لاغری موضعی

عوارض کرایولیپولیز چیست ؟

کرایولیپولیز که معمولا توسط بیماران کول اسکالپتینگ (coolsculpting) خوانده می شود، از سرما برای شکستن سلول های چربی استفاده می کند سلول های چربی ، به خصوص در برابر اثرات سرما، بر خلاف سایر انواع سلول ها بسیار حساس هستند.

در حالی که سلول های چربی یخ می زنند، پوست و سایر ساختارها از آسیب دور هستند.این روش لاغری موضعی یکی از محبوب ترین روش های کاهش چربی و لاغری موضعی است که بیش از 1 میلیون نفر از مردم جهان از این روش برای لاغری استفاده کرده اند.یکی از نکات مهم در این روش لاغری حذف همیشگی چربی های موضعی است!!!?بله درست شنیدین حذف همیشگی شما در هنگام رژیم یا ورزش ساول های چربی از بین نمیروند بلکه قطر آن ها کوچکتر می شود که اگر شما ورزش نکنید و رژیم شما از بین برود دوباره قطر قبلی را پیدا می کند.ولی در این روش سلول های چربی از بین می روند و توسط فرآیند دفع از بدن خارج می شوند.

اوه!! پیشنهاد میشه این مطلبو بخونی« معرفی بهترین دستگاه های لاغری جهان

افرادی که نیاز به کاهش بافت چربی موضعی خود دارند و گاها رژیم غذایی و ورزش هم انجام می دهند و هم چنان بافت چربی موضعی خود را نتوانستند از بین ببرند، جز گروهی هستند که بسیار از روش کرایولیپولیز استقبال می کنند.

کرایولیپولیز و عملکرد این دستگاه لاغری

کرایولیپولیز یکی از جدیدترین روش های کاهش چربی بدون دارو است.جدیدترین مطالعات نشان داده است که بافت غنی از لیپید نسسبت به بافت غنی از آب به آسیب های سرما حساس تر است.در سال 2007 روش جدید کرایولیپولیز برای کاهش چربی و انجماد سلول های چربی معرفی شد.در این تکنیک از اپلیکاتوری استفاده می شود که منطقه مورد نظر تا دمای مشخصی که پزشک تعیین می کند سرد می شود و این در حالی است که پوست، اعصاب، عروق، عضلات به هیچ وجه تحت تاثیر این سرما قرار نمی گیرند.

کرایولیپولیز، هم چنین به عنوان یخچال چربی نامیده می شود یک روش جدید است که شامل خنک کننده غیر تهاجمی چربی بدن برای شکستن سلول های چربی است، و در نتیجه کاهش چربی بدن بدون آسیب به دیگر بافت ها و این اثر چند ماه طول می کشد تا دیده شود.

اپلیکاتور خلا روی پوست قرار داده می شود تا با پنل های خنک کننده، تماس بگیرد و بیماران سردی را برای چند دقیقه در آن ناحیه احساس کنند و چربی موضع برای یک ساعت خنک می شود.بهتر است قبل از انجام این تکنیک لاغری، پزشک شما ناحیه پوست و چربی موضعی شما را معاینه کند و به شما قبل از انجام این روش مشاوره مناسبی بدهد.

عوارض کرایولیپولیز

قرمزی در ناحیه تحت درمان که بسیار موقت است و بعد از 15 دقیقه به مرور از بین می رود.کبودی موضعی به صورت نادر در بعضی افراد اتفاق می افتد که نهایتا بعد از 2 روز کامل از بین می رود.این اتفاقات بسیار نادر است و در مقایسه با جراحی و عوارضی که دارد اصلا به چشم نمی آید ولی اگر بخواهیم با شما صادق باشیم کرایولیپولیز هیچ عوارضی ندارد.

