بدن نوع آدرنال شما دو غده آدرنال دارید که هر کدام بالای یکی از کلیه های شما قرار گرفته اند.یکی از وظایف اصلی این غدد، تولید هورمون برای مقابله با استرس است. از آنجاییکه برای غدد آدرنال تفاوتی بین استرس جسمی و روحی وجود ندارد، در هر دو حالت با هورمونهای یکسانی عکس العمل تدافعی نشان می دهند. هر نوع تنش این دو غده را تحت تاثیر قرار می دهد.

براي مشاوره در زمينه لاغري با متخصصان ما در ارتباط باشيد.

صدمه، عفونت، طلاق، تنش مالی، دارو، جراحی، درد، بیماری، گرما یا سرمای شدید، زایمان، پیچک سمی، چرخه قاعدگی، خیره شدن به مانیتور، خوردن تنقلات، رژیم های غذایی همراه با گرسنگی و غیره. غدد آدرنال وظایف دیگری هم دارند، از جمله اقدامات ضد التهابی (رهایی بدن از درد و تورم)، حفاظت از سیستم ایمنی بدن برای حفظ تعادل سطح مایع و نمک و کنترل مواد معدنی (مانند پتاسیم)، کنترل ضربان قلب و تنظیم چرخه خواب و بیداری. همچنین در دوران یائسگی برای پشتیبان تخمدانها وارد عمل می شوند.

تاثير ادرنالين

تجمع چربی بیش از حد در ناحیه میانی بدن و صورت، می تواند نتیجه ی کار کرد زیاد این غدد باشد. در قسمت میانی، چربی در درجه اول در داخل شکم و در اطراف ارگانهای احشایی شکل گرفته و به سمت پایین شکم می رود. حالت دیگر، شکم نوسانی است که در آن شکم «آویزان» یا «افتاده است. باید توجه کرد که این حالت با شکل بدن کبدی که معده مانند یک بادکنک پر آب بیرون زده است و با حالت یک بدن تخمدانی که فرد یک برآمدگی کوچک در زیر ناف دارد، متفاوت است. اکثر مردم آمریکا در ناحیه معده یا شکم بیش از هر جای دیگری اضافه وزن دارند که این مسأله می تواند ناشی از نحوه کار غدد آدرنال یا کبد آنها باشد).

درجات مختلفی از مشکلات غدد آدرنال وجود دارند، اما تا زمانی که به مرحله پیشرفته و خطرناک نرسند، قابل تشخیص از طریق آزمایش خون نیست. تنظیم غدد آدرنال، بر اساس مکانیسم زمان بندی در مغز است؛ (آزمایش خون یا بزاق برای هورمون آدرنال باید هر ۴ ساعت در یک دوره بیست و چهار ساعته انجام شود – آزمایش کورتیزول) بدن نوع آدرنال تجمع چربی با حالتی ضعیف و آویزان در ناحیه ی میانی همراه با بازو و پاهای لاغر و نشست چربی اضافه در نواحی پایین گردن و پشت کمر فرد، ظاهری شبیه به «بوفالو» ایجاد می کند. به نظر من این حالت به دلیل سنگینی وزن شکم است، که نمی گذارد بدن حالت ایستاده درست خود را حفظ کند. تجمع چربی در صورت فرد، ظاهری گرد یا «ماه چهره» می دهد. همچنین رنگ صورت به دلیل داشتن رگ های خونی ضعیف، متمایل به رنگ قرمز خواهد بود. رنگ قرمز مایل به بنفش می تواند در شکم، ران ها، باسن، بازوها و سینه هم مشاهده شود. (به شکل راه راه با علائمی شبیه به واریس).

چاقي و پاهاي لاغر

این دسته از افراد، به طور کلی دارای تجمع چربی در ناحیه میانی و دست و پای لاغر هستند. جالب است بدانید دلیل این امر، هورمون کورتیزول است که عضلات پا را تجزیه کرده و به قند تبدیل می کند. این یک واکنش استرسی است که توسط بدن برای تأمین سریع انرژی رخ می دهد. برای مثال، اگر یک شیر شما را تعقیب کند، شما به این انرژی نیاز پیدا خواهید کرد. اگر این قند به طور کامل سوخته نشود تبدیل به چربی اطراف شکم جایی که اندام های حیاتی جای گرفته اند، می شود.

در نهایت پاها، به خصوص در قسمت زانوها، لاغرتر و ضعیف تر می شود. کورتیزول، همچنین برای تأمین قند مورد نیاز از عضله باسن نیز استفاده کرده و باعث کم شدن حجم این ناحیه شود.
اندازه نبودن لباس به ویژه در اطراف کمر، یک مشکل معمول بدنهای نوع آدرنال است. برای همین، برخی افراد این گروه برای نگه داشتن شکمشان از گن های پلاستیکی استفاده می کنند، اما این کار اندامهای حیاتی قرار گرفته در شکم را به شدت منقبض می کند.

وزن ناحیه میانی

از آنجاییکه کورتیزول می تواند منجر به کاهش تراکم استخوانها (پوکی استخوان شود، می تواند برای بافت های استخوانی بسیار مخرب باشد. در شرایط استرس زا، کورتیزول برای تامین قند خون از پروتئین به عنوان منبع سوخت استفاده می کند (به عبارتی بافت های خود بدن را تخریب می کند. این موضوع همان دلیلی است که باعث می شود بسیاری از مردم در روند کاهش وزن با رژیم غذایی پر پروتئین مشکل داشته باشند. پروتئین بالا، چربی سوزی را فعال می کنند، اما اگر آدرنال ها قند زیادی از طریق تجزیه بافت ها آزاد کرده و دائما عضلات را به قند تبدیل کنند، در نهایت هورمونهای چربی سوز مسدود می شوند.

در این شرایط، بدن برای حفظ بقای خود سعی می کند تا انرژی پتانسیل ناشی از ذخیره چربی را در اطراف اندام های حیاتی در ناحیه شکم و صورت نگه دارد. (برای بدن مهم نیست که در نهایت شخص چه ظاهری پیدا می کند!) و در نهایت صورت و چشم ها پف کرده و غبغب و گردی صورت پدیدار می شود. برای شروع فرایند چربی سوزی، یا نباید هیچ قندی در خون وجود داشته باشد و یا حداکثر مقدار آن باید بسیار محدود باشد. در طول حضور قند یا کربوهیدرات تصفیه شده، بدن شما نمی خواهد و در حقیقت نمی تواند چربی بسوزاند.

بدن چگونه می تواند چربی سوزی کند؟

در حقیقت قند هورمون چربی ساز انسولین را فعال کرده و به خاطر حضور قند، همهی هورمون های چربی سوز نادیده گرفته شده و از دسترس خارج می شوند. باید به یاد داشت که بدن همیشه اول به جای چربی، قند را میسوزاند.

با توجه به توضیحات، مصرف مقداری پروتئین در بین وعده های غذایی برای جلوگیری از تخریب عضلات، کار عاقلانه ای است. در این میان، آجیل و دانه های خام یکی از بهترین گزینه ها هستند. با این حال، توصیه ی ما برای بدن نوع کبدی، نخوردن میان وعده است. مگر اینکه در فاز بهبود برنامه غذایی تان باشید.

براي مشاوره در زمينه ي لاغري با متخصصان ما تماس بگيريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =