با ادامه رژیم چهارده روزه در خدمت شما همراهان عزیز سایت کلینیک رسپینا هستیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

روز دهم

صبحانه:

آب پرتقال، نان سبوس داریا گندم خیس با توت فرنگی و شیر، قهوه یا چای. ناهار: گوشت گاو بدون چربی کباب شده، همراه با نان سبوس دار گندم یا جو دوسر و خردل و یا مایونز رقیق که روی آن مالیده شده است؛ کاهو و گوجه فرنگی

عصرانه: میوه (کیوی) و ۶ عدد مغز بادام یا میوه دیگر.

شام:

سینه بوقلمون پخته شده در فر که رویش مختصری روغن زیتون زده شده و با پیاز نازک بریده شده، ساقه کرفس، نمک، فلفل و آویشن تهیه شده است. سیب زمینی شیرین پخته شده در فرو لوبیای سبز تازه پخته شده در بخار آب؛ آب یا نوشابه مناسب دیگر.

دسر:

 دوتکه پنیری که نازک بریده شده است.

روز یازدهم

صبحانه:

آب پرتقال یا آب گریپ فروت، سوپ جو تهیه شده با شیر، قهوه یا چای.

ناهار: سالاد قوی مغذی دارای بریده هایی از گوشت بوقلمون، ران، و پنیر سوئیسی همراه با تخم مرغ سفت پخته شده، بدون سس شیرین سالاد؛ سه عدد بیسکویت یا یک برش از نان سیاه سبوس دار جو، نوشابه رژیمی، چای یا آب.

عصرانه: پنیر کم چربی یا پنیر هلندی و توت فرنگی.

شام:

سوپ لپه، استیک بریان خوابانده شده در آب نمک و سرکه و ادویه زده شده؛ قارچ که مختصری در ماهیتابه سرخ شده است؛ گل کلم تازه پخته شده در بخار، گوجه فرنگی با پنیر تهیه شده از شیر گاو، آب یا یک سالاد مخلوط تهیه شده با ساقه کرفس، و مغز بادام یا گردو همراه با سس روغن زیتون، سرکه قرمز و خردل، آب یا نوشابه مناسب دیگر.

دسر:

 بستنی بدون شکر.

روز دوازدهم

صبحانه:

 آب پرتقال؛ حبوبات خیس و پخته شده؛ برنج پخته شده در بخار با سبزی یا گوشت توت فرنگی و شیر، قهوه یا چای.

ناهار:

سینه مرغ بریان بدون پوست و استخوان در داخل سالاد همراه با کاهو و گوجه فرنگی نوشابه رژیمی، چای یا قهوه.

عصرانه:

گلابی یا یک قاچ خربزه.

شام:

فیله گوساله بریان شده؛ برنج وحشی پخته شده در سوپ مرغ، یا برنج قهوه ای پخته شده با آب گوشت گاو و پیاز خردشده؛ قارچی که مختصری سرخ شده و پخته شده است؛ مارچوبه تازه پخته شده در بخار؛ آب یا یک نوشابه مناسب دیگر.

بنا به درخواست عامه مخاطبان، چند دستور آشپزی را که برخی مؤلفان، همسران یا مادران آنها ابداع کرده اند، در این جا ارائه می کنیم. مشاهده خواهید کرد که به سرعت می توانید از این نمونه ها خوراکی های متنوع دیگری تهیه کنید. تهیه بیشتر آنها ساده و نسبتا آسان خواهد بود. تهیه چند نوع غذا که از قدیم دوست داشته ایم، اگرچه تا حدودی وقت خواهد گرفت، ولی به تلاش و جد و جهدش می ارزد.

از این نمونه غذاهایی که ارائه شده است می توان خوراکی های متنوع دیگری تهیه کرد.

گیاهان و ادویه های غیربومی زیادی یافت می شود. انواع گیاهان و ادویه های معمولی هم زیادند که امتحان خود را پس داده اند و به ذائقه ما خوش می آیند. بخش اول این فصل، بیشتر صرف توضیح دستورالعمل هایی خواهد شد که با گیاهان و ادویه های متداول تر سروکار دارند، زیرا اگر به ذائقه ما چندان خوش نمی آمدند، تا این حد پسند نمی افتادند.

سرآشپز معروف یکی از رستوران های نیواورلئان گفته است:

من قادرم انواع بسیار متنوعی از غذاهای لذیذ و مورد علاقه مردم را فقط با استفاده از مقادیر متفاوت سه نوع فلفل تهیه کنم: فلفل سفید، فلفل سیاه، و فلفل قرمز.» باید بر این نکته اصرار ورزیم که تنها از این جهت که یک دستور تهیه غذای بیان شده در این جا «مجاز» است، به آن معنا نیست که می توانید مقدار نامحدودی از این غذاها را بخورید.

