می خواهیم کمکتان کنیم تا این مشکلات را برطرف کنید! خواهید دید که چطور می توانید سلامت تان را ارزیابی کنید و با کم کردن هر کیلو اضافه وزن، انتظار به دست آوردن چه منافعی را داشته باشید. وزن ایده آل چیست؟

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

متأسفیم که ناامیدتان می کنیم، اما چون انسان ها منحصربه فردند، وزن ایده آل وجود ندارد. اما می توانید محدوده ی وزن ایده آل تان را نسبت به قد خود بدانید. براساس مطالعات اخیر، از هر سه مرد، یک مرد و از هر ده زن یک زنی که اضافه وزن دارد، فکر می کند وزنش سالم است. برای این که بدانید وزن شما در محدوده ی سلامتی است یا خمیر، می توانید از راهنمایی های ما استفاده کنید.

انگلستان چاق

تعداد افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن در انگلستان به سرعت رو به افزایش است. آخرین پژوهش های ملی رژیم و تغذیه در این کشور، نشان میدهد که ۲۵ درصد مردان و ۲۰ درصد زنان به بیماری چاقی دچارند. ۴۲ درصد دیگر از مردان و ۳۲ درصد از زنان هم اضافه وزن دارند. مطلب ناراحت کننده تر افزایش میزان این بیماری در بین کودکان است.

حالا از هر پنج کودک انگلیسی، یکی اضافه وزن دارد و از هرده کودک، یکی مبتلا به بیماری چاقی است.هزینه ای که اداره ی بهداشت ملی برای درمان بیماری چاقی باید بپردازد، حدود ۴۸۵ میلیون پوند در سال است و ۱۸ میلیون مورد از روزهایی که مردم به خاطر بیماری سرکار نمی روند، به مشکلات چاقی مربوط می شود.

محاسبه ی شاخص تودهی بدنی

شاخص توده ی بدنی (BMI) عددی است که رابطه ی بین وزن و قد شما را می سنجد و خطر ابتلا به بیماری های مربوط به اضافه وزن را تخمین می زند. برای محاسبه ی شاخص توده ی بدن تاني، (اول کفش هایتان را در بیاورید) ببینید قدتان چقدر است. (حتما کفش تان را در بیاورید!) بعد ببینید چند کیلو وزن دارید.

حالا عدد قدتان را در خودش ضرب کنید مربع آن را بگیرید. حالا وزن تان را (که به کیلوگرم است) به مربع قدتان که به مترحساب کردید) تقسیم کنید. شاخص توده ی بدنی = قد (به متر) × قد (به متر) – وزن (به کیلوگرم) برای مثال، اگر قد شما یک متر و شصت سانتی متر است و وزن تان ۷۰ کیلوگرم، معادله ی شاخص توده بدنی شما این طور خواهد بود.

ترتیب طبقه بندی وزن با استفاده ازشاخص توده ی بدنی (BMI) طبقه بندی کمبود وزن. باید وزنتان را اضافه کنید. وزن ایده آل. سعی کنید وزن تان در همین مقدار بماند. اضافه وزن (چاقی کلاس ۱). کاهش وزن می تواند به سلامت شما کمک کند. از افزایش بیشتر وزن تان جلوگیری کنید. چاقی (کلاس ۲). سلامت شما در خطر است. کاهش وزن به سلامت تان بهبود می بخشد. بیماری چاقی مفرط (کلاس ۳). برای دریافت کمک تخصصی به منظور مدیریت کاهش وزن تان، به پزشک مراجعه کنید.

طبق نتایج پژوهش های اخیر در زمینه ی تغذیه سالم ترین شاخص توده ی بدنی حدود ۰ / ۲۱ است. شاخص توده ی بدنی بیشتر از ۲۸، خطر ابتلا به بیماری ها و مرگ در اثر اضافه وزن را دو برابر افزایش میدهد. در جدول ۱- ۱۲ می توانید دامنه ی شاخص هایی را که برای هر طبقه بندی داده شده ببینید. اگر جثه ای کوچک دارید و چربی شما نسبتا از بافت ماهیچه هایتان بیشتر است (ماهیچه از چربی سنگین تر است)، احتمالا در انتهای جدول قرار می گیرید.

اگر جثهای بزرگ دارید و ماهیچه هایتان نسبتا بیشتر از چربی بدن تان است، احتمالا در ردیف های بالای جدول قرار می گیرید.به تازگی پژوهشگران راه ساده تری برای شناسایی عوامل تهدید کننده ی سلامت پیدا کرده اند. تعجبی ندارد که اندازه ی دور کمر از روی سایز لباس ها مشخص می شود؛ اما تولید کنندگان لباس اندازه ی کمر را در جایی می گیرند که کمی باریک تر است. در اصل، دور کمر را باید درست در بالای ناف اندازه گرفت.

فواید کاهش وزن برای تندرستی

اگر اضافه وزن دارید، باید حدود ۵ تا ۱۰ درصد از وزن تان را کاهش بدهید تا از مزایای سلامتی برخوردار شوید. کسی که ۱۰۰ کیلو وزن دارد، می تواند با کم کردن تنها ۶ کیلوگرم از وزنش، منافع چشمگیری عاید خود کند. این مقدار کاهش وزن بر مبنای نیم کیلوگرم در هفته، تنها به سه ماه زمان نیاز دارد. اگر این مقدار از وزن خود را کم کنید، احتمالا حتی قبل از این که متوجه منافع سلامت جسمانی تان بشوید، انرژی بیشتر و احساس بهتری خواهید داشت.

اگر اضافه وزن دارید یا به بیماری چاقی مفرط دچارید، منافعی که از کم کردن فقط ۱۰ درصد وزن بدن تان به دست می آورید عبارت است از:
حدود ۴۰ درصد کاهش در خطر مرگ های ناشی از خون برهم زدن توازن انرژی به نفع خودتان چه بخواهید چربی بدنتان را آب کنید، چه بخواهید مانع افزایش وزن تان بشوید، درک تعادل انرژی برای شما اساسی است. چربی یا انرژی ای که در بدن تان ذخیره شده، حاصل غذاها و نوشیدنی هایی است که بدن شما از آنها استفاده نکرده است. اگر در طول روز تقریبا به همان اندازه که انرژی مصرف می کنید غذا بخورید، وزن بدنتان را ثابت نگه خواهید داشت.

اگر مدام کالری دریافتیتان بیشتر از سوخت و ساز بدن باشد، ا چربی اضافی را در بدن تان ذخیره می کنید، به این امید که روزی از آنها استفاده کنید. از سوی دیگر بدن تان شروع می کند به سوزاندن ذخیرهی چربی خوشبختانه رژیم کم کالری درگیر نظارت بر میزان کالری هر لقمه غذا نمی شود یا دردمندانه مراقب کالری هایی که روی تردمیل می سوزانید، نیست. گرفتن انرژی از غذا انرژی یا (کیلو کالری های دریافتی شما، از غذا و نوشیدنی ها که می خورید به دست می آید.

برای داشتن اندامی مناسب با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 20 =