امروزه اکثر ما در شهرهای بزرگ و پر از آلودگی زندگی می کنیم و بارها پیش می ایدکه این الودگی به مرز بسیار خطرناک می رسد و باید بسیار مراقب سلامتی خود باشیم زیرا این آلودگی هوا که بیشتر از ماشین ها و کارخانه ها تولید می شود می تواند اثرات بدی روی سلامتی ما حتی روی سلامت روان ما داشته باشد . آلودگی هوا یکی از معضلات زندگی مدرن و صنعتی است. مردم کشورهای در حال توسعه بیشتر در معرض هوای آلوده قرار دارند. دراین مقاله کوشیده ایم که غذاهایی که اثرات زیان بار این الودگی را کاهش می دهند را به شما معرفی کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید  .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید .

ابتدا بهتر است تعریفی از الودگی هوا ارائه دهیم باید بدانید که وجود هر ذره معلق نامعمول در هوا الودگی هوا است و می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد طبیعی ارگان‌های بدن شود که به این ذرات سموم موجود در هوا گفته می‌شود. طبق داده‌های موجود، از اصلی‌ترین آثار این سموم یا همان آلودگی هوا بر بدن می‌توان به مواردی همچون تنفس، قلب و عروق، چشم، پوست، اعصاب، خون، سیستم ایمنی و سیستم تولیدمثل بدن اشاره کرد.

سلامت و اثرات مخرب آلودگی بر روی آن :

وقتی هوا به مرز الودگی می رسد و بسیار خطرناک می شود برخی از گروهای سنی نباید بیرون بروند . هوای آلوده می‌تواند سلامت تمامی افراد اعم از پیر، جوان، بیمار یا سالم را تحت تأثیر قرار دهد. مشکلات تنفسی از عمده آثار آلودگی هواست. علاوه بر مشکلات تنفسی، شرایط و بیماری‌های دیگری نیز ممکن است رخ دهد که این شرایط و بیماری‌ها به برخی عوامل بستگی دارند. در واقع خطر بالقوه و جدی‌ای که آلودگی هوا می‌تواند بر یک فرد داشته باشد، به شرایط سلامت فعلی فرد، نوع آلاینده‌ها، غلظت و طول زمان قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بستگی دارد.

مشکلات جدی که آلودگی هوا می تواند در بدن ما ایجاد کند عبارت است از :

آلودگی هوا باعث تشدید بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی  می شود . فشار مضاعف بر قلب و ریه‌ها؛ در واقع قلب و ریه‌ها باید سخت‌تر کار کنند تا اکسیژن‌رسانی کافی به بدن داشته باشند. باعث صدمه به سلول‌ها در سیستم تنفسی می شود خوب است بدانید که قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آلودگی هوا می‌تواند خطرات جدی‌تر و دائمی  برایتان ایجاد کند این خطرات شامل : سرعت بخشیدن به فرایند پیر شدن ریه‌ها از بین رفتن ظرفیت ریه‌ها و کاهش عملکرد ریه و اثرگذاری منفی بر روی آن و افزایش شیوع بیماری‌هایی مثل آسم، برونشیت، آمفیزم و همچنین افزایش احتمال سرطان ها است همچنین طول عمر کمتر .

البته باید بدانید که برخی افراد، بیشتر از سایرین در معرض مشکلات ناشی از آلودگی هوا قرار دارند و با خطرات جدی‌تری مواجه‌اند مشکلاتی از قبیل : افرادی که دارای بیماری قلبی، بیماری عروق کرونر و یا نارسایی احتقانی قلب هستند آلودگی هوا می تواند بسیار کشنده و خطرناک باشد . افرادی که بیماری ریوی از قبیل آسم، آمفیزم، بیماری مزمن انسدادی ریه دارند باید بسیار مراقب باشند. همچنین خانم‌های باردار هنگام الودگی بهتر است در منزل بمانند . افرادی که در بیرون و فضای باز کار می‌کنند . افراد سالخورده هم باید بسیار مراقب باشند همچنین کودکان زیر 14 سال و ورزشکارانی که در فضای باز ورزش می‌کنند هنگام الودگی در مکان هایی مانند پارک برای ورزش نروند . بنابراین افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند ممکن است در مقابل آلودگی‌های هوای کم نیز آسیب‌پذیر باشند و یا نسبت به افرادی که در این گروه نیستند، آسیب‌های شدیدتری را متحمل شوند .

چرا هوا به شدت آلوده می شود :

همانطور که می دانید بیشتر عوامل آلودگی هوا ناشی از مصرف و سوزاندن انرژی است. سوزاندن سوخت‌های فسیلی باعث رهاسازی گازها و مواد شیمیایی به داخل هوا می‌شود. گفتنی است مصرف انرژی نه‌تنها باعث ایجاد آلودگی هوا می‌شود، بلکه چرخه مصرف انرژی و رهاسازی گازها و مواد شیمیایی، باعث افزایش و تشدید آلودگی نیز می‌شود. خودروها، موتورسیکلت‌ها، کارخانه‌ها و فعالیت‌های صنعتی و از این قبیل موارد بیشترین سهم آلودگی هوا را دارا هستند. گفتنی است آلودگی هوای ناشی از کربن دی‌اکسید و متان، دمای زمین را نیز افزایش می‌دهند .

چه خوراکی هایی بدن را در مقابل آلودگی هوا بیمه می کنند :

آلودگی هوا و بروکلی :

تحقیقات نشان داده که افرادی که از کلم بروکلی استفاده می‌کنند، سموم مرتبط با آلودگی‌های لایه اوزون و ذرات معلق را بیشتر از سایرین دفع می‌کنند. این اتفاق به دلیل وجود سولفورفان، نوعی ترکیب ضد سرطان است که در کلم بروکلی وجود دارد . به این منظور محققان به شرکت‌کنندگان در این تحقیق دو نوع نوشیدنی برای مصرف دادند. نوشیدنی گروه اول شامل آب، آب‌لیمو، آناناس و پودر جوانه بروکلی و نوشیدنی گروه دوم شامل همین ترکیب بدون پودر جوانه بروکلی بود. در انتها مشخص شد گروهی که نوشیدنی با پودر جوانه بروکلی خورده بودند میزان بیشتری از مواد سرطان‌زای معروف به بنزن و ماده مضر برای ریه‌ها به نام آکرولین دفع کرده بودند  .

آلودگی هوا و آووکادو و اسفناج :

یک گروه تحقیقی در اروپا یک بررسی برای یافتن چگونگی تاثیر گذاری ویتامین ای بر کاهش آلودگی هوا و تاثیر ان بر ریه ها داشته اند . بر اساس این مطالعه تحقیق مشاهده شده است مصرف غذاهایی که دارای مقادیر زیاد ویتامین ای هستند مانند اووکادو و استفناج می تواند با مقابله با آثار و عوارض بد آلودگی بسیار کمک کنند باشند .

آلودگی هوا و روغن زیتون :

می دانید که روغن زیتون غنی از ویتامین ای است و ویتامین ای موجود در روغن زیتون عملکرد ریه‌ها را بهبود می‌بخشد. همچنین اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون برای کاهش التهاب مفید هستند. بهترین راه مصرف روغن زیتون به جهت بهره‌مندی حداکثری از فواید آن، استفاده آن روی سالاد است چراکه استفاده از روغن زیتون برای پخت‌وپز و حرارت دادن آن می‌تواند تغییراتی شیمیایی در آن ایجاد کرده و برخی از فواید آن را برای سلامتی از بین ببرد.

آلودگی هوا و تخم کتان:

از خواص تخم کتان هر چه بگوییم کم است . تخم کتان دارای مقادیر زیادی از فیتواستروژن‌ها و اسید چرب امگا 3 است. فیتواستروژن‌ها دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند که به کاهش علائم آسم و سایر واکنش‌های آلرژیایی کمک می‌کنند.

آلودگی هوا و گوجه فرنگی :

گوجه فرنگی برای الودگی هوا بسیار مفید است . افرادی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند بهتر است از گوجه فرنگی در رژیم غذایی خود استفاده کنند. گوجه فرنگی دارای لیکوپن است. لیکوپن نوعی آنتی‌اکسیدان است که از بدن در مقابل بیماری‌های تنفسی محافظت می‌کند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 9 =