 دو برابر «غذای یک نفره» که از یک کربوهیدرات «مجاز» تهیه شده، می تواند به همان مقدار انسولین نیاز داشته باشد (یعنی، باعث ترشح انسولین شود که مصرف «یک پرس غذای» دارای کربوهیدرات با گلیسمیک بالا ایجاب می کند.

غذاهایی که مجاز شمرده شده اند به آن معنا نیست که می توانید مقدار نامحدودی از آن ها را بخورید. اشتها آورها ابتدا اشتها آورهایی را شرح می دهیم که فقط مستلزم باز کردن یک بسته یا یک قوطی فلزی و کمی گرم کردنند، و هیچ دستورالعمل دیگری لازم ندارند.

یک قاچ یا یک لقمه پنیر

همه نوع پنیر، که مورد علاقه شما است، به اندازه اعتدال. تکه های گوشت بریده هایی از گوشت بدون چربی در اندازه های یک لقمه ای، سرد و یا گرم شده در ظرفی کوچک یا تفت داده شده در سس قهوه ای سویا یا سیر، کره، و نمک. این گوشت ها را میتوان از گوشت تازه کبابی یا باقی مانده گوشت استیک، گوشت بره، مرغ، یا گوشت شکار، تهیه کرد. اگر گوشت تازه باشد باید به قدر کافی در یک دیگچه پخته شود.

ساقه های کرفس ساقه کرفس که داخل لایه های آن با پنیر ادویه دار، یا هر نوع پنیر بدون قند، پر شده باشد.دو برابر «غذای یک نفره» از کربوهیدرات مجاز به اندازه کربوهیدرات با گلیسمیک بالا انسولین نیاز دارد.

ماهی های ساردین

ماهی های ساردین، ترجیحا در داخل روغن زیتون سرخ شده، و در صورت لزوم نمک و آب لیموی کافی به آن اضافه شده باشد.ماهی حشینه (خانواده کیلکاها)ماهی ای که با خامه ترش مزه آغشته و به اندازه لقمه بریده شده باشد.چربی ماهی آب های سرد برای سلامت مفید است. یکی دو دستور آشپزی و پخت ماهی را که در این فصل شرح داده شده، آزمایش کنید.

 قارچ تفت داده شده یک قوطی قارچ، روغن زیتون؛ مقداری جعفری خردشده، نمک، سرکه. قارچ ها را مختصری در روغن زیتون (حدود ۲ میلیمتر روغن درته تابه) با جعفری خردشده، و مختصری نمک، و یک قاشق سوپ خوری سرکه که مقدار اندکی هم شکر به آن اضافه شده، سرخ کنید. این کار باید روی شعله کم یا متوسط انجام گیرد. پختن را ادامه دهید تا این که قارچ ها ترد و لطیف شوند.

 صدف خوراکی

سه دوجین صدف خوراکی؛ یک قالب کره؛ یک دسته پیازچه که به قطعات دو سانتیمتری بریده شده اند؛ حدود ۲۲۵ گرم قارچ سفید که نصف شده اند؛ نمک و پودر سیر؛ کراکریا بیسکویت؛ سس تند به صورت مایع به نام تاباسکو. صدف ها را در یک آبکش (یا صافی) خالی کنید؛ کره را در تابه ذوب کنید و پیازچه و قارچ را به آن اضافه کنید.

 روی آن نمک و پودر سیر بپاشید و مختصری سرخ کنید تا این که پیازها نرم شوند. شعله را زیاد کنید و صدف ها را اضافه کنید. به مدت ۵ دقیقه در حالت جوش متوسط آنها را بپزید. صدف ها، پیازچه، و قارچ ها را با قاشق بیرون بیاورید و با بیسکویت یا نان ترد میل کنید.

روی هر لقمه چند قطره سس تند تاباسکو اضافه کنید و در صورت لزوم نمک و پودر سیر را هم بیشتر می توان اضافه کرد. این غذا را نیز می توان به عنوان یک غذای اصلی در ظرف میل کرد و با چنگال و قاشق بدون کراکر خورد. اما سس تند فلفل را فراموش نکنید. مایع باقیمانده در تابه سوپ صدف خیلی خوبی است. این مقدار غذا برای ۴ تا ۶ نفر کافی است.خوردن سالاد به مقدار زیاد نه تنها اشکال ندارد بلکه برای کل دستگاه گوارش لازم و مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =