کودکان چاق و تشویق آن ها به داشتن تحرک:

 

چاقی کودکان
کودکان چاق-کلینیک رسپینا

این روزها که بیشتر ما درگیر زندگی ماشینی شده ایم نه تنها والدین دچار مشکل چاقی هستند بلکه بچه ها هم دچار اضافه وزن هستند و معمولا کودکان چاق تمایل کمتری به بازی و تحرک دارند واین می تواند برای ان ها بسیار خطرناک باشد .  این موضوع به خصوص در کودکانی که هنوز به مدرسه نمی‌روند بیش از دیگران دیده می‌شود. کودکان و نوجوانان بیش از هفت ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر، تلفن‌همراه و ابزارهای الکترونیکی دیگر می‌کنند. متاسفانه احتمال اینکه یک نوجوان چاق در آینده نیز چاق بماند هفتاد درصد است. در این مقاله به شما یاد می دهیم چطور کودکان چاق خود را به تحرک وا دارید و باعث شوید لاغر شوند و اضافه وزن نداشته باشند .

کودکان چاق و تشویق کودکان به تحرک داشتن 

می دانید که متاسفانه چاقی ریشه‌های فراوانی دارد. از انتخاب نادرست وعده‌های غذا گرفته تا عدم تحرک بدنی. ورزش همراه با برنامه غذایی درست، پایه و اساس زندگی سالم است. باید از همان ابتدا، کودکان را به خوردن غذاهای سالم و داشتن فعالیت فیزیکی عادت داد. بهترین روش برای انجام این کار تغییر سبک و روش زندگی والدین است. وقتی خودتان نوشابه و فست فود استفاده می‌کنید و ورزش در برنامه روزانه‌‌ شما جایی ندارد، نباید انتظار داشته باشید که فرزندتان به غذاهای سالم و یا ورزش کردن تمایل نشان دهد.

راه کارهایی برای تشویق کردن بچه ها به ورزش و داشتن تحرک :

توجه کنید که برای فعالیت‌ کودکان خارج از خانه برنامه ریزی کنید یک روز خاص را در هفته انتخاب کنید. به اعضای خانواده اعلام کنید که امروز، روز فعالیت فیزیکی در طبیعت است. وسایل پیک نیک را آماده کنید، غذای سالم بردارید تا بعد از ورزش و بازی در طبیعت درکنار یکدیگر میل کنید. مطمئن باشید که خاطره خوش این روز در ذهن فرزندانتان می‌ماند و با کمال میل به این کار ادامه خواهند داد. به همین راحتی شرایطی را برای افزایش فعالیت کودکان فراهم کرده‌اید.

اوه!پیشنهاد میشه این مطلب حتما بخونی >> بهترین قرص های لاغری

شنا کردن در فصل تابستان، برف بازی و پیاده روی در زمستان و یا دوچرخه سواری در فصل بهار و پاییز گزینه‌های خوبی هستند. سعی کنید با هم به کلاس‌های‌ ورزشی بروید اطراف محل زندگی خود باشگاه ورزشی یوگا یا ایروبیک پیدا کنید و اسم خود و فرزندتان را باهم بنویسید. اگر فرزند شما برای انجام چنین ورزش‌هایی خیلی کم سن و سال است، می‌توانید به کلاس‌هایی بروید که فقط با انجام حرکات ساده کمی کالری بسوزانند. اگر امکان رفتن به باشگاه را ندارید، با کودک خود در خانه یوگا کار کنید. توجه داشته باشید که هدف ما باید افزایش فعالیت کودکان باشد حتی به مقدار کم.

سعی کنید با صحبت کردن با فرزندتان رشته ورزشی مورد علاقه کودک خود را پیدا کنید هرچه بیشتر رشته ورزشی‌اش را دوست داشته باشد، زمان بیشتری را صرف انجام آن می‌کند. بهتر است همه اعضا خانواده را درگیر فعالیت کنید تا زمان بیشتری را با یکدیگر بگذرانید و در کنار آن فعالیت کودکان را نیز افزایش بدهید.

توجه داشته باشید که در انجام فعالیت‌های فیزیکی زیاده ‌روی نکنید. بدن کودکان ظریف است و به راحتی آسیب می‌بیند. ورزشی را انتخاب کنید که به بدن آن‌ها صدمه‌ای وارد نکند. به یاد داشته باشید که اگر فعالیت کودکان بیش از حد باشد باعث کاهش وزن‌شان می‌شود و مشکلاتی در پی دارد. با یک پزشک اطفال مشورت کنید تا برنامه ورزشی مناسبی را برای کودکتان تجویز کند. اگر قصد کاهش وزن کودکتان را دارید از یک برنامه غذایی مناسب پیروی کنید.

اگر کودک تان به یک ورزش خاص تمایلی نشان نداد بهترین راه انجام ورزش‌هایی برای کل بدن است. این حرکات کمک می‌کنند استقامت، تعادل، چابکی، هماهنگی و قدرت در تمام بدن کودک افزایش پیدا کند. حتی اگر فرزندتان علاقه‌ای به ورزش‌های حرفه‌ای ندارد این تمرین‌ها می‌تواند بدن او را برای انجام کارهای روزمره و بازی کردن آماده نگه دارد. تمام ورزش‌هایی که در ادامه آموزش داده می‌شود را می‌تواند هر زمان و در هر جایی بدون نیاز به امکانات انجام دهد.

حرکات ورزشی مفید برای کاهش وزن کودکان چاق :

یک پا را عقب قرار دهید و در حالی که دست‌ها پایین و کنارتان قرار دارند به حالت لانج پایین بیایید. سپس از روی زمین بپرید و در هوا جای پاها را عوض کنید طوری که به پای دیگر به حالت لانج فرود بیایید. وقتی پریدید دست‌ها را نیز به طرف خارج بدن باز کنید و تا بالای سر ببرید. وقتی به حالت لانج روی جهت دیگر پاها فرود آمدید، دست‌ها باید بالای سر باشد. به همین شکل ادامه دهید.

زانوها را خم کنید و به حالت اسکوات پایین بروید. دست‌ها باید در دو سمت بدن و نزدیک به آن قرار بگیرند، زانوها باید با انگشتان پا در یک خط باشد و باسن نیز با زمین در یک خطر موازی قرار بگیرد. با یک حرکت انفجاری تا جایی که می‌توانید به طرف بالا بپرید. وقتی می‌پرید دست‌ها و پاها را در هوا باز کنید تا حالتی ستاره‌ای شکل به خود بگیرید. وقتی فرود آمدید زانوها را خم کنید. حرکت را در حالت اسکوات که از آن شروع کرده بودید به پایان برسانید. به همین شکل تکرار کنید.

پاها را صاف روی زمین قرار دهید و نوک انگشتان دست را با زمین تماس دهید. پاها را صاف نگه دارید و به آرامی میان تنه را به زمین نزدیک کنید و سپس با دست‌ها به سمت جلو بروید. همین که به حالت شنا درآمدید با گام‌های کوچک پاها را جلو بیاورید تا به دست‌ها برسید.

یک حرکت شنا بروید و همینطور که بالا و به حالت ابتدایی باز می‌گردید به سمت کنار پای چپ بچرخید و دست راست را از شانه مستقیم به طرف بالا ببرید. هسته بدن را درگیر و ران‌ها را بالا نگه دارید. دستی که بالا بردید را روی زمین و سرجای اول باز گردانید و یک بار دیگر حرکت شنا را انجام دهید. حالا همین حرکت را برای سمت دیگر بدن تکرار کنید. اگر کودکتان نمی تواند حرکات ورزشی را انجام دهد یا برایش سخت است بهتر است از یک مربی با سابقه کمک بگیرید تا به او کمک کند و هرگز او را مجبور به انجام حرکات نکنید شما می توانید با تشویق و دادن چیزهایی که دوست دارد او را تشویق کنید تا انگیزه ی کافی برای لاغر شدن و انجام حرکات ورزشی را داشته باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *