حساسیت دارویی چیست؟واکسیناسیون در پزشکی به طور معمول امری متداول و قراردادی است. به بیان دیگر واکسن اولین راه مبارزه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری است. امروزه واکسیناسیون در سراسر جهان توسط دولتها یا سازمانهای محلی و بین المللی انجام می شود و امری کاملا رایج است، اما نتایج آن چگونه خواهد بود؟

مسلماً در ارتباط با حساسیت دارویی یا واکسیناسیون برای انسان مفید بوده و هزاران نفر را از درد، رنج و مرگ نجات داده است. در مواردی نادر و در مورد اشخاص بخصوصی هم مشکلاتی ایجاد شده و برخی نسبت به آن واکنش نامطلوب نشان داده اند. دانش ما از سیستم ایمنی بدن هنوز کامل نیست، مثل ضعف سیستم ایمنی در مقابل سرطان. معهذا بسیاری از مراکز بهداشت عمومی و دانشمندان پزشکی اعتقاد دارند اینکه هر نوع واکسن جدیدی باید به گروه خاصی از مردم تزریق شود به نوعی غیر وطن پرستانه است.

برای مشاوره لاغری و تناسب اندام کلیک کنید.

در عین حال عامه دچار سردرگمی هستند. مثلا والدین می خواهند بدانند کدام واکسن برای کودکانشان مناسب است. سالمندان، افرادی که حساسیت دارند، زنان باردار و بسیاری دیگر درباره آثار انواع واکسنها نگران هستند.

 باید بدانید عکس العمل شما به واکسنها رابطه نزدیکی با گروه خونتان دارد

حساسیت دارویی

حساسیت دارویی گروه خون O به انواع واکسن والدین کودکان دارای گروه خون O بعد از تزریق تمام واکسنها باید منتظر انواع علایم التهاب همچون تب و درد باشند، زیرا خاصیت سیستم ایمنی بدن گروه خون O چنین است. از واکسن تزریقی فلج اطفال برای کودکان دارای گروه خون O اجتناب نمایید و بجای آن از نوع خوراکی استفاده کنید. سیستم ایمنی بدن دارندگان گروه خونی O پرتکاپو است، بنابراین واکسنهای کم قدرت برای آنها مناسبتر خواهد بود.

بعد از واکسینه کردن کودکان دارای گروه خون و بهتر است تا چند روز مراقب آنان باشید. به خاطر بسپارید که برای رفع درد و یا تب از مسکن آستامینوفن استفاده ننمایید. رایج ترین ماده مخدر در داروهای مسکن تیلنول است و براساس تجارب من کودکان گروه خونی O در مقابل این ماده آسیب پذیر هستند. بجای این نوع داروهای مسکن می توانید از انواع گیاهان طبیعی استفاده کنید؛ برای رفع تب و درد داروهای گیاهی وجود دارند که جایگزین مناسبی هستند. اگر شما دارای گروه خون O و باردار هستید و بخصوص پدر فرزندتان گروه خون A يا AB دارد تزریق واکسنهای ضد سرماخوردگی برایتان خطرناک است. واکسن سرماخوردگی باعث افزایش پادتن های ضد A در سیستم بدن شما شده و می تواند به جنین آسیب برساند.

حساسیت دارویی گروههای خونی A و AB به انواع واکسن

حساسیت دارویی

 کودکان دارای گروه خون A و AB به واکسنیاسیون واکنش مناسبی دارند. کلیه واکسنهای معمول به اضافه واکسن سیاه سرفه عوارض جانبی اندکی ایجاد می کنند. بر عکس کودکان گروه خونی O، کودکان دارای گروه خون A و AB می بایست از واکسن فلج اطفال تزریقی استفاده نمایند، زیرا مخاط گوارشی آنان در مقابل واکسن خوراکی واکنش مطلوبی نشان نمی دهد.

حساسیت دارویی گروه خون B به انواع واکسن

حساسیت دارویی کودکان گروه خون Bگاه در مقابل واکسنها، واکنشهای حاد عصبی بروز می دهند. والدین این گروه کودکان خصوصا در هنگام خزیدن و یا راه رفتن آنان باید مراقب هر نوع علایم هشداردهنده ای باشند. اگر می خواهید کودک خود را واکسینه نمایید، مطمئن شوید که او کاملا سالم است و هیچ نوع ناراحتی از جمله سرماخوردگی، زکام و یا گوش درد ندارد. همانند اطفال گروه خون O ، کودکان دارای گروه خونی B نیز می بایست از واکسن فلج خوراکی استفاده کنند. دلیل واکنش حاد و نامناسب دارندگان گروه خون B به انواع واکسن از آن جهت است که این گروه خونی مقدار متنابهی پادگن B در سیتم عصبی خود تولید می کنند. به اعتقاد من هنگام تزریق واکسن به بدن این اشخاص نوعی واکنش متقابل در سیتم ایمنی ایجاد می شود و در واقع بدن شان را وامی دارد تا بر علیه بافتهای خود تهیج شود. ممکن است علت این واکنش را واکسن به وجود آورد یا عامل ایجاد آن یکی از مواد شیمایی باشد که در واکسن استفاده می شود و یا حتی موادی که در هنگام کشت آن به کار می برند تا اثر بیشتری بگذارد. به هر حال تاکنون علت دقیق آن مشخص نشده است. زنان باردار گروه خون B نیز می بایست از مصرف واکسن سرماخوردگی اجتناب کنند، چون این نوع واکسن پادگنهای ضد پادگن A را افزایش داده و می تواند باعث ایجاد اختلال در رشد سالم جنین شود.

 دیدگاه و رابطه درمان با آنتی بیوتیکها

حساسیت دارویی

نکته مهم در ارتباط با حساسیت دارویی اگر پزشک کودک شما اغلب برای درمان سرماخوردگیهای ساده آنتی بیوتیک تجویز می کند، توصیه می کنم به طبیب دیگری مراجعه کنید. مصرف نابجای آنتی بیوتیکها منجر به ناتوانی ما در ریشه کن کردن أمراض خواهد شد. مصرف بیش از اندازه چنین داروهای مخدر قوی، استقامت ما در برابر عوامل بیماری زا را تشدید می کند و هر بار نیاز به آنتی بیوتیک قویتری داریم تا مداوا شویم. مؤثرتر و قویتر از هر نوع آنتی بیوتیک، رژیم غذایی مناسب، استراحت بموقع و کاهش فشار عصبی است. به طورکلی بین زمانی که بیماری به شما سرایت می کند و هنگامی که سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می دهد فاصله ای وجود دارد.

درست مثل اینکه با اورژانس تماس بگیرید. شما می دانید از لحظه ای که آنان پاسخ می دهند تا زمانی که به در خانه تان برسند، وقت لازم است. آنتی بیوتیکها مانند پرستاران اورژانس عمل می کنند، اما تا زمانی که به کمکتان بشتابند مسئولیت حفظ شما برعهده سیستم ایمنی بدن خودتان است. آنتی بیوتیکها اساسا ارتباط شما با واکنش سیستم ایمنی را قطع می کنند و مسئولیت بدن در مقابل عفونت کاملا برعهده داروها خواهد بود. ما بندرت برای درمان تب از آنتی بیوتیک استفاده می کنیم، زیرا تب معمولأ علامت خوبی است. بروز تب به این مفهوم است که سوخت و ساز بدن در حال بیرون راندن آلودگی با ایجاد محیطی کاملا ناخوشایند در حد توان خویش است. به عقیده من اکثر مردم می توانند بدون مصرف آنتی بیوتیک مانع ایجاد آلودگی در بدنشان شوند. آیا شما می دانید که آنتی بیوتیکها تنها باعث کاهش میزان آلودگی می شوند و هنوز وظیفه نابودی عفونت بر عهده سیستم بدنی شماست. اگر شما به بدنتان امکان دهید تا خود بدون دخالت آنتی بیوتیکها به مقابله بپردازد، نه تنها باعث می شوید تا پادتنهای مخصوص برای رفع آلودگیهای معمول توسعه یابند، بلکه توانایی مقابله کارآمدتر آنها در برابر حملات بعدی عفونتها را تقویت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *