هدف رژیم گروه خونی فقط سازگاری غذایی شما به بهترین نحو ممکن نیست، بلکه هماهنگی بیشتر آن براساس دانسته های ما از مشخصات غذایی پدرانتان است. اگرچه مردمان نژادهای مختلف و فرهنگهای گوناگون دارای یک گروه خون مشابه هستند، اما این بدان معنا نیست که همگی آنها همیشه از کثرت ژن یکسانی نیز برخوردار باشند. مثلا شخصی با داشتن گروه خون A، ممکن است از پدر و مادری باشد که هر دو دارای گروه خون A بوده اند، و در مقابل؛ شخص دیگری، گرچه خود دارای گروه خون A  است، اما یکی از والدين او دارای گروه خون A و دیگری O بوده است.

اوه!!پیشنهاد میشه این مطلب حتما بخونی >> چربی سوزی سریع شکم و پهلو با راهکار های ساده

به طور کلی، مردمی که اجداد شان جزو سفید پوستهای قفقاز بوده اند، به نظر می رسد دارای ژن AA بیشتری باشند و سیاه پوستان آفریقا از نیاکانشان ژن OO بیشتری را به ارث برده اند و به همین ترتیب مردمان آسیا اغلب دارای ژنهای BB و یا AA می باشند. یکی از دلایلی که بسیاری از مردم آفریقا (حتی اگر دارای گروه خون B باشند) در برابر لاکتوز  فاقد استقامت اند همین است (هرچند که لبنیات برای گروه خون B مفيد است).

دلیل دیگر، گوناگونی فرهنگی و جغرافیایی  برای رژیم گروه خونی است. به عنوان مثال: اجداد مردمان آسیا به طور سنتی در برابر فرآورده های لبنی حساس بوده اند؛ بنابراین افراد دارای گروه خون B، از اجداد آسیایی، نیاز به هماهنگی آرام و مرحله ای بیشتری دارند تا بتوانند خود را با این رژیم غذایی وفق دهند. چنین ظرافتی در مورد تفاوت اندازه و وزن اشخاص نیز وجود دارد. اگر فکر می کنید دقت در تصفیه و بهبود عادات غذایی مفید است آن را انجام دهید و در غیر این صورت چشم پوشی نمایید. به هر حال سعی کنید برنامه سهم غذایی شما تنظیم باشد.

رژیم گروه خونی عامل کاهش وزن

 رژیم غذایی گروه خونی
 رژیم غذایی گروه خونی-کلینیک رسپینا

برای نیاکان ما که مصرف و تحلیل بدنشان، همچون سوخت یک ماشین، درست به اندازه نیازشان بود؛ چاقی نفرت انگیز محسوب می شد. امروزه فربه بودن به عنوان یکی از بزرگترین مسائل سلامتی در اکثر جوامع صنعتی مطرح است و به همین دلیل برای کم کردن وزن اضافی راههایی ایجاد شده است که طبعا بسیاری از بیماران من به این عامل در رژیم غذایی گروه خون توجه دارند. تأکید من، همواره بر این نکته بوده که این رژیم غذایی، به طور خاص، برای کم کردن وزن طراحی نشده؛ بلکه هدف اصلی آن ایجاد مناسبترین وضع است.

علاوه بر این، خاطر نشان می کنم که عامل کم کردن وزن یکی از آثار طبیعی بهبود و باز ساخت بدن می باشد، زیرا رژیم گروه خونی براساس گروه خون به معنای سازگار کردن ترکیب سلولی بدن شما است (درست مخالف این عقیده عام که یک نسبت برای همه موارد قابل توصیه می باشد).

غذاهای بخصوصی می توانند باعث افزایش و یا کاهش وزن شما شوند؛ اگرچه اثرات مختلف و متفاوتی بر افراد دارای گروههای خونی دیگر دارند. اغلب بیماران من از برنامه های رژیمهای غذایی رایج سؤال می کنند. جدیدترین رژیم غذایی شامل مصرف بالای پروتئین است؛ در این رژیم، – مصرف پروتئین بالا با استفاده از چند نوع محدود از کربوهیدرات ها – بدن را وامی دارد که چربیها را برای به دست آوردن انرژی بسوزاند و تولید کتون (که باعث فعالیت در حد بالای سوخت و ساز «متابولیکی» بدن خواهد شد) نماید.

با حفظ این رژیم، برای من چندان عجیب نیست که می شنوم آن دسته از بیماران من که دارای گروه خون O و B هستند، توانسته اند وزن خود را کاهش دهند، اما کسانی که دارای گروه خون A هستند از حفظ همین رژیم چندان راضی نیستند، زیرا طبیعت بیولوژیکی آنان با روش متابولیزم (سوخت و ساز) گوشت سازگاری ندارد؛ به همین ترتیب دارندگان گروه خون AB نیز با حفظ رژیم پروتئین بالا نتیجه ای نمی گیرند، زیرا چنین رژیمهایی فاقد تعادل غذایی گروه خون A است، که گروه خون AB نیز به آن احتیاج دارد. از سوی دیگر، احتمالا اصول رژیم غذایی سلامت بخشی که مشوق مصرف غذاهای طبیعی همچون سبزیجات، برنج، غلات، میوه جات و سویا است، بهترین سازگاری را در دارندگان گروه خون A ایجاد می کند.

بنابراین هرگاه که به رژیم گروه خونی جدیدی دست یافتید – که گفته می شود پیروی از آن   برای همگان مناسب است – تأمل کنید و با توجه به گروه خون خود مناسبترین رژیم را برگزینید؛ به بیان دیگر به ویژگیهای فیزیکی خود ارج نهید.حال بگذارید تا در مورد توان و استعداد کم کردن وزن افراد دارای هر نوع گروه خونی توضیح دهم. در واقع بزرگترین مشکل بیماران من، از دست دادن کیلوهای اضافی به طور سریع است. کاری که من انجام می دهم، ایجاد تطابق در برنامه غذایی آنان است؛ به گونه ای که روند کم کردن وزن را آهسته تر کنم.

لاغر شدن سریع، به نظر، حداقل مشکلی می رسد که همیشه دارید، اما به خاطر داشته باشید که هدف نهایی شما حفظ سلامتی کامل است؛ به این معنا که می بایست به تعادلی بین وزن، قد و ترکیب خویش دست یابید. از دست دادن بیش از حد وزن موجب سوء تغذیه ای است که به سیستم ایمنی بدن شما لطمه می زند و این دقیقا همان کاری است که باید از آن پرهیز کنید. بنابراین راهنماییهای زیر را با درایت به کار برید:

از دست دادن وزن اضافی، با تغییرات بدن شما- هنگامی که رژیم سازگاری ژنتیکی را تعقیب می کنید – ارتباط دارد و اهدافی را نیز دنبال می کند. ابتدا همان طور که بدن مرحله چشمگیر دفع غذاهایی که به طور کامل هضم نشده اند و یا به صورت سم باقی مانده اند را انجام می دهد، اولین تلاش جسم برای خارج کردن سمومی است که در بدن وجود دارند. این سموم در واقع در چربیهای اضافی انباشته شده اند. بنابراین، مرحله خارج سازی سموم، خروج چربیها نیز هست.

عامل دوم اثرات غذاهای بخصوصی است که در سیستم بدنی کنترل وزن را برعهده دارند. با تکیه بر رژیم گروه خونی، فعالیت لکتین های غذاهای خاص، ممکن است:

  1. باعث تحریک مسیر گوارشی شوند.
  2. با ایجاد اختلال در جریان گوارش، تولید ورم نمایند
  3. سرعت سوخت و ساز بدن را پایین آورند، بنابراین کالریها به اندازه لازم نمی سوزند تا تولید انرژی کنند.
  4. به تولید انسولین لطمه بزنند
  5. با به هم زدن تعادل هورمونی، باعث حفظ آب در بدن (خيز) ، ناراحتیهای تیروئید و سایر مسائل شوند.

هرکدام از گروههای خونی عکس العملهای خاص خود در برابر پاره ای از موادغذایی معین را دارند که در رژیم گروه خونی مطرح شده است. در هفته های اول به هنگام حفظ این رژیم می بایست از راهنماییهای پزشک استفاده کنید. بسیاری از مردم در این مدت بسیار سختگیری می کنند، مثلا فقط غذاهای بسیار سودمند را می خورند و حتی از خوراکیهای بی اثر نیز استفاده نمی کنند، که نتیجه آن، مسلما از دست دادن وزن به طور غير سالم است. آنان به نظر تکیده و بیمار می رسند، زیرا از زنجیره کامل غذاهای مقوی برخوردار نیستند.

مناسبترین روش حفظ این رژیم آن است که فقط از غذاهای قابل پرهیز موجود در فهرست راهنما اجتناب نموده و مقدار مصرف غذاهای بی اثر را که باعث افزایش وزن می شوند، کاهش داده یا حذف کنید که این افزایش و یا کاهش نیز در انواع گروه خون متفاوت است. به این ترتیب شما به تعادل غذایی لازم که روش سالم تری برای لاغری است، دست خواهید یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *