در این مقاله به پرسش و پاسخ های رژیم غذایی و تناسب اندام می پردازیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید در ضمن برای ارتباط با متخصصان ما کلیک کنید.

باید کدام رژیم را رعایت کنم؟

ابتدا با برنامه بهبود ۱۴ روزه کبد شروع کنید؛ سپس، بسته به این که بهتر شدید یا نه، در صورت نیاز پروتئین را به تدریج به رژیم غذایی تان اضافه کنید. اما اگر همچنان با برنامه بهبود کبدی خوب پیش رفتید، آنقدر ادامه دهید تا هوس خوردن پروتئین به سراغتان بیاید. اگر برنامه طبق روال عمل می کند، نباید آن را تغییر دهید. به عبارت دیگر، اگر برنامه بهبود کبدی کار کرد، تا زمانی که جواب می دهد به آن ادامه دهید. شما می توانید یک تا سه هفته بیشتر یا حتی گاهی تا شش ماه، در این برنامه بمانید. اما هر وقت هوس مصرف پروتئین کردید، باید برنامه را قطع کنید. حتی ممکن است در دو روز اول این اتفاق بیافتد) برخی افراد مشکلات مرتبط با قند خون بسیار حساسی دارند و به همین دلیل نمی توانند زیاد بدون پروتئین پیش بروند. اگر این اتفاق افتاد، باید به رژیم غذایی کبدی اتیروئیدی بروید که پروتئین بیشتری دارد. از سوی دیگر، اگر در برنامه دو هفته ای بهبود کبدی وزن کم نکرده و خوب پیش نرفتید، می فهمیم که بدن نوع آدرنالی تخمدانی داشته و نیاز به تغییر برنامه دارید. خوب پیش نرفتن به معنای تجربه خستگی، بی حالی و غیره است.

چقدر کاهش وزن در یک هفته امکان پذیر است؟

دو نوع مشکل وزن وجود دارد: (۱) آب و (۲) چربی. حداکثر چربی که می توان در یک هفته سوزاند، یک یا دو کیلوگرم است. اما میزان آبی که می توان کم کرد، بدون محدودیت است. این توضیح مناسب حال کسانی است که در طی چند روز وزن زیادی کم می کنند. هر کسی می تواند هر رژیمی را بگیرد و وزن آب حبس شده در بدنش را کم کند، اما آنچه اهمیت دارد، کاهش چربی است. این برنامه به طور مستقیم طراحی شده تا به این هدف برسیم؛ همچنین به لزوم رعایت نسبت مصرف سدیم و پتاسیم تاکید دارد. اگر در هفته تنها یک یا دو کیلوگرم وزن کم می کنید، نه تنها اتفاق بدی نیفتاده بلکه در واقع طبیعی هم هست. مهم است این نکته را بدانید و ناامید نشوید. شاخص های بهتر برای بررسی بهبود شرایط عبارتند از سطح انرژی، کیفیت خواب، گوارش و هوس. چون این علائم، زمانی که بدن در حال درمان است به ما اطلاعات لازم را می دهند.

چطور بفهمم اضافه وزنم ناشی از حبس آب است یا ذخیره چربی؟

تستی به نام ترکیب بدن وجود دارد که اجازه می دهد پزشک سطح مایعات موجود در بدن را اندازه گیری کند. به طور کلی، اگر وزن تان زیاد است و تست چربی را انجام داده اید و چربی بدن تان طبیعی بود، پس بیشتر وزن شما آب است. درصد نسبتا زیادی از بیماران مرد من در گیر وزن اضافی ناشی از حبس آب هستند تا چربی؛ که البته متاسفانه انجام ورزش به ندرت این مشکل را حل می کند. رعایت رژیم غذایی مناسب تنها راه حل این مشکل است. برنامه بهبود کبدی را انجام دهید تا یک کبد سالم داشته باشید. غذاهای سالم كبدی معمولا پتاسیم بالایی دارند، که به مایعات اجازه می دهند به تدریج و در طول چند ماه از بدن خارج شوند. اگر متوجه کاهش وزن خیلی آهسته و تدریجی شدید، پس اضافه وزن تان ناشی از چربی است و مایعات علت اصلی نیستند.

اگر وزن کم نکنم چه؟

اگر کسی مشکل اساسی با استرس داشته باشد، پروتئین درون عضلات تجزیه شده (ران و باسن) و به قند تبدیل می شود. در ادامه، قند به ذخیره چربی اطراف شکم تبدیل می شود. به همین دلیل بعضی از مردم چون ابتدا عضلات بدن را بازسازی کرده و وزن عضلات هم از وزن چربی بیشتر است، قبل از اینکه وزن کم کنند، حتی اضافه هم می کنند. بسیاری از بیماران من در حالی که در ابتدا هیچ کاهش وزنی ندارند سایز کم می کنند، افزایش انرژی داشته و وضعیت گوارش آن ها بهتر می شود. من دریافتم، بعد از این که عضلات بازسازی شدند، کاهش وزن آسانتر می شود. با این حال، این اتفاق در زمان درمان بدن رخ نمی دهد، و برای بعضی از مردم چهار تا هشت هفته طول می کشد.

من باردار هستم، آیا می توانم این برنامه را اجرا کنم؟

شما می توانید برنامه رژیم های غذایی آدرنالی اتخمدانی یا تیروئیدی کبدی را دنبال کنید، اما نمی توانید برنامه بهبود کبدی را رعایت نمایید.

فقط باید مطمئن شوید که پروتئین کافی در رژیم غذایی تان وجود دارد. همچنین، با دکتر خود مشورت کنید که آیا این کار برای شما امکان پذیر هست یا خیر؟

نباید زمانی که باردار هستید رژیم بگیرید. با این حال، برنامه پیشنهادی من بسیار سالم است و اضافه کردن پروتئین به آن، تحت نظر پزشک متخصص تان، می تواند به شما در داشتن کودکی سالم کمک کند.

آیا زمانی که در این برنامه هستم می توانم هورمون درمانی و داروهایم را قطع کنم؟

پاسخ این سوال نزد دکتر متخصص شما است. هر زمان بهتر شدید، با او مشورت کنید تا به شما کمک کند به این برنامه انتقال پیدا کنید. اگر دارویی (به طور مثال، کومادین) مصرف کنم که با برخی سبزیجات در تضاد هستند چطور؟ داروی کومادین مانند یک مسدود کننده برای ویتامین K که از لخته شدن خون جلوگیری می کند، عمل نموده و به عنوان رقیق کننده خون برای جلوگیری از لخته شدن و سکته مغزی استفاده می شود. با پزشک خود درباره سبزیجاتی که در این برنامه می توانید و نمی توانید بخورید مشورت کنید. آیا باید مصرف مکمل ها را در این برنامه قطع کنم؟ من توصیه می کنم تنها در شرایطی که مصنوعی هستند، از آنها اجتناب کنید. آنها را با ویتامین های مبتنی بر مواد غذایی کامل عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =