چربی مفید چیست و چرا بدن به آن نیاز دارد؟

 

چربی مفید
چربی مفید-کلینیک رسپینا

وقتی قصد لاغر شدن داریم و از رژیم لاغری استفاده می کنید معمولا از هر چه خوراکی چرب دوری می کنید زیرا معتقدیم که هر خوراکی چرب موجب اضافه وزن و چاقی است اما شما سخت در اشتباه هستید برخی از مواد غذایی چرب هم هستند که اتفاقا باید مصرف شوند چون چربی هایی سالم هستند و به هیچ عنوان موجب چاقی نمیشوند .باید بدانید که  بدن برای سالم بودن و حتی کاهش وزن، نیاز به بعضی از چربی های سالم دارد.

اوه!پیشنهاد میشه این مطلب حتما بخونی >> خواص لاغری شیرین بیان

چربی های سالم هورمون گرسنگی را تنظیم می کنند، احساس سیری را افزایش می دهند و از بدن در برابر بیماری قلبی ، انتقال مواد مغذی به بدن و بهبود وضعیت ویتامین ها کمک می کند اما همه چربی ها با یکدیگر یکسان نیستند و نباید اشتباه کنید. اگر از چربی های مضر استفاده کنید، نه تنها فواید به بدن تان نمی رسد، بلکه چاق می شوید و به بسیاری از مشکلات و بیماری ها دچار خواهید شد. د راین مقاله این غذا های چرب اما مفید را معرفی خواهیم کرد.

چربی مفید در کدام مواد غذایی وجود دارد؟؟؟

گوشت اردک :

باید توجه داشته باشید که گوشت اردک یک گوشت عضله ساز قوی محسوب می شود. حاوی چربی چند رشته ای غیر اشباع است و باعث افزایش توده بدن در قسمت عضلات، تقویت بدن و افزایش قدرت در مردان می شود و برای کسانی که به دنبال اندام زیبا و در عین حال پر قدرت هستند، بهترین غذا محسوب می گردد.

روغن زیتون:

می دانید که این روغن مدیترانه ای، سرشار از پلی فنول های مخصوص مبارزه با سرطان و چربی های غیر اشباع برای تقویت قلب بوده و حاوی اولئیک اسید است. روغن زیتون همچنین سرشار از ادیپونکتین است که هورمون مسئول شکستن چربی ها در بدن می باشد، پس از آن بیشتر استفاده کنید که سطح توده بدنی شما متعادل تر نیز خواهد شد. همچنین حاوی سروتونین می باشد که این هورمون مخصوص شادی است. بنابراین سعی کنید به جای سس های مخصوص سالاد ، از روغن زیتون استفاده کنید.

شیر و خامه پرچرب :

می دانید که لبنیات پرچرب کالری زیادی دارند، سیر کننده هستند و باعث مشکلاتی مثل چاقی نمی شوند. از طرفی می توانند انرژی بدن را هم تامین کنند. بنابراین شیر و خامه پرچرب هم معمولاً باعث افزیش وزن نخواهند شد. همچنین یک چربی سالم بوده و قند خون را متعادل نگه می دارند و انرژی کافی را به بدن می رسانند.

روغن کانولا :

روغن کانولا از دانه یک گیاه در خانواده بروکلی گرفته شده و نسبت امگا 6 به امگا 3 در آن بیشتر است. افرادی که از این روغن استفاده می کنند، می توانند با سرطان، آرتریت و آسم مبارزه کنند. این روغن حاوی آلفا لینولئیک اسید، یک نوع اسید چرب امگا 3 است  و نقش بسیار مهمی در متعادل نگه داشتن وزن بدن دارد.

گوشت گاو ارگانیک که ازعلف تغذیه کرده است :

باید بدانید که گوشت گاو حاوی چربی های سالم و لینولئیک اسید و چربی ترانسی است که به بهبود سلامت قلب و کاهش چربی شکم کمک می کند و سطح کلسترول را متعادل نگه می دارد، اما مصرف گوشت گاوی که چمن و علف خورده است، به مراتب  بهتر و مفید تر است.

نارگیل :

باید بدانید که نارگیل سرشار از چربی اشباع است که بیش از نیمی از آن حاوی لوریک اسید است. تری گلیسیرید مخصوص برای مبارزه با باکتری و بهبود وضعیت کلسترول محسوب می شود و انرژی شما را افزایش می دهدد. مکمل رژیمی روغن نارگیل، چربی شکم را می کاهد. کافی است مقدار کمی از پودر نارگیل را روی ماست بریزید یا با روغن نارگیل، مواد غذایی را مصرف کنید تا سایز دور کمر شما کاهش پیدا کند.

آووکادو:

از خواص اووکادو هر چه بگوییم کم است البته نباید در هر وعده بیشتر از نصف آووکادو استفاده کنید اما در هر صورت نباید در مورد چربی آنها نگران باشید. آووکادو سرشار از چربی غیر اشباع تک رشته ای است که حاوی اولئیک اسید می باشد و به بهبود احساس گرسنگی و افزایش پروتئین و فیبر در بدن کمک می کند.

آجیل ها و مغزها :

خوب است بدانید که چربی های چند رشته ای غیر اشباع در آجیل ، ژن هایی را فعال می کنند که میزان چربی را کاهش می دهند و باعث بهبود سوخت و ساز انسولین می شوند. تقریبا 13 گرم از آجیل ها در وعده غذایی وضعیت بدنی را به طور کل بهبود می بخشند. گردو بهترین منبع این چربی هاست و باعث می شود که بدن به مشکلاتی مثل استرس بهتر پاسخ دهد و فشار خون دیاستولیک را در سطح متعادلی نگه دارد.

کره بادام زمینی :

توجه کنید که تشابهات زیادی بین آجیل و کره بادام زمینی وجود دارد اما همه کره ها منبع خوبی برای چربی های سالم نیستند. کره بادام زمینی یک ماده مغذی با چربی سالم محسوب می شود. البته انواع غیر طبیعی آن ممکن است حاوی چربی های ترانس باشند و یا روغن هیدروژنه داشته باشند. پس مراقب باشید که از چه منبعی خرید می کنید.سعی کنید از کره ی بادام زمینی اصل و ارگانیک استفاده کنید .

شکلات تلخ :

چربی موجود در شکلات انقدر مفید است که می تواند چربی های شکم بزرگ شما را از بین ببرد  زیرا حاوی چربی اجباری می باشد که گوارش را آرام می کند، گرسنگی را رفع می کند و در کاهش وزن موثر است. شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان مخصوصاً پلی فنول هاست که به مبارزه با رادیکال های آزاد می پردازد و جریان خون به مغز را بهبود می بخشد.

تخم مرغ :

البته توجه کنید که  منظور ما در اینجا زرده تخم مرغ است. درست است که سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین می باشد اما نباید زرده آن را هم نادیده بگیرید. بسیاری از افراد به دلیل ترس از افزایش کلسترول و چربی، زرده تخم مرغ استفاده نمی کنند اما محققان به این نتیجه رسیده اند که چربی کلی تخم مرغ در زرده قرار گرفته که به کاهش کلسترول بد کمک می کند که یک منبع غذایی عالی محسوب می شود.

در انتخاب مواد غذایی مفید و سالم دقت کنید و سعی کنید از خوردن مواد غذایی که هیچ خاصیتی جز چاقی ندارند خودداری کنید تا هم در تناسب اندام باشد وهم سلامت بدن خود را حفظ کنید.می دانید که در خوردن این مواد غذایی مفید هم نباید زیاده روی کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *