غذاهای تخمیری در دنیای امروز خیلی مورد استفاده قرار میگیرند.محصولات تخمیری را می‌توانید در قفسه‌ ها و یخچال‌های بسیاری از فروشگاه‌ها مشاهده کنید. از جمله آنها می‌توان به ترشی‌جات، خیارشور، دوغ و ماست تخمیری، و نوشیدنی کفیر اشاره کرد. محصولات تخمیری، با ایجاد فرایندهایی در بدن، به‌ سلامتی ما کمک می‌کنند و برای تناسب اندام ما مفید هستند در این مقاله به این غذاها خواهیم پرداخت.

غذاهای تخمیری
غذاهای تخمیری-کلینیک رسپینا

غذاهای تخمیری و عملکرد آن ها در بدن

در ابتداباید بدانید که محصولات تخمیری غذاها و نوشیدنی‌هایی‌اند که روی آنها رشد کنترل‌شده میکروبی و تخمیر انجام می‌شود. این امر می‌تواند مواد غذایی را دست‌خوش تغییراتی کند. تخمیر نوعی فرایند بی‌هوازی است که در آن، میکروارگانیسم‌هایی مانند مخمرها و باکتری‌ها اجزای غذاها برای مثال، گلوکزی که در قندها وجود دارد را به ترکیبات دیگری  مانند اسیدهای ارگانیک، گاز و الکل  تبدیل می‌کنند. این امر به غذاهای تخمیری طعم، عطر، بافت و ظاهر منحصربه‌فرد و دل‌پذیری می‌بخشد.

فرایند تخمیر روی بسیاری از محصولات غذایی مانند سبزیجات، میوه‌ها، غلات، لبنیات، گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، حبوبات، مغزها و دانه‌ها امکان‌پذیر است. این غذاها به‌خودی‌خود دارای محتوای تغذیه‌ای مناسبی‌اند. منتها در طول تخمیر ممکن است فواید آنها برای سلامتی افزایش یابد؛ به‌ویژه اگر آنها محتوی پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها باشند.

لزوم خوردن این مواد غذایی

توجه کنید که غذاهای تخمیری؛ از فواید تا طرز تهیه آن‌ها  فعالیت میکروبی تغییراتی را در غذا ایجاد کرده و با تخمیر ویژگی‌های آن را بهبود می‌دهد بررسی ها نشان داده‌اند باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش انسان‌ها در حال تغییر است. میکروارگانیسم‌های موجود در دستگاه گوارش مانند گذشته بازسازی نمی‌شود. شاید رژیم غذایی مدرن، مصرف غذاهای فراوری‌شده، تغییر الگوهای بهداشتی، و مصرف گسترده آنتی‌بیوتیک‌ها از علل این پدیده باشند.

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند میکروارگانیسم‌های مفید موجود در دستگاه گوارش را همراه با میکروارگانیسم‌های مضر از بین ببرند . تغییر جمعیت میکروارگانیسم‌های موجود در دستگاه گوارش موجب ایجاد عدم‌تعادل میان باکتری‌های مفید و مضر دستگاه گوارش می‌شود و مشکلاتی را برای سلامتی به وجود می‌آورد. وقتی دستگاه گوارش محتوی ترکیب ناسالمی از میکروارگانیسم‌ها باشد، ممکن است موجب ضعیف‌شدن دیواره روده و تراوش محتویات آن به گردش خون شود.

این عارضه سندرم روده نشت‌کننده نامیده می‌شود. ورود چشمگیر این محصولات به گردش خون ممکن است مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود بیاورد. از جمله این مشکلات می‌توان به آسم‌، اگزما، اسکیزوفرنی و آلزایمر اشاره کرد. غذاهای تخمیری به ایجاد تعادل دوباره میکروارگانیسم‌های دستگاه گوارش کمک می‌کنند. همچنین، دیواره‌ روده را تقویت و از بروز این‌دست مشکلات پیشگیری می‌کنند.

غذاهای تخمیری و پروبیوتیک و رابطه ی ان ها باهم 

می دانید که پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌ها یا باکتری‌های زنده‌ای‌اند که در دستگاه گوارش انسان وجود دارند. پروبیوتیک‌ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند. بسیاری از غذاهای تخمیری محتوی پروبیوتیک‌ها هستند. این پروبیوتیک‌ها ممکن است به غذاها اضافه شوند یا به‌طور طبیعی در آنها وجود داشته باشند؛ برای مثال، لاکتوباسیلوس‌ها یکی از سویه‌های پروبیوتیک‌اند که به‌طور رایج در ماست یافت می‌شوند.

همچنین، پروبیوتیک‌ها به‌صورت طبیعی روی سطح بسیاری از غذاها مانند سبزیجات و میوه‌ها وجود دارند این‌گونه نیست که همه غذاهای تخمیری محتوی پروبیوتیک‌ها باشند؛ به‌ویژه آن دسته که به‌صورت تجاری تولید می‌شوند و فرایند پاستوریزه‌کردن روی آنها انجام می‌گیرد.

پاستوریزه‌کردن، در کنار نابودی عوامل مضر و بیماری‌زا، برخی باکتری‌های مفید برای بدن را نیز از بین می‌برد. پری‌بیوتیک‌ها موادی‌اند که میکروارگانیسم‌های مفید بدن از آنها تغذیه و رشد می‌کنند. در نتیجه، این میکروارگانیسم‌ها تأثیرات مثبت خود را بر سلامت انسان می‌گذارند. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات و حبوبات مانند سیر، پیاز، گوجه‌فرنگی محتوی انواع مختلفی از پری‌بیوتیک‌ها هستند.

مزایای مصرف این مواد غذایی

⭕ جالب است بدانید که بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند که  مصرف غذاهای تخمیری احتمال بروز بیماری‌های قلبی ـعروقی، فشارخون بالا، دیابت، چاقی و التهابات را کاهش می‌دهد. همچنین، این غذاها به کنترل بهتر وزن، خلق‌وخوی بهتر، فعالیت مغزی، سلامت استخوان و ریکاوری سریع‌تر بعد از تمرینات ورزشی کمک می‌کنند. همچنین، پروبیوتیک‌ها به کاهش کلسترول بد و کلسترول کامل نیز کمک می‌کنند.

این دو از عواملی‌اند که احتمال بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی را افزایش می‌دهند. منتها شواهد برای اثبات این‌ موضوع کم است غذاهای تخمیری با تولید پپتیدهای زیست‌فعال، ویتامین‌ها و سایر ترکیباتی که میکروارگانیسم‌های مؤثر در تخمیر تولید می‌کنند، به سلامت خون، عملکرد دستگاه عصبی، تقویت دستگاه ایمنی، و در مجموع حفظ سلامت بدن کمک می‌کنند.

⭕ فواید غذاهای تخمیری برای سلامتی به نوع غذای تخمیری و میکروارگانیسم‌های دخیل در آن مرتبط است؛ مثلا مصرف ماست با کاهش احتمال بروز دیابت نوع ۲ در ارتباط است، در حالی که مصرف شیر تخمیری که محتوی لاکتوباسلوس هلوتیکوس است می‌تواند سوزش عضلات را کاهش بدهد.

با اینکه غذاهای تخمیری بسیار مغذی‌اند، نشانه‌ای وجود ندارد که حاکی از این باشد که این غذاها بتوانند به‌تنهایی موجب سلامت قلب ما شوند. برای سلامت قلب باید مصرف غذاهای تخمیری با سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، حبوبات، مغزها، دانه‌ها و ماهی‌های چرب همراه شود.

⭕ جالب است بدانید که هر غذای تخمیری هم نمی تواند مفید باشد در دنیا غذاهای تخمیری مفید و موثر در سلامت بدن و تناسب اندام شما بسیار وجود دارد .در اینجا به برخی از مشهورترین این غذاها اشاره می کنیم . یکی از این غذاهای تخمیری کواس است که نوعی نوشیدنی است که از تخمیر نان چاودار تهیه می‌شود؛ کلم ترش که از تخمیر کلم‌برگ خردشده تهیه می‌شود؛

چای کامبوچا که از تخمیر چای سیاه یا سبز است ؛ نان خمیرترش که خمیر آن با تخمیر مخمر درست می‌شود؛ میسو یا خمیر سویا که از تخمیر غلات درست می‌شود؛ تمپه که از تخمیر کنترل‌شده سویا درست می‌شود؛ نوشیدنی کفیر که از تخمیر شیر درست می‌شود؛ کیمچی که از تخمیر سبزیجات درست می‌شود و بسیاری از غذاهای متنوع دیگر .

حتما توجه کنید که عوامل زیادی در سال‌های اخیر بر میکروارگانیسم‌های مفید دستگاه گوارش تأثیر گذاشته و از شمار آنها کاسته است. مصرف غذاهایی تخمیری پروبیوتیک می‌تواند این کاستی را تا حد زیادی جبران بکند‌. تهیه محصولات تخمیری در خانه کار آسانی است و به‌راحتی امکان‌پذیر است. با تهیه این محصولات در خانه می‌توانید علاوه‌ بر بهبود سلامت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.  حتما‌ هنگام خرید محصولات تخمیریِ آماده آن‌دست محصولاتی را انتخاب کنید که روی برچسبشان تخمیر طبیعی ذکر شده باشد. همچنین، وجود حباب در بخش مایع محصولات تخمیری نشانه‌ای از وجود میکروارگانیسم‌های مفید در آن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *