هورمون آدرنال و احساس سرخوشی و راحتی در بدنReviewed by Mehdi kh on May 14Rating: 5.0

سروتونین هورومونی است که در بدن احساس راحتی و سرخوشی ایجاد می کند و توسط غدد آدرنال تولید میشود. کمبود این هورمون به خاطر ضعف غدد آدرنال تمایل شما را برای خوردن شکلات زیاد می کند. (شکلات تولید سروتونین را در بدن تحریک می کند) بنابراین هوس خوردن شکلات پایین بودن سروتونین شما را نشان میدهد. اگر شما ترکیبی از شکلات و نمک را زیاد مصرف می کنید، برای نمونه چوب شور شکلاتی مشکلات آدرنال دارید. من در آزمایشاتم یک چوب شور شکلاتی را جلوی افراد می گیرم و با مشاهده ی اشتیاق آنها به سادگی تشخیص می دهم که مشکلات آدرنال دارند. آدرنالها بر سطوح قند خون تاثیر می گذارند. بنابراین عملکرد ضعیف آدرنال ممکن است باعث شود که فرد در اواخر عصر هوس قند، علاوه بر شکلات و نمک را تجربه کند.

اضطراب، هوس شدید به شیرینی را ایجاد می کند

بدن شما توسط هوس هایتان به شما می گوید که چه کمبودی دارد. اگر هوس پنیر یا نمک می کنید، بدان معنی است که سدیم کمی دارید و هورمون آدرنال شما هم بسیار کم است. هوس گریپ فروت یا خربزه به معنی پتاسیم كم شماست و ممکن است هورمون آدرنال شما زیاد باشد همچنین کودکانی که خاک می خورند و زنان بارداری که یخ می جوند ممکن است کمبود آهن داشته باشند. من توصیه می کنم به جای خاک یا یخ، چغندر بخورند. هوس بستنی یا پنیر نیز به این معنی است که کلسیم پایینی دارند که نشان دهنده مشكل آدرنال است. با توجه به تاثیر غدد آدرنال بر سیستم ایمنی، آدرنال ضعیف می تواند موجب افزایش حساسیت به ویروس ها شود.

هورمون آدرنال

پاسخ های ایمنی بدن مانند التهاب، خارش کهیرهای ناشی از هیستامین بیش از حد، همچنین عفونتها، ویروسها و غیره را سرکوب می کند. به همین دلیل است که وقتی کسی استروئیدی مثل پردنیزون مصرف می کند -که یک هورمون آدرنال است- واکنش های آلرژیک، آسم و یا حتی التهاب پیچک سمی می توانند ناپدید شوند. آلرژی، آسم و حساسیت به مواد شیمیایی در بدن هایی با غده آدرنال ضعیف رخ می دهند. به همین دلیل است که وقتی فرد یک واکنش حساسیت شدید را تجربه می کند نیاز به EpiPen پیدا می کند EpiPen یک اپینفرین است (همچنین به عنوان آدرنالین نیز شناخته می شود)، که هورمون اصلی آدرنالین، به فرم تزریقی است.

جالب است بدانید که؛ ویروس ها کشته نمی شوند

در وهله اول اصلا زنده نیستند. ویروسها قطعه ای متشکل از مواد ژنتیکی هستند که در یک کیسه پیچیده شده اند. اما وقتی وارد بدن شما می شوند، یک سلول ضعیف می تواند به آنها اجازه ورود بدهد. وقتی ویروس وارد سلول شما شد، با DNA ترکیب و شروع به تکثیر می کند. این فرایند مانند یک دستگاه کپی است که از کنترل خارج شده و سلول های شما را از بین می برد. ویروس بسیار کوچک بوده، در قیاس با باکتری مثل یک توپ پینگ پونگ در برابر ساختمان بزرگ است. آنقدر کوچک که حتی منافذ یک ظرف چینی هم برای جایگیری آنها مناسب است. ویروس ها به بدن شما وارد شده و هرگز خارج نمی شوند. هرگز حرف کسی را که به شما می گوید نوعی دارو وجود دارد که ویروس را می کشد، باور نکنید.

ویروس ها می توانند از طریق بدن به نخاع و مغز بروند و آنجا اقامت کنند. آنها مانند دانهای درون زمین منتظر شرایط محیطی مناسب هستند، منتظرند مقاومت شما کاهش پیدا کند و بعد هنگامی که شما ضعیف شدید به شما حمله می کنند. بهترین راه مقابله با ویروسها، به ویژه ویروس آنفولانزا، بهبود مقاومت بدنی و داشتن غدد آدرنال سالم است. وقتی سیستم ایمنی بدن دچار مشکل شده و هورمون های آدرنال وظیفه خود را درست انجام نمی دهند، بدن شروع به حمله به سلول های خود می کند (خود ایمنی). در حالت طبیعی، هورمون های آدرنال باید سلول های ایمنی را سرکوب کنند. وقتی این عملکرد سرکوب گر از بین برود، سیستم ایمنی از کنترل خارج خواهد شد.

غده آدرنال می تواند پرکار یا کم کار باشد

همچنین بسته به شرایطی که هر شخص در آن قرار دارد، تجربیات متفاوتی رخ خواهد داد. من بارها مشاهده کرده ام که آدرنال یک شخص به دلیل استرس بیش از حد تحریک شده، سپس سلول ها به دلیل وضعیت کم کاری آدرنال همه ی آنها را سوزانده اند. اما از آنجا که هر فرد ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد، همیشه قطع و وصل نمی شود. برنامه غذا خوردن و ورزش کردن برای کمک به متعادل سازی پرکاری یا کم کاری آدرنالها موثر هستند.

با توجه تخریب بافتهای عضلانی توسط هورمون های آدرنال، بایستی مقدار پروتئین در برنامه خود را افزایش دهید. دلایل بدن نوع آدرنال چند علت وجود دارد که عملکرد غدد آدرنال را تخریب یا آنها را بدتر می کند. مهمترین آنها مصرف هورمونهای آدرنال است که می تواند در قالب پردنیزولون یا استروئید ها باشد. وقتی شما روند طبیعی بدن را دور زده و مستقیما به آن هورمون تزریق می کنید، آدرنالها دیگر هورمونی تولید نمی کنند. در ادامه و به عنوان یک عارضه جانبی، به شدت غدد آدرنال تضعیف می شوند. دقت کنید که من نمی گویم اگر پزشک شما مصرف چنین موادی را توصیه کرده است، از استروئید اجتناب کنید. | یکی از بیمارانم که مدل لباس بود، یک خار پاشنه داشت و برای سرکوب درد، استروئید تزریق کرد. چهار سال بعد در ناحیه میانی بدنش مقدار زیادی وزن اضافه کرد. استروئید تمایل دارد با تاثیر بر روی غدد آدرنال وزن شما را زیاد کند.

دومین دلیل بروز مشکلات آدرنال

مصرف بیش از اندازه اسکوربیک اسید است (به عنوان ویتامین C شناخته می شود). در طبیعت، ویتامین C به فرمی کاملا پیچیده وجود دارد، متشکل از اسید اسکوربیک، فاکتور ویتامین p (بیوفلاونوئيد)، ویتامین k، فاکتور ، مس آلی و آنزیم تیروزینار. عنصر آنتی اکسیدان اسید اسکوربیک تنها یک بخش است. با توجه به این مطلب، دوزهای بالای اسید اسکوربیک می تواند فعالیت غده آدرنال را تشدید کند، چون غدد آدرنال سیستم ذخیره ویتامین C هستند. ویتامین C ساخت بشر (اسکوربیک اسید) اغلب از نشاسته ذرت و اسید سولفوریک ساخته می شود. ممکن است تا مدتی احساس خوبی داشته باشید که این سینتیک ها را مصرف می کنید، چون آنها به عنوان یک محرک عمل می کنند.

من بیمارانی داشتم که ۱ گرم از آن را دریافت می کردند و در نهایت با مشکلات آدرنال روبرو شدند. همیشه ویتامین C را در فرم مواد غذایی کامل مصرف کنید. در فرم کامل آن شما به ندرت بیش از ۱۰۰ میلی گرم اسید اسکوربیک می بینید. دلیل سوم آدرنال ضعیف، استرس عمومی در بدن است. سال ها نداشتن خواب کافی، زندگی با افراد استرس زا، یک محیط پر تنش، تجربه از دست دادن دوست، طلاق و غیره، غدد آدرنال را تخلیه می کند. چهارمین دلیل مشکل ساز در غدد آدرنال، عفونت است؛ به خصوص عفونت های قارچی، ویروسها و مخمرهای غیر سازگار.

غده آدرنال بخش عمده ای از جریان خون را در بر می گیرد

چون آنها در بالای کلیه ها قرار دارند. این میکروبها از طریق خون سفر می کنند و در غده آدرنال به دام می افتند و در آینده مشکلات بعدی را ایجاد می کنند. پنجمین مورد آسیب های ناشی از محرک ها و کمبودهای تغذیه ای است. محرکها شامل، کافئین، سرکوب کننده های اشتها، شکر، نیکوتین، ویتامین های مصنوعی، محرکهای گیاهی و داروها هستند که بدن را از ویتامین ها (عمدتا ویتامین B و مواد معدنی (به ویژه پتاسیم و کلسیم) تخلیه می کنند. اگر عادات بد غذایی و مقدار زیادی قندهای تصفیه شده و غلات را هم به آن اضافه کنید، در آخر غده آدرنال خسته ای خواهید داشت. در ادامه، علائم نوع آدرنال که به دلیل کار ضعیف غدد آدرنال رخ میدهد، آمده است.

علائم بدن نوع آدرنال:

شکم آونگی (ضعیف و آویزان بودن) اضافه وزن در ناحیه میانی * قوز بوفالو (چربی) در قسمت فوقانی پشت، پایین تر از گردن

و پاها و بازوهای لاغر

ضعف خستگی

* سستی و بی حالی

* افسردگی

 * خواب آلودگی

بی خوابی

* خواب آلودگی صبح

 * نیاز به چرت زدن در اواسط بعد از ظهر

عصبانیت * اضطراب (نگرانی)؛ استرس مکرر

* ناتوانی در مواجه استرس

* نازک شدن پوست آکنه یا پوست ضعیف

* تغییر رنگ پوست یا ایجاد لکه های سفید

علائم کشیدگی قرمز رنگ مایل به بنفش در شکم، ران، باسن، بازوها و سینه

گونه های قرمز

صورت گرد یا حالت ماه چهره

* صورت و چشم های پف کرده

و حلقه های تیره اطراف چشم

* غبغب

* پرمویی صورت * ابروی پر

عقب رفتن خط مو

* صدای ضمخت تر

* کم پشتی مو در ساعد و ساق پا

آتروفی سینه تنگی و درد در قفسه سینه

فشار خون بالا

* مچ پا و زانو ضعیف

استخوان های ضعیف یا شکننده (با توجه به از دست رفتن کلسیم و پروتئین)

* مشکل در جذب کلسیم

* نیاز به قهوه پس از بیدار شدن از خواب

هوس پنیر، نمک و شکلات در پایان روز

* درد و التهاب در مفاصل، کمر و گردن

* درد پاشنه

و فعالیت بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن

* آلرژی و حساسیت های شیمیایی

* خود ایمنی

* فیبرومیالژی (سندروم درد اسکلتی – عضلانی مزمن) * اسم

افزایش حساسیت به ویروس ها | * هیدراته نبودن بدن (داخل سلولی) علیرغم نوشیدن آب

احتباس مایع بین سلول ها * ورم (به ویژه در زانو)

از نفس افتادن هنگام بالا رفتن از پله ها

احساس سنگینی پاها، مخصوصا هنگام ورزش

دم دمی مزاج بودن و تحریک پذیری * کندی مغز اگیجی

صدای زنگ در گوش *

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 16 =