مزایای این روش لاغری 

1. نیاز به هیچ گونه استراحت در منزل بعد از جلسه کرایولیپولیز نیست و فرد می تواند به سرعت بعد از جلسه ی کرایولیپولیز به فعالیت های طبیعی خود باز گردد.
2.تعداد جلسات درمانی لاغری با کرایولیپولیز کم است.
3. نتایج لاغری موضعی با کرایولیپولیز از 3 هفته بعد از درمان شروع می شود و تا 3 ماه ادامه پیدا می کند.
4.روشی غیر تهاجمی که در این روش از سرما برای از بین بردن چربی های اضافه استفاده می شود.

⭕ تحقیقات اولیه روی319 مقاله نشان می دهد که کاهش قابل توجهی بر میانگین اندازه گیری کولیس بافت چربی و سونوگرافی بافت چربی مشاهده می شود و هیچ گونه اثر معنی داری بر روی میزان چربی یا آزمایش چربی ، عملکرد کبدی بعد از درمان های کرایولیپولیز در هر مطالعه مشاهده نشده.تنها عارضه جانبی خفیف و کوتاه مدت بعد از کرایولیپولیز در این تحقیقات کمی تورم و قرمزی مشاهده شد که به سرعت بر طرف شده است.

آیا نیاز به تکرار جلسه درمانی وجود دارد؟

کرایولیپولیز هر منطقه که بافت چربی دارد، باعث کاهش بافت چربی آن ناحیه با جلسه اول می شود ولی نتایج تحقیقات گسترده و علمی برای کرایولیپولیز بیانگر این است که به خصوص در ناحیه شکم، جلسه بعدی کرایولیپولیز بعد از 2 الی 3 ماه نتایج بسیار سودمندتری را نشان می دهد.
این نتایج برای نواحی پهلوها هم صدق می کند ولی تحقیقات نشان می دهد که جلسه دوم کرایولیپولیز بر روی شکم کاهش چربی بیشتری نسبت به ناحیه پهلوها دارد.

Liposuction vs cryolipolysis  

یکی از مزایای اصلی کرایولیپولیز به ویژه در مقایسه با اقدامات تهاجمی اثرات جانبی نا مطلوبی است که به دنبال اقدامات تهاجمی ایجاد می شود ولی در کرایولیپولیز هیچ گونه اثر نامطلوب جانبی مشاهده نشده است.در مطالعه ای روی تعداد زیادی از مراجعین کرایولیپولیز، مشاهده شد که تنها عوارض جانبی کرایولیپولیز که بسیار خفیف و کوتاه مدت هم هستند، اریتم یا کبودی و مقدار اندکی درد است است که به سرعت هم برطرف می شود.

و علت این اریتم یا کبودی در حقیقت به علت قدرت خلا و درجه حرارت است که در بافت برای مدت طولانی نگه داشته می شود و برای مراجعین هیچ گونه تهدیدی به دنبال ندارد.دکتر کلمن و همکارانش بیان می کنند که در بعضی موارد نادر کاهش اندکی حس در ناحیه پوست مشاهده شده که به سرعت این حالت ظرف چنذ روز بر طرف شده است و تحقیقات روی بیماران نشان داده است که سرمای ناشی از تکنیک کرایولیپولیز، هیچ اثری روی بافت های عصبی ندارد.
در مطالعات اخیر آشکار است که 99% از افرادی که از این روش استفاده می کنند در زمان انجام کار بسیار راحت هستند و هیچ گونه درد و ناراحتی حین این روش ندارند.

و در نهایت شواهد علمی نشان می دهد که کرایولیپولیز یک روش امیدوار کننده برای کاهش چربی موضعی و شکل دادن به بدن است و نتایج اخیر نشان می دهد که این روش حتی بر کاهش میزان چربی خون هم تاثیرگذار است.
اثربخشی این تکنیک در مناطقی که قبلا با روش های جراحی همچون لیپوساکشن درمان شده اند هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

نکات مهم بعد از انجام کرایو

1.روزانه حداقل 8 تا 10 عدد لیوان میل کنید.
2.از پزشک خود یک رژیم غذایی مناسب با شرایط بدنی و زندگی خود دریافت کنید.
3.روزانه یک تمرین ملایم هوازی داشته باشید.
4.موضع مورد نظر را به صورت منظم ماساژ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *