لاغری با ورزش امکان پذیر است؟

 

لاغری با ورزش
لاغری با ورزش-کلینیک رسپینا

لاغری با ورزش شدنی است؟؟؟

همه می دانید لاغری با ورزش امکان پذیر است به این صورت که در کنار رژیم تنها ورزش است که می تواند مکمل رژیم لاغری باشد و به سرعت کاهش وزن تان کمک کند بعد از ورزش مهم ترین مسئله تغذیه شما ست  انتخاب غذاهای مناسب بعد از ورزش کمک می کند سریعتر ریکاوری کنید، عضله بسازید و برای حرکات ورزشی دیگر نیز آماده شوید. در این مقاله به شما شرح خواهیم داد که چگونه با تغذیه مناسب بعد از ورزش بهترین بهره از آن را ببرید.

اوه! پیشنهاد میشه این مطلب را حتما بخونی >>> طب سوزنی و لاغری صحیح

در ابتدا خوب است بدانید که  وقتی حرکات ورزشی را انجام می دهید، عضلات از ذخایر انرژی گلیکوژن خود استفاده می کنند. برخی از پروتئین های عضلات هنگام انجام ورزش های قدرتی آسیب می بینند. مصرف درست از ترکیب کربوهیدرات ها، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی فرآیند بازگردانی گلیکوژن استفاده شده و ترمیم پروتئین عضلات آسیب دیده را سرعت می بخشد.

افراد از اضافه کردن مقداری چربی سالم به رژیم غذایی ترسی نداشته باشند چون یک فرد برای جذب ویتامین های محلول در چربی به دریافت چربی های سالم نیاز دارد. مقدار غذایی مصرف شده بعد از ورزش به نوع، زمان فعالیت های انجام شده و شدت آن بستگی دارد. بعد از فعالیت های که بیش از یک ساعت طول می کشند، دریافت غذاهای سرشار از کربوهیدرات بیشترین اثر را دارند.

بعد از ورزش قدرتی بهتر است که وعده غذایی با پروتئین و مقدار متوسط کربوهیدرات خورده شود. زمان مصرف وعده ها نیز مهم است اما از آنچه که فکر می کنید زمان بیشتری در اختیار دارید. بهترین زمان برای خوردن وعده تا ۴۵ دقیقه بعد از انجام ورزش است که مزایای آن تا بیش از ۲ ساعت بعد قابل مشاهده است.چشم انداز داشته باشید تغذیه بعد از ورزش تنها زمانی به اندازه دیگر فاکتورها (مانند درشت مغذی های ( پروتئین، کربوهیدرات، چربی ) کلی که استفاده می کنید، خوردن غذاهای کامل و مقدار کلی کالری دریافتی ) ارزش پیدا می کند که شما ورزشکار باشید و یا زیاد ورزش انجام دهید.

وقتی تصمیم گرفتید بعد از ورزش چیزی بخورید باید در نظر داشته باشید که غذایی که می خورید با اهداف ورزشی تان هماهنگ باشد. برای اینکه ظاهرتان عالی شود باید در طول ۲۴ ساعت مصرف پروتئین تان را زیاد کنید اگر این بدان معناست که مقدار پروتئین را افزایش دهید، پس باید به صورت پیش فرض مقدار پروتئین بعد از ورزش را کمی بیشتر کنید.

توجه داشته باشید که افراد وگان یا گیاه خوار در طول روز باید از منابع مختلف پروتئین دریافت کنند تا مطمئن شوند به اندازه کافی آمینو اسید دریافت کرده اند. درباره شدت ورزش تان با خود صادق باشید.

شاید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از یک ساعت را به ورزش بگذرانید اما در طول ورزش از یک دستگاه به سراغ دستگاهی دیگر می روید، کمی صحبت می کنید، مقداری آب می نوشید و استراحت هم دارید پس با تمام شدت تلاش نمی کنید. همچنین در مصرف میان وعده های بسته بندی شده بعد از ورزش، زیاده روی نکنید که بسیاری از آنها دارای قند اضافه شده هستند و چون فعالیت بدنی دارید دلیل نمی شود که بیش از حد غذا بخورید. با یک وعده یا میان وعده معمولی نیاز بدنتان بعد از ورزش را پاسخ دهید و نیازی به اضافه کردن غذای دیگری به برنامه خود نیست.

افرادی که صبح زود ورزش می کنند معمولا غذایی بسیار کوچک قبل از انجام حرکات ورزشی می خورند، فقط برای اینکه کمی انرژی داشته باشند و سپس صبحانه می خورند که یک وعده معمول است و تبدیل به تغذیه بعد از ورزششان می شود.

غذاهای کاملی را انتخاب کنید که سرشار از درشت مغذی ها باشند که عبارتند از:   کربوهیدرات ها پودینگ دانه چیا کراکر میوه بلغور جو دوسر کوینو کیک برنج سیب زمینی شیرین نان سبوس دار غلات سبوس دار ،  پروتئین شیر شکلات پنیر خامه ای تخم مرغ ماست یونانی گوشت بوقلمون یا مرغ سالمون و ماهی تن کره بادام زمینی شیک پروتئین

چربی های سالم آووکادو روغن نارگیل بذر کتان کره بادام آجیل سعی کنید این موارد را در یک وعده یا میان وعده با هم ترکیب کنید تا تمام درشت مغذی ها را با هم دریافت کنید. بسیاری از ورزشکاران با توجه به بالا رفتن قیمت مکمل های ورزشی مجبور شده اند رو به غذا بیاورند که این زیاد هم بد نیست چون جذب بدن از غذا نسبت به مکمل ها بیشتر است. با یک برنامه ریزی مناسب نوع تغذیه خود پس از ورزش را اصلاح کنید. این روند تغذیه را در روزهایی هم که استراحت دارید و ورزشتان سبک است، ادامه دهید.

آب رسانی را فراموش نکنید نوشیدن آب کافی، قبل از ورزش در طول آن و پس از آن به ریکاوری و عملکردتان در روز بعد کمک می کند. ورزشکاران حرفه ای گاهی قبل و بعد از ورزش وزن خود را  اندازه گیری می کنند تا بدانند دقیقا چه مقدار آب نیاز دارند.

اما شما با دقت کردن به رنگ ادرار نیز متوجه نیاز بدن تان به آب خواهید شد، اگر رنگ ادرار زرد کم رنگ باشد پس به آب نیاز دارید. با توجه به شدت ورزش و دمای مکانی که در آن ورزش می کنید ممکن است به نوشیدنی های دارای الکترولیت نیز نیاز پیدا کنید تا سدیم و پتاسیم از دست رفته موجود در عرق را دوباره بدست بیاورید. غذاهای مناسب برای بعد از ورزش برای انتخاب غذای بعد از ورزش به دنبال مواردی باشید که به سادگی هضم می شوند چون جذب مواد مغذی را سرعت می بخشند.

پروتئین به عضله سازی بدن کمک می کند، کربوهیدرات ذخایر انرژی تان را دوباره پر می کند و چربی های سالم نیز برای جذب بهتر ویتامین ها مفید هستند. اگر سعی در کاهش وزن دارید و رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید این نوع غذاها (پروتیئن، کربوهیدرات، چربی) کاملا مناسب در رژیم هستند. یک وعده کامل شامل تمام درشت مغذی ها است و به همین علت سبب می شود پس از خوردن احساس سیری و رضایت داشته باشید. نقش تغذیه صحیح را هرگز فراموش نکنید و سعی کنید با داشتن تغذه ی صحیح و اصولی به خود کمک کنید تا بیشتر چربی بسوزانیدوسریع تر لاغر شوید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *