یکی از بهترین روش های لاغری استفادهاز یک رژیم کارامد است که بتواند در سلامت کامل به کاهش وزن شما کمک کند خوب است بدانید که ژیم آنابولیک رژیمی برای ساخت عضله و کاهش چربی بدن است. یک پزشک این رژیم غذایی را ابداع کرده است و به‌باور برخی این رژیم می‌تواند بدن را به ماشین چربی‌سوزی تبدیل کند. در این مقاله از عملکرد این رژیم و مواد غذایی موجود در این رژیم بیشتر صحبت خواهیم کرد .باید بدانید که رژیم آنابولیک یک رژیم کم کربوهیدرات است. در این رژیم غذایی، به‌طور متناوب از موادغذایی کم‌کربوهیدرات و پُرکربوهیدرات استفاده می‌شود. به این دلیل این برنامهٔ غذایی را رژیم آنابولیک نامیده اند که عقیده دارد چرخهٔ کربوهیدرات اثراتی مشابه استروئیدهای آنابولیک را ایجاد می‌کنند.

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

کارکرد رژیم آنابولیک در چربی سوزی و عضله سازی  چگونه است ؟

در رژیم آنابولیک کاهش و افزایش متناوب میزان مصرف کربوهیدرات موجب می‌شود که چربی بیشتری را بسوزانید. این روش موجب می‌شود که تا جای ممکن تودهٔ عضلانی بدن را حفظ کنید در رژیم‌های غذایی معمولی از هر ۳ درشت‌مغذی یا ماکرومغذی یعنی کربوهیدرات، پروتئین و چربی استفاده می‌شود. در ورزشکاران، وزنه‌برداران و بدن‌سازانی که می‌خواهند وزن کم کنند و در عین حال عضلات خود را حفظ کنند، این فرآیند طبیعی موجب نگرانی می‌شود.

مزیت رژیم آنابولیک نسبت به رژیم‌های دیگر این است که در این رژیم غذایی میزان کالری مصرفی محدود نمی‌شود. بدن برای حفظ تودهٔ عضلانی به کالری نیاز دارد، بنابراین هرگونه کاهش در مصرف کالری می‌تواند موجب از دست دادن بافت بدون چربی  بدن می شود . ولی در رژیم آنابولیک سوخت‌وساز بدن به گونه‌ای تغییر می‌کند که موجب سوختن چربی‌ها می‌شود و می‌توانید میزان کالری طبیعی و عادی را مصرف کنید و در عین حال، شاهد کاهش درصد چربی بدن خود نیز باشید.  در این رژیم می متوانید گوشت قرمز به همراه کمی چربی تخم مرغ کامل لبنیات پرچربی مانند پنیر، خامه و کره روغن‌ه مغزها کره ی بادام زمینی .

مراحل رژیم آنابولیک :

باید بدانید که رژیم آنابولیک به‌صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. هریک از این مراحل برای اهداف تثبیت و انگیزش، افزایش حجم عضلانی یا کاهش وزن طراحی شده‌اند.

مرحله ی انگیزش و تثبیت :

این مرحله در هفته‌های اول تا چهارم انجام می‌شود. در این مرحله میزان مصرف کالری مساوی با هجده برابرِ وزن بدن بر اساس پوند است. هدف از طراحی این مرحله این است که بدن در ابتدای این رژیم غذایی به مصرف کربوهیدرات کم عادت کند و از این مرحله به‌عنوان سطح تثبیتی در تمام طول رژیم غذایی استفاده می‌شود.

مرحلهٔ افزایش حجم عضلات و چربی سوزی  :

مرحله ی بعدی مرحله ی افزایش حجم است بایدبدانید که هدف اصلی این مرحله، دستیابی به وزن مطلوب و موردنظر است. مدت‌زمان این مرحله مشخص نیست و افرادی که از این رژیم غذایی استفاده می‌کنند، باید تا زمانی این مرحله را ادامه دهند که به افزایش وزن موردنظر خود برسند. از آنجا که مرحلهٔ کاهش کالری به‌دنبال مرحلهٔ افزایش حجم می‌آید، تصور می‌شود که رسیدن به بالاتر از وزن ایده‌آل، کاهش چربی پس از آن را آسان‌تر می‌کند

مرحله ی آخر رژیم آنابولیک :

مرحله ی اخر مرحله ی کاهش کالری است . ورزشکاران می دانند که اصطلاحی در بدن‌سازی است که به رژیم غذایی پیش از رقابت اشاره دارد. بدن‌سازان در بیشتر طول سال، برای ساخت عضله کالری اضافی مصرف می‌کنند و وقتی به زمان رقابتی نزدیک می‌شوند، کالری مصرفی خود را پایین می‌آورند تا چربی بدن را کاهش دهند و تا جای ممکن برای رقابت لاغر شوند مرحلهٔ کاهش کالری، برنامهٔ کاهش وزنی کم‌کربوهیدرات است. توصیه می‌شود که در این مرحله کالری مصرفی نسبت به مرحلهٔ انگیزش، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کاهش پیدا کند گرچه میزان کالری مصرفی در هر مرحله بسته‌به اهداف موردنظر، متفاوت است، ولی میزان درشت‌مغذی‌ها در مراحل مختلف تقریبا بدون تغییر است.

در یک وعده ی غذایی در این رژیم می توانید گوشت چرخ کرده نیم کیلو پنیر چدار رنده شده  دو قاشق غذاخوری  کره ی بادام زمینی 2 قاشق غذا خوری گوشت چرخ کرده را با پنیر چدار بپزید و ان رابا کره ی بادام زمینی در کنار بشقاب تان میل کنید.یک مثال دیگر : سینه ی مرغ پخته یک عدد کاهو 2 فنجان تخم کتان که می توانید پودر کنید 1 قاشق غذاخوری روغن 1 قاشق غذاخوری  سرکه یک دوم قاشق غذاخوری تخم‌کتان سائیده، روغن و سرکه را با هم مخلوط کنید و آن را روی کاهو بریزید و در کنار سینهٔ مرغ سرو کنید. شما می توانید با خلاقیت خود غذاهای بسیار مقوی و کم کالری درست کنید.

در اخر به این نکته هم توجه کنید که گرچه رژیم آنابولیک برای افرادی که قصد دارند به حداکثر تناسب‌اندام برسند مفید است، ولی به ورزشکاران رقابتی که به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارند توصیه نمی‌شود. این رژیم برای افرادی نیز که صرفا می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند، مناسب نیست.از آنجا که در این برنامهٔ غذایی، موادمغذای مصرفی به‌شدت محدود می‌شود، از این رژیم فقط باید در دوره‌های زمانی کوتاه و برای رسیدن به اهداف مشخصی استفاده کنید. اگر صرفا می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، می‌توانید از رژیم‌های غذایی سرشار از موادمغذی و ورزش استفاده کنید، زیرا تحمل این رژیم‌های غذایی آسان‌تر است و روش‌های سالم‌تری برای کاهش وزن هستند و در اخر توصیه ی همیشگی که مشورت با پزشک تان را فراموش نکنید .

معایب رژیم آنابولیک :

باید به این نکته همواره توجه داشته باشید که رژیم آنابولیک به دلیل مصرف فیبر و میوه ها و سبزیجات می تواند موجب یبوست مزمن شود . رژیم آنابولیک فقط باید برای مدت زمانی مشخصی استفاده شود. این رژیم برای بدن‌سازان یا وزنه‌بردارانی مفید است که خود را برای شرکت در رقابتی آماده می‌کنند درست است که این رژیم غذایی موجب افزایش بافت بدون چربی بدن و کاهش ذخایر چربی می‌شود، ولی این مسئله به آن معنا نیست که رژیم آنابولیک، یک رژیم غذایی سالم است. مشکل اصلی رژیم آنابولیک کاهش مصرف فیبر و ریزمغذی ها است که بیشتر در سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات یافت می‌شوند. این عدم تعادل منجر به کاهش مصرف آنتی اکسیدان هایی می‌شود که برای مقابله با استرس اکسیداتیوی که در تمرین‌ها ایجاد می‌شود، ضروری هستند. از آنجا که این رژیم غذایی فاقد فیبر است، می‌تواند موجب رشد بیش از حد باکتری‌های روده‌ای ناسالم و یبوست مزمن شود.

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =