کمبود آدرنال در بدن چه تاثیراتی دارد؟Reviewed by Mehdi kh on May 13Rating: 5.0

خستگی غدد آدرنال موجب خستگی کلی بدن و پایین آمدن کیفیت خواب شبانه می شود. در نتیجه، افراد نوع آدرنال، معمولا خسته هستند، در طول روز بدن خود را به این طرف و آن طرف کش میدهند (نیمه خواب و نیمه بیدارند) با ضعف غدد آدرنال، فرد بیشتر در نیمه های شب هوشیار است تا در طول روز. این دسته از افراد بعد از ناهار احساس خستگی کرده و نمی توانند از جای خود تکان بخورند؛ آنها در اوایل شب احساس خستگی می کنند و اگر سر یک زمان خاص به تخت خواب نروند، دیگر قادر به خوابیدن نیستند.

اگر افراد نوع آدرنال یک شغل کم تحرک داشته باشند، حدود ساعت  ۳۰ – ۳ بعد از ظهر احساس خواب آلودگی می کنند. همچنین به دلیل کمبود خواب با کیفیت، چرت زدن در اواسط بعد از ظهر به شدت مورد نیاز این دسته از افراد است.به طور معمول، یک فرد دارای آدرنال آسیب دیده، حلقه های تیرهای زیر چشم دارد، که خستگی را در ظاهرش هم نشان میدهد. خستگی مغز تاثیر سوء زیادی بر تمرکز دارد بنابراین این دسته از افراد، احساس خستگی و ابهام مغزی می کنند. افراد آدرنالی برای بیدار ماندن به قهوه نیاز دارند، آن هم قهوه ای قوی! اروپایی ها فنجانهای بسیار کوچکی برای قهوه استفاده می کنند در حالیکه آمریکایی ها لیوان های بزرگ دارند.

تحریک آدرنال

کافئین موجود در سودا، شکلات و چایی، هورمونهای آدرنال را تحریک کرده و مانند یک تقویت کننده انرژی مصنوعی عمل می کند، در نتیجه یک یا دو ساعت بعد از نوشیدن آن، سطح هوشیاری ذهنی شما را بالا می برد. شیرین کننده های مصنوعی نیز تولید این هورمون را تشدید می کنند. یک نکته قابل توجه درباره چای چای سبز در کنار داشتن مقداری کافئین، خواص ضد کافئینی هم داشته و پتانسیل خنثی سازی اثرات استرس زا و عصبی کننده ای که نوشیدن مقدار زیاد کافئین ایجاد می کند را دارد. در برخی افراد، این خاصیت چای سبز به عملکرد بهتر غدهی آدرنال کمک می کند. عملکرد ناکافی غدد آدرنال میزان اکسیژن رسانی به خون را نیز تحت تاثیر قرار میدهد و در شرایطی که نیاز به اکسیژن بیشتری هست، مثل بالارفتن از پله ها، نفس شما می گیرد و در پاها احساس سنگینی می کنید.

غده آدرنال وظایف دیگری هم دارد:

کنترل انقباض و انبساط رگ های خونی، که مستقیما بر میزان فشار خون تاثیر می گذارد. هورمون آدرنال اکثر رگ های خونی به استثنای دو مجموعه رگ را منقبض می کنند. اگر آدرنال ها نتوانند ریه را آرام کنند، انقباض یا تنگی رگها اتفاق خواهد افتاد که این مشکل مانع ورود اکسیژن می شود. شریان کرونری، که عضله قلب را توسط اکسیژن تغذیه می کند، نیز توسط هورمون آدرنالین کنترل می شود. ضعف غدد آدرنال به خصوص در شرایط استرس زا مانع رسیدن جریان خون به قلب می شود. (عروق کرونری ممکن است منبقض شوند. این موضوع می تواند به تنگی قفسه سینه با درد قفسه سینه منجر شود.)

آیا متوجه اهمیت غدد آدرنال شده اید؟

از آنجا که آدرنال ها بر رگهای خونی تاثیر می گذارند، ممکن است به علت کارکرد نادرست آنها، فرد دچار انقباض غیر طبیعی عروق خونی در گوش میانی، زنگ زدن در گوش و یا فشار خون بالا شود. علاوه بر اینکه فرد دارای مشکلات آدرنال مستعد ابتلا به تصلب شرایین می شود، فشار خون بالا هم میتواند با رسوب کلسیم در یک منطقه از شرایین، این وضعیت را تشدید کند. تستی به نام راگلند وجود دارد که در آن فشار خون فرد را یک بار به طور ایستاده و سپس به صورت دراز کشیده اندازه گیری می کنند. به طور معمول عدد بالایی(سیستولی باید بین ۶ تا ۱۰ در حالت ایستاده باشد. در این حالت، عدد بالایی باید کمتر از ۶ یا بیشتر از ۱۰ باشد. اگر نتیجه تست بعد از ورزش نرمال بود و فرد احساس خوبی داشت، باید تمرین شدیدتری اعمال کنید.

اگر نتیجه این بالابردن فشار در محدوده طبیعی نبود و فرد بعد از ورزش احساس بدتری پیدا کرد، در ادامه و تا زمانی که آدرنالها بهبود پیدا کنند، پیاده روی با ضربان قلب آهسته توصیه می شود. می توانید در فصل ۱۴ در این مورد بیشتر مطالعه کنید. هنگامی که کارایی غدد آدرنال کاهش پیدا می کند، توانایی مقابله با تنش های زندگی کم می شود. یکی از بیماران آدرنالی من حتى تحمل دیدن فیلمی را که نیازمند به تفکر و تعمق بود را نداشت، چون بعد از دیدن فیلم تمام شب را بیدار می ماند. بیمار دیگری هم داشتم که تحمل منتظر ماندن در صف فروشگاه مواد غذایی را نداشت.

تست فشار خون به حالت ایستاده و خوابیده

به مدت ۳ تا ۵ دقیقه دراز بکشید و فشار خون را بگیرید.

به حالت ایستاده دوباره فشار خون را بگیرید، عدد بالا (سیستولیک) باید به عدد ۶ تا ۱۰ افزایش پیدا کند. شماره بالاتر یا پایین تر به معنی استرس أدرنال است.افراد مبتلا به کمبود آدرنال عمومأ خسته هستند و به همین دلیل نیاز به محرکهایی مانند قهوه، نوشابه، چای و شکلات دارند. مصرف این محرک ممکن است به مدت یک ساعت به آنها نظم و احساسات متعادل بدهد، اما بقیه روز را با کسالت سپری خواهند کرد. این ها افرادی هستند که نصف روز را خوابیده اند و همیشه به فروشگاه قهوه محل خود سر میزنند. تمایل این دسته از افراد به نمک موجود در قالب پنیر، چوب شور، آجیل، ذرت بوداده یا چیپس در شب متداول است، به این دلیل که آدرنال نمک بدن را تنظیم می کند. نبودن تعادل بین میزان نمک و سایر مواد معدنی، مایعات بدن از تعادل خارج شده و این اتفاق موجب می شود تا بدن فرد اقدام به حفظ مایعات کند (خارج از سلول)، در حالی که هنوز سلول ها آب کافی ندارند (داخل سلول).

حضور سدیم باعث جمع شدن آب می شود؛ بنابراین، هنگامی که از طریق ادرار سدیم از دست می دهیم، بدن هم کم آب میشود. در این موارد اغلب، نوشیدن آب بیشتر بدن فرد را هیدراته نمی کند، چون سدیم بسیار کمی وجود دارد که آن را به تعادل برساند. در حقیقت، من دریافته ام افرادی که آب بیشتری می نوشند معمولا بدن خشک تری دارند.

نکته:

نمک معمولی صنعتی را با نمک با کیفیت دریایی جایگزین نمایید. نمک دریا محتوی ۴۸ نوع مواد معدنی است، در حالیکه نمک معمولی تنها ۲ ماده معدنی دارد. همه ی این عوامل باعث می شود شخص تمایل بیشتری به نوشیدن آب داشته باشد. توجه داشته باشید که نوشیدن آب بیشتر با هدف خوردن غذای کمتر برای مدت طولانی شما را راضی نگه نخواهد داشت. در عوض احساس ورم می کنید و در طول شب چند بار برای دستشویی رفتن بیدار می شوید؛ و رد جوراب روی پایتان می ماند. بسیاری از مردم به دلیل باور نادرست شان در روز مقدار زیادی آب می نوشند. من نمیدانم چه کسی شایعه کرده که شما به ۸ تا ۱۰ لیوان آب یا یک گالن یخ در روز احتیاج دارید؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که آب زیاد می خورید، ممکن است آن دسته از مواد معدنی که آب را نگه می دارند را دفع کرده و در نتیجه تعادل آن در بدن تان به هم بریزد. عموما همین منطق را برای مصرف چربی به کار می برند. اگر شما چاق هستید، باید از مصرف کالری و چربی پرهیز کنید؛ بنابراین، چون بدن شما بیشتر از آب تشکیل شده، نیاز به خوردن آب فراوان دارید. هیچ کدام از این اظهارات درست نیستند. ضمن لزوم توجه به کالری و چربی مصرفی، باید درک کنید که هورمون ها نگرش متفاوتی به غذا دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =