مکمل بیوتین و طریقه صحیح مصرف:

 

مکمل بیوتین
مکمل بیوتین-کلینیک رسپینا

یکی از مکمل هایی که در دنیا بسیار زیاد مصرف می شود مکمل بیوتین است . اما مصرف نادرست و بیش از حد این ماده مغذی مفید نیز می تواند با برخی پیامدهای منفی همراه باشد. خوب است بدانید که بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که در مواد غذایی مانند بادام، غلات کامل، تخم مرغ، ساردین، گردوی آمریکایی، میوه‌ی خشک، خیار، جو دوسر، توت فرنگی، شیر گاو، و مخمر آبجو یافت می شود بیوتین که به نام ویتامین ب 7 یا اچ  نیز شناخته می شود طی سالیان اخیر از محبوبیت بیشتری برخوردار شده و به شکل مکمل نیز در هر جایی به راحتی در دسترس است.

اوه!!پیشنهاد میشه این مطلب حتما بخونی>>> رژیم لاغری ضرب و عجلی

در شرایطی بدن برای ارائه عملکرد درست خود به بیوتین نیاز دارد، مصرف بیش از حد این ماده مغذی می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. همواره توصیه می شود که پیش از مصرف یک مکمل به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت شود و یا اگر قصد انجام این کار را ندارید درباره آن مکمل مطالعه کنید تا از بروز هر گونه واکنش نامطلوب پرهیز شود.توجه کنید که مکمل بیوتین برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند گزینه خوبی محسوب نمی شود در شرایطی بدن برای ارائه عملکرد درست خود به بیوتین نیاز دارد، مصرف بیش از حد این ماده مغذی می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

مشکلات مصرف بیش از اندازه ی مکمل بیوتین برای بدن و سلامت آن 

مصرف مکمل بیوتین و بارداری :

باید توجه  داشته باشید که یکی از اثرات جدی بیوتین در دوران بارداری است. زنان باردار باید از مصرف دوزهای بالای بیوتین پرهیز کنند. این ویتامین ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. اگرچه آزمایشی روی انسان برای تایید این شرایط انجام نشده است، مشورت با پزشک پیش از آغاز مصرف بیوتین در دوران بارداری همواره بهترین گزینه است.

مصرف بیش از اندازه ی بیوتین و ایجاد آکنه :

خوب است بدانید که بیوتین بیش از حد در بدن می تواند موجب بروز آکنه کیستیک روی چانه و خط فک شود این ویتامین تولید سبوم، چربی پوست، را افزایش می دهد و شرایط برای انباشت گرد و غبار فراهم‌تر می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که آکنه طی چند هفته پس از قطع مصرف بیوتین از بین می رود.بهتر است روزانه کمتر از 2,500 میکروگرم بیوتین دریافت کنید.

زمانی که مکمل بیوتین مصرف می کنید آب فراوان بنوشید تا خطر ابتلا به آکنه کاهش یابد. واکنش های آلرژیک شایع نیستند، اما مواردی از این شرایط ثبت شده اند. واکنش آلرژیک می تواند شامل احساس تهوع، تورم گلو و صورت، بروز راش های پوستی خارش‌دار، احساس تنگی یا درد در ناحیه سینه باشد. اگر پس از مصرف مکمل های بیوتین با هر یک از این علائم مواجه شدید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

مکمل بیوتین و تداخل در داروهای دیگر :

باید بدانید که بیوتین می تواند تعاملی منفی با داروهای ضد تشنج و داروهای کاهنده کلسترول داشته باشد. دوزهای بالای مکمل بیوتین می تواند کارایی این قبیل داروها را کاهش دهد.

مصرف مکمل بیوتین و افیوژن پلوروپریکارد ائوزینوفیل :

خوب است بدانید که یک بار برای یک خانم که مکمل بیوتین به همراه ویتامین ب 5مصرف کرده بود شرایط بسیار نادر افیوژن پلوروپریکارد ائوزینوفیل مشاهده شد. این واکنش شدید زمانی رخ می دهد که خون و هوا وارد فضای حفره پلور اطراف ریه ها می شوند که عفونت ریوی را به همراه داشته و می تواند به شرایطی تبدیل شود که زندگی فرد را در معرض خطر قرار می دهد.

مکمل بیوتین و مشکلات ریوی :

ممکن است در برخی افراد، دوز بالای بیوتین موجب مشکلات ریوی حاد یا آنافلاکسی شود. در چنین شرایطی مراجعه فوری به پزشک اهمیت دارد.

مصرف صحیح برای اینکه دچار عوارض نشویم

همه واقفید که عوارض جانبی که در بالا به آنها اشاره شد ناخوشایند به نظر می رسند، اما اگر به روش درست از مکمل ها استفاده کنید با آنها مواجه نخواهید شد. با مد نظر قرار دادن برخی اقدامات می توانید از تمام فواید سلامت بیوتین لذت ببرید. باید آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. کم آبی بدن می تواند سطوح بیوتین در بدن را کاهش دهد و از الکل، سیگار و مواد مخدر پرهیز کنید. الکل و مواد مخدر می توانند موجب کم آبی بدن شوند که به کمبود بیوتین منجر می شود از مصرف بیش از دو سفیده تخم مرغ در روز پرهیز کنید و اگر برای نخستین بار است که مکمل مصرف می کنید، بهتر است از دوزهای کم آغاز کرده و به تدریج آن را افزایش دهید با معده خالی مکمل مصرف نکنید.

مکمل بیوتین را همراه با وعده های غذایی خود مصرف کنید بیش از اندازه به مکمل بیوتین وابسته نشوید. شما همواره می توانید از منابع غذایی بیوتین مورد نیاز بدن خود را تامین کنیدتوصیه شده است که مکمل بیوتین با مولتی ویتامین های دیگر مصرف شود تا از هر گونه عدم تعادل ویتامینی پیشگیری شود فراموش نکنید که پیش از آغاز مصرف مکمل بیوتین با پزشک خود مشورت کنید. خوب است مطلع باشید که به طور کلی، مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای بیوتین شامل موارد زیر می شود: 0 تا 12 ماهگی – 7 میکروگرم-  یک تا 3 سالگی – 8 میکروگرم 4تا 8 سالگی – 12 میکروگرم 9تا 13 سالگی – 20 میکروگرم 14و تا 18 سالگی – 25 میکروگرم افراد بزرگتر از 19 سال – 30 میکروگرم و البته زنان باردار – 30 میکروگرم و مادران شیرده – 35 میکروگرم مکمل های بیوتین به طور معمول در سه ترکیب 10 میکروگرم، 50 میکروگرم و 100 میکرو گرم در دسترس هستند ولی برای شروع با پزشک تان حتما مشورت کنید .

پزشک را از هر گونه مشکل زمینه ای که به آن مبتلا هستید آگاه کنید تا دوز مناسب برای شرایط سلامت شما تجویز شود. اگر با هرگونه عوارض جانبی مواجه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. مقدار توصیه شده برای مصرف این مکمل هر فردی در هر سنی بهتر است به پزشک مراجعه کرده و در این زمینه با وی مشورت کند و پیش خود از مصرف این مکمل و سایر مکمل ها بپرهیزید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *