بسیاری از مردم نسبت به انواع آنتی بیوتیک حساسیت دارند، اما به طور کلی این نوع داروها در شرایط خاصی ایجاد ناراحتی می نمایند. اگرچه گاه مصرف زیاد آنها باعث نابودی عفونت می شود، اما تمامی باکتریهای مفید در دستگاه گوارش را نیز از بین می برد. بسیاری دچار اسهال شده و اغلب زنان به عفونت مکرر و پایدار قارچی مبتلا می شوند. استفاده از مکمل آشنای باکتری گوارشی اسیدوفیل که می توان قرص آن را مصرف نمود یا خوردن ماست باعث حفظ تعادل مناسب باکتری در مسیر گوارش می شود.

با این همه، البته گاهی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک هست که آن وقت می توانید از مکمل بروملین استفاده کنید تا مطمئن شوید هم دارو سریعتر نفوذ کرده و هم بافتها آمادگی بیشتری برای جذب آن دارند. آناناس دارای همین آنزیم است، بنابراین نوشیدن آب آناناس یا مصرف مکمل بروملین هنگام استفاده از انواع آنتی بیوتیک، قدرت جذب آن را افزایش می دهد. اگر کودک شما آنتی بیوتیک مصرف می کند، بهتر است سر ساعت و بموقع به او دارو دهید، زیرا کارایی آنتی بیوتیک با این روش سریعتر خواهد بود. به خاطر داشته باشید هرچندگاهی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید، اما باید به سیستم ایمنی بدنی خودتان هم اجازه دهید تا برای نجات تلاش کند.

آنتی بیوتیک

حساسیتهای گروه خون

افراد دارای گروه خون O نسبت به انواع پنی سیلین حساسیت دارند و باید از مصرف این نوع داروها پرهیز نمایند. سیستم ایمنی بدن آنان حساسیت بیشتری نسبت به این گونه آنتی بیوتیکها دارد. همچنین مصرف داروهای گروه سولفا همچون باکترین می تواند در دارندگان گروه خون O ایجاد اگزمای پوستی نماید.برای جلوگیری از خونریزی سعی کنید از گروه آنتی بیوتیکهای ماکرولید اجتناب نمایید. اریترومایسین و انواع جدید بیاکسین و زیتروماکس حساسیتهای بیشتری در گروه خون O پدید می آورند، بخصوص اگر مشکل وقت خون دارید و از داروهای انعقاد خون مانند کومادین یا وارفرین استفاده می کنید.

 حساسیتهای گروه خون A به انواع آنتی بیوتیک

به نظر می رسد گروه آنتی بیوتیک های کارباسفم مانند لورابید برای گروه خون A مناسب است. در مجموع آنتی بیوتیکها عوارض جانبی بسیار اندکی در افراد گروه خونی A ایجاد می کنند. اکثر این افراد واکنش مطلوبی در برابر پنی سیلین و آنتی بیوتیکهای سولفا دارند. بهتر است ترجیحا از تتراسایکلین و یا انواع جدیدتر انواع آنتی بیوتیک گروه ماکرولید استفاده شود. اگر برای این گروه خونی از این گروه آنتی بیوتیک تجویز شد، اریترومایسین بر زیتروماکس و یا کلاری ترومایسین ارجحیت دارد. آنتی بیوتیکهای مزبور می توانند ایجاد مشکلات گوارشی کرده و سوخت آهن در بدن را مختل نمایند.

حساسیتهای گروه خونی AB و B به انواع آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک

اگر می توانید، بهتر است از آنتی بیوتیکهای گروه کوئینولون مانند فلوكسین و کیپرو پرهیز کنید و در صورت لزوم مانند اروپاییها از مقادیر کم مصرف کنید. مراقب عوارض جانبی این نوع داروها در سیستم عصبی همچون اشکالات بینایی، کلافگی، سرگیجه و یا بی خوابی هم باشید. هنگام مصرف این داروها، در مدت زمان معین، به محض مشاهده علایم فوق مصرف آنها را قطع نموده و با پزشک خود تماس بگیرید.

 معالجه با آنتی بیوتیک در دندانپزشکی

دندانپزشکان معمولا برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می کنند. همیشه یک دوره آنتی بیوتیک به بیماران قلبی که مبتلا به پیش افت  دریچه میترال هستند داده می شود تا از احتمال عفونت باکتریایی و آسیب ناشی از آن جلوگیری کنند. اگرچه در تحقیقی جدید در مجله پزشکی بریتانیا دریافته اند که برای بسیاری از بیماران دچار شرایط حاد، استفاده از آنتی بیوتیکها سود چندانی ندارد. با وجود این اگر در برابر عفونتها آسیب پذیر هستید، خطر ابتلا به آلودگی در هنگام جراحی دندان بیشتر تهدیدتان می کند. افراد آسیب پذیر چون مقادیر بسیار کمی پادتنهای محافظ در غشای مخاطی دهان و گلو دارند، بیشتر در معرض ابتلا به انواع باکتریهای بیماری زا هستند.

برعکس افرادی که دارای پادتن های مزبور هستند در مقابل باکتریها مقاوم و قبل از آنکه این نوع باکتریها به جریان خونشان راه پیدا کنند، آنها را از بین می برند. به همین دلیل افراد آسیب پذیر بهتر است برای انجام هر نوع عمل دندانپزشکی از یک دوره آنتی بیوتیک استفاده کنند. اگر شما دارای گروه خون O هستید جز در مواردی که احتمال خونریزی شدید دندان دارید، می توانید از داروهای گیاهی استفاده کنید. سایر گروههای خونی اگر واکنش مناسبی نسبت به انواع آنتی بیوتیکها ندارند با صلاحدید دندانپزشک خود می توانند از جایگزینهای گیاهی استفاده نمایند. هرچند بسیاری از دندانپزشکان روشهای طبیعی درمانی را نفی می کنند. درمانی را نفی می کنند.

 بهبود بهتر در جراحی

هر نوع عمل جراحی برای بدن شما تکان دهنده است. حتی ساده ترین جراحی را جدی تلقی کنید و سیستم ایمنی بدن خویش را با هر نوع گروه خون مجهز نمایید. ویتامین A و C اثر فوق العاده ای در بهبود جراحتها و کاهش تشکیل زخمهای بافتها دارند. هر نوع گروه خون می تواند از انواع مکمل ها قبل از عمل جراحی استفاده کند. حداقل چهار تا پنج روز قبل از عمل و تا یک هفته بعد از آن ویتامینهای A و C مصرف نمایید. در واقع شما با مصرف این نوع ویتامینها به بهبود سریعتر خود کمک می کنید.

پیشنهاد استفاده از مکمل ها در عمل جراحی
گروه خون مصرف ویتامین C روازنه مصرف ویتامین A روزانه
O میلی گرم 200 IU 30000
A میلی گرم 500 IU10000
AB و B میلی گرم 1000 IU20000

دارندگان گروه خون O اغلب بیشتر از سایر گروههای خونی خونریزی دارند، چون انعقاد خون کمتری دارند. بنابراین قبل از جراحی، ویتامین K بدن خود را افزایش دهید تا انعقاد خون بهتر شود. کلم، کلم برگ سبز و اسفناج حاوی این نوع ویتامین هستند. همچنین می توانید از مایع کلروفیل و یا مکمل آن مصرف کنید. اگر در میان دارندگان گروه خون O سابقه التهاب سیاهرگ و یا رقت خون وجود دارد، بهتر است به هنگام مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت نمایند. دارندگان این گروه خونی همچنین می توانند با انجام فعالیتهای شدید بدنی، توانایی سیستم ایمنی بدن خویش را افزایش دهند. انجام تمرینهای ورزشی آمادگی مواجه با نگرانیهای جراحی و کارایی بیشتر بدن در مقابل آن را می دهد و در بهبود شما نیز مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *