رژیم لاغری کمبریج چیست؟

 

رژیم لاغری کمبریج

شاید امروزه اگر بپرسید که کدام رژیم به سرعت موجب کاهش وزن می شود فورا به شما رژیم غذایی کمبریج را معرفی کنند  .رژیم کمبریج ادعا می‌کند که در عین حفظ کالری فوق‌العاده پایین، نیازهای تغذیه‌ای روزانه شما را تامین می‌کند. رژیم غذایی کمبریج دارای شش مرحله است اما گفته شده است که این رژیم رژیم مناسبی برای لاغری و کاهش وزن نیست اما چرا در این مقاله راجع به این موضوع بیشتر بحث خواهیم کرد .

عملکرد رژیم لاغری کمبریج در بدن :

توجه کنید که این رژیم  یک رژیم غذایی کم کالری است و شش مرحله دارد. اولین و شدیدترین مرحله شامل خوردن و نوشیدن یک لیست از غذاهای مشخص، با حدود ۶۰۰ کالری در روز است. غذاهای این رژیم شامل سوپ، فرنی، اسموتی و انواع شیک است. در مرحله دوم به بعد، کم کم میزان کالری دریافتی خود را افزایش می‌دهید تا زمانی که وعده‌های غذایی بیشتری مصرف کنید.

هدف از این کار ایجاد عادات غذایی سالم‌ است. این رژیم قصد دارد سبک زندگی درست را به افراد یاد بدهد تا بعد از دوره رژیم انتخاب‌های تغذیه‌ای مناسب را حفظ کنند. تفاوت اصلی رژیم کمبریج با سایر رژیم‌ها، کمبود کالری شدید در این رژیم است. همین کالری شدیدا کم است که باعث کاهش وزن سریع و زیاد می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت تنها ۶۰۰ کالری در روز، ابدا آسان نیست.

خوراکی های مجاز در این رژیم

خوب است بدانید که آنچه در این رژیم می‌خورید بستگی به این دارد که در کدام مرحله از رژیم هستید. پنج مرحله اول شامل حداقل یک خوراکی جایگزین وعده غذایی، مانند شیک و اسموتی است:

در مرحله ی اول شما فقط اجازه خوردن شیک و اسموتی، به جای وعده غذای اصلی دارید و کالری دریافتی شما به شدت پایین است. در مرحله ی دوم سه وعده شیک یا اسموتی به علاوه یک وعده غذایی سالم به انتخاب خودتان. به مرحله ی سه که رسیدید باید  دو وعده شیک یا اسموتی به علاوه صبحانه، ناهار و شام سالم. هنگام مرحله ی چهارم دو وعده شیک یا اسموتی به علاوه ناهار، شام و یک میان وعده اضافی.

وقتی به مرحله ی پنجم رسیدید باید یک وعده شیک یا اسموتی به علاوه صبحانه، ناهار، شام و میان وعده. در مرحله ی اخر هم مرحله تثبیت وزن است. رژیم کمبریج برای این مرحله برنامه خاصی ارائه نمی‌دهد و تثبیت وزن به عهده خودتان است. شیک‌ها و اسموتی‌هایی که در این رژیم به عنوان وعده غذایی و میان وعده در نظر گرفته شده‌اند، هر کدام حدودا ۲۰۰ کالری یا کمتر دارند.

باید بدانید که هدف رژیم کمبریج قرار دادن بدن در حالت کتوز نیست؛ اما ممکن است کتوز رخ دهد. با توجه به کاهش شدید کالری دریافتی و استفاده از جایگزین‌های غذایی که تقریبا فاقد کربوهیدرات هستند، ممکن است کتوز ایجاد شود. وقتی هیچ کربوهیدراتی برای جذب در بدن وجود ندارد، کبد شما از چربی کتون تولید می‌کند و در عوض آن‌ها را برای انرژی می‌سوزاند. در شرایط عادی، بدن کربوهیدرات‌ها را به گلوکز تبدیل می‌کند و از آن برای تولید انرژی برای سلول‌ها، بافت بدن و اندام‌های شما استفاده می‌کند.

در حالت کتوز بدن به جای کربوهیدرات‌ها از پروتئین برای تولید انرژی استفاده می‌کند. هنگامی که هیچ کربوهیدراتی برای جذب کردن وجود ندارد، کبد شما از چربی کتون تولید می‌کند و آن‌ها را برای انرژی می‌سوزاند. این حالت باعث کاهش وزن می‌شود اما سطح انرژی کلی بدن را نیز کم می‌کند. درنتیجه زمانی که از رژیم کمبریج پیروی می‌کنید اغلب دچار خستگی، سردرد، درد یا گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی مانند یبوست یا معده درد می‌شوید.

باید بدانید که  مصرف کالری کم به این معنی است که بدن شما ذخایر موجود را می‌سوزاند. این به نوبه خود منجر به چربی سوزی و در نهایت کاهش وزن می‌شود. اما کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه عوارض زیادی را به همراه دارد. با این حال، نگه داشتن وزن، موضوع دیگری است. هر رژیمی چه از راه سالم و درست و چه از راه نادرست می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. اما همه رژیم‌ها نمی‌توانند تثبیت وزن را تضمین کنند. رژیم غذایی کمبریج نیز از این قائده مستثنا نیست. علا رغم کاهش وزن زیاد هیچ تضمینی وجود ندارد که وزن شما بعد از پایان دوره رژیم بازنگردد.

رژیم کمبریج – مزایا :

اشاره شد که مراحل رژیم کمبریج ساده است. دستورالعمل‌های این رژیم پیچیدگی خاصی ندارند. کسانی که پخت و پز را دوست ندارند مرحله اول این رژیم برایشان راحت است. در مرحله اول فقط باید انواع اسموتی و شیک تهیه کنید. توجه کنید که طرفداران  این رژیم می‌گویند اگر در تلاش برای شکستن چرخه غذاهای آماده و میان وعده‌های ناسالم هستید، این رژیم می‌تواند به شما کمک کند.

در کوتاه مدت، رژیم غذایی کمبریج به ترک عادت‌های غذایی ناسالم، کنترل وعده‌ها کمک می‌کند.می دانید که رژیم کمبریج به شدت محدود کننده است. با این حال گفته می‌شود این رژیم حداقل میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. رژیم‌های بسیار کم کالری کیفیت تغذیه رژیم غذایی را به شدت محدود می‌کنند. اما در مورد این رژیم اگر اسموتی و شیک‌ها را با تنوع بالا درست کنید تا حدی می‌توانید از کمبود مواد مغذی جلوگیری کنید.

رژیم لاغری کمبریج – معایب :

شرح داده شد که این رژیم بسیار محدود کننده و تنوع برنامه غذایی بسیار کم است. اکثر وعده‌های غذایی در واقع شیک، اسموتی، سوپ و فرنی هستند. همین تنوع کم و بسیار پایین پیروی از رژیم غذایی را سخت می‌کند. این رژیم می تواند عوارض جانبی داشته باشد . بیشتر عوارض جانبی رژیم برای سیستم گوارشی است.

بیشتر عوارض جانبی که از این رژیم گزارش می‌شود. عبارتند از: یبوست، سردرد، خستگی و سرگیجه. این رژیم می تواند متابولیسم را مختل کند میزان متابولیسم شما ممکن است به خطر بیفتد و سوزاندن کالری را سخت‌‌تر شود. بنابراین هنگام بازگشت به رژیم غذایی عادی، احتمال دارد که وزن شما نه تنها به وزن قبلی برگردد، بلکه افزایش یابد. برای دنبال کردن این رژیم حتما با پزشک مشورت کنید مخصوصا اگر بیماری زمینه ای ماننددیابت دارید .به یاد داشته باشید هر برنامه کاهش وزن معتبر باید سلامتی شما را در اولویت قرار دهد. بهترین رویکرد برای کاهش وزن پایدار، روشی است که اصول تغذیه سالم را با اندازه وعده معقول و شیوه زندگی که بر افزایش فعالیت و ورزش متمرکز است، در برگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *