همه ی ما نمی توانیم غذاها را بدون مصرف ادویه مختلف تصور کنیم همین ادویه ها هستند که طعم و عطر غذاها را تامین می کنند و آن ها دل انگیز و خوش طعم می کنند اما باید بدانید که این ادویه ها هر کدام خواص بی نظیری دارند و برای متابولیسم بدن و کاهش وزن و لاغر کردن هم بسیار مفید هستند . باید بدانید که ادویه‌جات، حاوی آنتی اکسیدان‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و خواص درمانی منحصر به فردی هستند.

در این میان، گیاهان و ادویه‌های خاصی وجود دارند که از طریق کمک به کاهش وزن، واقعا به شما کمک می‌کنند تا وزن خود را در حد مطلوبی نگاه دارید. در این مقاله ادویه هایی که می توانند به کاهش وزن کمک کنند را به شما معرفی می کنیم بهتر است اگر قصد کم کردن وزن و لاغری دارید از این ادویه ها زیاد تراز قبل استفاده کنید .

مصرف ادویه در رژیم های لاغری 

مصرف ادویه

مصرف ادویه ها خواص بسیار زیادی برای سلامت بدن دارند همچنین تاثیر شگفت انگیزی در کاهش وزن و چربی سوزی دارند . شاید چون همیشه مقدار کمی که از ادویه ها مصرف می کنیم خواص ان ها به چشممان نیامده باشد اما ادویه ها سرشار از خواص بی نظیر هستند که برای سلامت بدن و کاهش وزن بسیار عالی هستند گیاهان دارویی و ادویه‌ها، از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها در میان مواد غذایی به شمار می‌روند و در بسیاری از موارد، میزان آنتی‌اکسیدان موجود در آنها، بیش از سایر منابع مشهورِ آنتی‌اکسیدان است. برای نمونه، فنول موجود در ادویه‌هایی مانند میخک و دارچین، به ترتیب، سی درصد و هجده درصد از وزن خشک آنها را تشکیل می‌دهد.

این مقدار را با میزان فنول موجود در بلوبری مقایسه کنید؛ با وجود اینکه در مورد قابلیت‌های آنتی‌اکسیدانی زغال‌اخته‌ی آبی، بسیار صحبت می‌شود، ولی فقط پنج درصد از وزن خشک آن را فنول تشکیل می‌دهد مثال دیگر، پونه‌ی کوهی است که فعالیت آنتی‌اکسیدانیِ آن، چندین برابر بیشتر از سیب درختی است ، مقدار آنتی‌اکسیدان موجود در یک قاشق غذاخوری پونه‌ی کوهی تازه، برابر با یک سیب درختی متوسط است. در حالی که هر یک از ادویه‌ها مجموعه‌ی منحصر به فردی از فواید سلامتی را دارند.  همیشه ادویه‌های ارگانیکِ دارای گواهی‌های سلامت را خریداری کنید، زیرا بیشتر ادویه‌های معمول، تحت تابش اشعه قرار می‌گیرند که موجب تشکیل فرآورده‌های جانبی رادیولیتیکِ مواد شیمیاییِ حاصل از اشعه، مضری مانند فرمالدئید می‌شود.

در مورد بیشترِ مردم، برای دستیابی به کاهش وزن قابل توجه، صرفا اضافه کردن ادویه به وعده‌های غذایی کافی نیست، ولی این ادویه‌ها بدون شک می‌توانند به شما کمک کنند تا به وزن مورد نظر خود برسید. اگر در تصمیم خود برای کاهش وزن جدی هستید، به برنامه‌ی جامع‌تری نیاز دارید. باید بدانید که باید فروکتوز را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید یا میزان آن را به شدت کاهش دهید و برنامه‌ی غذایی سالمی را با مشورت پزشک خود اجرا کنید. همچنین می‌توانید به طور استراتژیک، از روزه‌داری متناوب در این برنامه استفاده کنید تا پتانسیل سوخت چربی در بدن خود را تا حد زیادی افرایش دهید.

مصرف ادویه های چربی سوز

مصرف ادویه قرمز وسیاه :

مصرف ادویه

معمولا اگر قصد لاغر کردن داشته باشید توصیه می شود فلفل بیشتر استفده کنید .کپسایسین، ترکیبی است که خاصیت گرما را به فلفل می‌دهد و می‌تواند با کاهش مصرف کالری، کاهش بافت چربی و کاهش میزان چربی خون، با چاقی مقابله کند و همچنین با تحریک تغییر پروتئین‌های مفید در بدن، از تجمع چربی در بدن جلوگیری کند. بخشی از این مزیت‌ها به دلیل پتانسیل حرارتی کپسایسین است که ماده‌ای مولد حرارت است و می‌تواند به طور موقت و زمانی که بدن، سوخت‌هایی مانند چربی را می‌سوزاند، تولید حرارت در بدن را افزایش دهد و تاثیرات مفیدی بر سوخت‌و‌ساز و ذخیره‌سازی چربی بر بدن بگذارد. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرفِ مواد مولد حرارت، می‌تواند سوخت‌و‌ساز بدن را تا پنج درصد افزایش داده، و چربی‌سوزی را تا شانزده درصد افزایش دهد.

این مواد حتی می‌توانند به خنثی کردنِ کاهش سرعت سوخت‌و‌ساز در بدن، که اغلب در طول کاهش وزن رخ می‌دهد، کمک کنند فلفل سیاه دارای ماده‌ای به نام پیپرین است که موجب طعم تند آن شده و مانع از تشکیل سلول‌های چربی جدید می‌شود. در تحقیقات مشخص شده است که وقتی فلفل سیاه با کپسایسین و سایر مواد استفاده شود، موجب سوختن مقداری کالری در بدن می‌شود که برابر با کالری سوزانده شده پس از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی است. از سوی دیگر، فلفل سیاه موجب افزایش دسترسیِ زیستی  سرعت ورود مواد به دستگاه گردش خون و بافت‌ها  برای تقریبا تمام مواد غذایی دیگر، مانند گیاهان و سایر ترکیبات می‌شود. بنابراین مصرفِ فلفل سیاه، همراه با تقریبا تمام غذاها، به سلامت بدن کمک می‌کند .

مصرف ادویه خردل

مصرف ادویه

باید بدانید که مصرف ادویه بخصوص خردل خیلی مهم است.خردل، به خانواده‌ی کلم‌ها در سبزیجات تعلق دارد مشخص شده است که دانه‌ی خردل، موجب افزایش سوخت‌و‌ساز به میزان بیست درصد می‌شود، یعنی با مصرف آن، کالری را به شکل موثرتری می‌سوزانید. در واقع، مصرف روزانه‌ی فقط ۳.۵ قاشق چای‌خوری دانه‌ی خردل، به شما کمک می‌کند تا در هر ساعت، ۴۵ کالری بیشتر بسوزانید.

دارچین

مصرف ادویه

دارچین یک ادویه ی چربی سوز است . می دانید که مصرف ادویه دارچین که عطری بی نظیر دارد همچنین طعم ان نیز بسیار دلنشنین است این ادویه به افزایش سوخت‌و‌ساز بدن کمک می‌کند و همچنین مزایای قابل توجهی برای تنظیم قند خون دارد، که آن را به چاشنی ایده‌آلی برای افرادی تبدیل می‌کند که به دیابت یا پیش‌دیابت مبتلا هستند. در تحقیقات مشخص شده است که دارچین، به طور قابل توجهی میزان قند خون، تری‌گلیسیریدها یا کلسترول بد و میزان کلی کلسترول را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می‌دهد، موجب افزایش سوخت‌و‌ساز گلوکز تا حدود بیست برابر می‌شود و توانایی شما در تنظیم قند خون را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد .

هل

مصرف ادویه

هل برای کاهش وزن عالی است . هل، ادویه‌ای معطر با طعم تند و شیرین است و یکی دیگر از گیاهان دارویی گرمازا است که به افزایش سوخت‌و‌ساز بدن کمک می‌کند و توانایی بدن برای سوزاندن چربی را افزایش می‌دهد. هل گیاهی محبوب است و در طب سنتی نیز از آن استفاده شده است. آیورودا سیستم جامعی از پزشکی باستانی و درمان‌های طبیعی در هند است.

زردچوبه

مصرف ادویه

مصرف ادویه ای مثل زرد چوبه و اینکه زردچوبه از ان ادویه هایی است که ما ایرانی ها در اکثر غذاها استفاده می کنیم خوب است بدانید که ، زیرا این ادویه‌ی زردِ مایل به نارنجی، پایه و اساس بسیاری از غذاهای کاری را تشکیل می‌دهد. کورکومین، از ترکیبات فعال موجود در زردچوبه است که بیش از همه مورد مطالعه قرار گرفته است و از طریق سرکوب کردن رگ‌های خونیِ مورد نیاز برای تشکیل بافت چربی، تشکیل آن را در بدن کاهش می‌دهد، بنابراین می‌تواند در کاهش چربی و کاهش وزن نقش داشته باشدکورکومین برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های مزمن مرتبط با چاقی نیز مفید است، زیرا برهم‌کنش‌های کورکومین با تعدادی از مسیرهای کلیدیِ انتقال سیگنال در بدن، مقاومت به انسولین، ازدیاد قند خون، بالا رفتن چربی خون و سایر علائم التهابی مرتبط با چاقی و اختلالات سوخت‌و‌ساز را بهبود می‌دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *