شاید بسیاری از ما تصمیم گرفته ایم که درکنار رژیم غذایی شروع به ورزش کردن کنیم اما همیشه در وسط راه ان را رها کرده ایم یا اصلا هیچ وقت ان را شروع نکرده ایم !  بهتر است یک برنامه ریزی کنید و آنچه در این میان حائز اهمیت و تعیین‌کننده است، میزان پایبندی‌ ما به این برنامه‌ریزی است. شوروشوق اولیه، برای بسیاری از ما در میانهی راه از بین می‌رود. درست در همین حالت روحی است که پای انگیزه به میان می‌آید. انگیزه به هدف‌ ما جان تازه‌ای می‌دهد، مسیرمان را مشخص می‌کند و نیروی محرکهی درونی لازم را در اختیارمان می‌گذارد . اما چه کنیم که انگیزه ی ورزش وتحرک را هیچگاه از دست ندهیم ؟

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

باید بدانید که در افراد مختلف بحث انگیزه متفاوت خواهد بود هیچ کدام از ما به هم شبیه نیستیم و نمی توان برای هرگسی یک نسخه ی مشترک استفاده کرد .  ورزشکار حرفه‌ای با انگیزهی رقابت و پیروزی مشتاق ورزش کردن است، سایر ورزشکاران با اهدافی همچون داشتن بدن سالم یا افزایش طول عمر برای خود ایجاد انگیزه می‌کنند و برخی دیگر با هدف کاهش وزن به ورزش کردن رو می‌آورند  پس هدف ها هم می تواند متفاوت باشد .  اکثریت  از ما باور کرده‌ایم که اگر صبر کنیم، بالاخره انگیزه به سراغ‌مان می‌آید؛ بالاخره روزی از خواب بیدار می‌شویم و می‌بینیم که چیزی جلودار اراده‌مان برای ورزش کردن نیست. این طرز فکر کمی رویایی است و واقعیت چیز دیگری است؛ انگیزه به‌ خودی‌خود پیدا نمی‌شود، اما ما می‌توانیم و نیاز داریم که زمینه‌ساز ایجاد انگیزه شویم .  دراین ادامه چند راهکار را به شما می اموزیم که انگیزه ی خود را قوی کنید .

اولین قدم برای پیروز شدن در هر کاری تعیین هدف است :

در ابتدا برای انگیزه پیدا کردن باید یک هدف قوی داشته باشید واین به شما انگیزه ی کافی را می دهد فرقی نمی‌کند هدف‌تان از ورزش کردن کاهش وزن باشد، یا شرکت در مسابقهی دو، فقط قرار است دلیلی برای ورزش کردن پیدا کنید؛ حالا این دلیل هرچه می‌خواهد باشد. شاید بتوانید چند هدف مجزا برای ورزش کردن‌تان در نظر بگیرید، این هم ایرادی ندارد و لزوما نباید فقط یک هدف داشته باشید. ما هر وقت بخواهیم می‌توانیم به اهداف‌مان اضافه کنیم . همیشه هدفی داشته باشید که شما را به حرکت درآورد و مشوقی برای ادامهی مسیر باشد .

شاید دومین قدم در هر برنامه ریزی و تعیین هدفی داشتن نظم و دقت است

با تکرار مثلا ورزش کردن در یک ساعت خاص ان را به  عادات روزانه تبدیل می کنید و یک  نظمی برقرار می‌کنید که موجب پایبندی شما به برنامه‌ریزی‌تان خواهد شد. برای تبدیل هدف به عادت روزانه مثلا ورزش کردن به عادت روزانه ی خود کافی است که که روز و ساعت مشخصی را برای ورزش کردن در نظر بگیریم. وقتی ساعت مشخص از راه برسد، به‌صورت خودکار سراغ ورزش می‌رویم.

راهکار دیگر خوب است که وسایل و لباس های ورزشی خود را ازقبل  و با شوق آماده کنیم

بعد از گرفتن تصمیم قاطع برای ورزش کردن، تا می‌توانید به تصمیمی که گرفته اید پایبند بمانید . یعنی هرچه را که لازم دارید تهیه کنید و آن را در دسترس قرار دهید. مثلا می‌توانید ساک ورزشی‌تان را آماده کنید، میان‌وعده یا تنقلات قبل از ورزش‌تان را تهیه کنید و از همین حالا، تمرین‌هایی را که قرار است انجام بدهید مشخص و برای‌شان برنامه‌ریزی کنید .

اگر در برنامه ریزی خود در قدم های نخست نتوانستید عین برنامه را اجرا کنید مهم نیست می توانید کمی انعطاف پذیر باشید ولی حتما برنامه ی خود را انجام دهید : گذاشتن ورزش در شمار عادات روزانه بسیار مفید است، اما به این شرط که زیاد سخت‌گیر نباشیم. برای اینکه بتوانیم به تصمیم‌مان پایبند بمانیم، بعضا به راه گریز هم نیاز داریم. فرض کنید که طبق برنامه می‌خواهیم چهار روز در هفته،6 یا 7 کیلومتر پیاده‌روی کنیم، بالاخره روزی می‌رسد که به‌خاطر خستگی یا کمبود وقت امکان عملی کردن این برنامه و پایبند ماندن به آن را نداشته باشیم .

مثلا اگر قرار بود امروز بدوید و حالا احساس می‌کنید که بیش‌ازحد برای این کار خسته هستید، قدم زدن را جایگزین دویدن کنید یا روزهایی که سرتان شلوغ می‌شود، به‌دنبال فرصت‌های کوتاه برای فعالیت‌های بدنی باشید؛ مثلا از وقفه‌ای که برای صرف ناهار در اختیارتان می‌گذارند استفاده کنید و کمی قدم بزنید یا چند بار از پله‌ها بالا و پایین بروی شاید ساده به نظر برسد ولی درواقع نسب به برنامه ریزی خود بی تفاوت عبور نکرده اید .

همیشه خود را نسبت به انجام شدن برنامه ریزی متعهد بدانید  این باعث می شود مثلا ورزش کردن به عادت روزانه ی شما تبدیل شود.  هر روز صبح، چند دقیقه‌ را به فکر کردن یا نوشتن درمورد برنامهی روزانه و نحوهی انجام کارها، اختصاص دهید . اهداف‌تان را مجددا به یاد بیاورید و به آنها فکر کنید. به‌خاطر زحماتی که تا اینجا متحمل شده‌اید و تلاشی که برای نزدیک شدن به هدف‌تان کرده‌اید، قدردان خود باشید. یادداشت کردن روند پیشرفت به شما کمک خواهد کرد تا متوجه تغییر سایز یا سبک تمرین‌تان شوید .

سعی کنید اگر اصلا ورزش کردن را دوست ندارید آن را برای خود مهیج و جذاب کنید شاید اولش اصلا به نظرتان نشدنی بیاید اما با اندکی خلاقیت می توانید این کار را انجام دهید . و از ورزش کردن لذت ببرید  اگر احساس می‌کنید ورزش یا فعالیتی که انتخاب کرده‌اید برای‌تان هیجان‌انگیز نیست، به‌دنبال ورزشی بگردید که این هیجان را ایجاد کند. می توانید قبل از ورزش برقصید یا پیاده روی کنید یا به موسیقی هیجان انگیز و مورد علاقه اتان گوش دهید و اینگونه زمینه را فراهم کرده و به سراغ حرکات ورزشی بروید .

خوب است که برای هر حرکت ورزشی که درست انجام میدهید به خود یک جایزه این پاداش می‌تواند چیز کوچکی مثل یک وعده غذای خوشمزه و سرشار از پروتئین یا پیاده روی با یک دوست یا پاداش بزرگ‌تری مثل گرفتن وقت ماساژ یا انجام کاری لذت‌بخش باشد. البته نباید از ماهیت پاداش‌‌گونهی ورزش نیز غافل شوید؛ احساس موفقیت و آرامش کسب‌شده پس از ورزش کردن، همگی پاداش ورزش کردن هستند

برای رسیدن به تناسب اندام با ما و برنامه های غذایی ما همراه شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =