیت، یک عادت و عادت، تکرار منظم جریان عادی یک رفتار است. عادتها اعمالی برنامه ریزی شده و عمدتا ناخوداگاهاند (بدون اندیشیدن انجامشان میدهید). بنابراین از آنجاکه عادات، رفتارهایی برنامه ریزی شده اند، برنامه پذیر نیز هستند، یعنی همان طور که می توانید ذهنیتی موفق بسازید، توانایی ایجاد و از بین بردن یک عادت را نیز خواهید داشت.در واقع، شما میتوانید هر رفتاری را به عادت تبدیل کنید. برای مثال، خوشحالی و در عین حال بدبختی، شکست وموفقیت نیز عادت اند.

برای داشتن اندام مناسب با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *