رژیم لاغری هندوانه

 

رژیم لاغری هندوانه
رژیم لاغری هندوانه – کلینیک رسپینا

در فصل گرما شما با رژیم لاغری هندوانه می توانید به راحتی وزن کم کنید و لاغر شوید ضمن اینکه با این رژیم سم زدایی هم خواهید کرد و می دانید که سم زدایی برای تنیجه دادن سریع رژیم لاغری ضروری است و شما با این رژیم می توانید هم وزن کم کنید و هم سم زدایی کنید یعنی با یک تیر دونشان.

رژیم لاغری هندوانه – عملکرد ان در لاغری و سم زدایی

جالب است بدانید که مؤثرترین رژیم برای کاهش وزن که عاری از هر گونه عوارض  جانبی است، پیروی از رژیم غذایی هندوانه است در این نوع رژیم به دلیل مصرف هندوانه آب کافی مورد نیاز بدن تأمین می شود. لذا با تکرر ادرار سم های موجود در بدن دفع می شوندباید بدانید که هندوانه دارای طبعی سرد و تر است که پوست، محتوای داخلی و حتی دانه های آن مصرف خوراکی دارد. می دانید که نود درصد هندوانه از آب تشکیل شده است و به همین دلیل رژیم هندوانه بر پایه آن ایجاد شدهفت نوع عنصر در تشکیل هندوانه نقش دارند، این هفت عنصر عبارتند از :

مهمترین بخش هندوانه اب است حدود 90 الی 95 درصد هندوانه متشکل از آب است. مصرف هندوانه به دلیل برخورداری از آب فراوان موجب بهبود عملکرد سیستم دفع، خروجی صفرا، تحریک فرآیند های متابولیکی و از بین رفتن پف می گردد

هندوانه دارای اسید فولیک است . یکی دیگر از اجزا تشکیل دهنده ی هندوانه، اسید فولیک است. درواقع اسید فولیک خاصیتی ضد پیری دارد و در تشکیل هموگلوبین و جذب کامل پروتئین کمک شایانی می کند

هندوانه حاوی پکتین است با مصرف هندوانه به دلیل برخورداری از پکتین رگ های خونی بدن پاکسازی می شود. پکتین عملکرد قلب را بهبود می بخشد و سطح کلسترول خون را پایین می آورد.

هندوانه حاوی گلوکزاست  گلوکز نوعی قند آزاد است که برای عملکرد بدن و سلول های مغزی امری حیاتی است. این عنصر به وسیله ی سلول های بدن جذب می شود و به شکل انرژی در می آید. لذا عاملی برای رفع خستگی و ضعف بدنی است.سلولز هم تشکلیل دهنده ی هندوانه است که تنها در عناصر خاصی مانند گیاهان، حبوبات، غلات و سبزیجات وجود داردعنصر سلولز در تحریک روده و جلوگیری از یبوست نقش مهمی ایفا می کند.

اوه!!پیشنهاد میشه این مطلب حتما بخونی >>> حذف ۱۰۰درصد چربی با سرما

آنتی اکسیدان بخشی دیگر از هندوانه است که دو گروه مجزا دارد گروه اول مواد شیمایی هستند که قادر به تولید رادیکال های آزاد است و مانع اکسیداسیون می شوند گروه دوم، ترکیباتی طبیعی هستند که در غذاها یافت می شوند. آنتی اکسیدان طبیعی در هندوانه، کیوی، توت فرنگی، اسفناج، طالبی، کلم بروکلی، سیب زمینی و کلم وجود دارد آنتی اکسیدان ها خاصیتی ضد توموری دارند و رگ های خونی را تقویت می سازندو هندوانه منبع مواد معدنی است. مواد معدنی شامل کلسیم، آهن، پتاسیم، فسفر، ید، فلورین، روی، سلنیم، منیزیم و سدیم می شود  بدن به وسیله ی مواد معدنی فشار خون را تنظیم می کند و در رفع خستگی و گرفتگی عضلات مؤثر است. درواقع بدن بدون مواد معدنی قادر به سوخت ساز، رشد و خون سازی نیست.

هندوانه حاوی لیکوپن است . لیکوپن زیر مجموعه ای از کارتنوئید است. درواقع کارتنوئید ها مواد شیمیایی هستند که مانند آنتی اکسیدان ها از تخریب سلول ها جلوگیری می کنند. لیکوپن از بروز سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند و در میوه های قرمز رنگ از قبیل توت قرمز، هندوانه و گوجه فرنگی یافت می شود.

رژیم هندوانه و کاهش وزن :

توجه کنید که برای تناسب اندام سریع و سالم در مدت زمان کم، رژیم هندوانه ای توصیه می شود. این نوع رژیم تنها به مدت 5 روز صورت می گیرد و اگر به تعداد روزهای رژیمی افزوده شود، نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود بلکه نتیجه ای بر خلاف انتظار رخ می دهد.

حتما توجه کنید که پیروی از رژیم هندوانه ای برای کودکان، زنان باردار و افرادی که از مشکلات کبدی رنج می برند، ممنوع است .

مزایای این رژیم لاغری

این رژیم لاغری یک رژیم بسیار کم کالری است  تاکنون چندین نسخه برای رژیم هندوانه ای توسط متخصصان تغذیه ارائه شده است. یکی از محبوب ترین این رژیم ها، پاکسازی بدن در بازه ی زمانی کوتاه (پنج روز) است. که در زیر برایتان این رژیم را شرح می دهیم :

در این رژیم در وعده ی صبحانه که از مهمترین وعده ها ست در این رژیم درروز اول: یک کاسه ماست کم چرب، یک فنجان چای یا قهوه، دو تکه نان ترجیحا غلات به همراه یک برش هندوانه و در روز دوم: مصرف یک تکه نان تست با پنیر کم چرب، یک فنجان شیر یا قهوه ، روز سوم: یک تکه نان غلات با گوشت مرغ یا بوقلمون یک فنجان چای یا قهوه و یک برش هندوانه روز چهارم: دو تکه نان تست، یک فنجان چای، تکه ای پنیر و یک تکه هندوانه  ودرروز پنجم: دو تکه نان غلات، یک فنجان شیر یا قهوه و یک برش هندوانه توجه داشته باشید در هنگام استفاده از چایی یا قهوه از مصرف شکر خود داری کنید .

برای میان وعده در این رژیم باید در طی پنج روز رژیم تنها میان وعده ی مصرفی شما باید هندوانه باشد. درواقع در بازه ی زمانی صبحانه تا ناهار می بایست بیشتر از 2 برش هندوانه میل کنید علاوه براین، آب هندوانه را تهیه کنید و 10 دقیقه قبل از ناهار به عنوان نوشیدنی خنک مصرف کنید.

برای وعده ی ناهار باید در روز اول: یک سیخ کباب گوشت گوساله به همراه مقداری کلم بروکلی، یک کاسه ماست کم چرب و یک قاشق روغن زیتون روز دوم: دو تکه مرغ آبپز، یک بشقاب کلم پخته شده و یک کاسه ماست کم چرب روز سوم: میگو ماهی به صورت کباب شده، یک کاسه ماست کم چرب به همراه یک بشقاب سبزی یا قارچ پخته شده در روز چهارم: یک بشقاب کوچک برنج، یک سیخ کباب گوشت گوساله و یک کاسه ماست کم چرب درروز پنجم: یک تکه سینه مرغ به صورت کبابی، یک بشقاب پوره هویج یا کدو و یک کاسه ماست کم چرب

برای میان وعده ی بین ناهار و شام لازم است حداقل دو برش هندوانه مصرف کنید. همچنین، می توانید یک لیوان بزرگ آب هندوانه بدون افزودن مواد قندی تهیه کنید.

و اما وعده ی شام : روز اول: یک حبه سیر، یک تکه گوشت گوساله و یک تکه هندوانه روز دوم: تکه ای ماهی پخته شده به همراه لیمو، یک کاسه سوپ سبزیجات بدون چربی و یک تکه هندوانه روز سوم: مقداری سالاد سبزیجات و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، تکه ای مرغ به صورت کبابی و یک تکه هندوانه روز چهارم: پوره ی سبزیجات، یک قاشق غذاخوری اسفناج یا مارچوبه و یک تکه هندوانه رو پنجم: یک تکه گوشت گوساله به صورت کبابی، پیازچه با کمی پنیر رنده شده و یک تکه هندوانه.

معایب و عوارض آن

باید بدانیدکه این رژیم برای افرادی که سرد مزاج هستند مناسب نیست . اکثر افرادی که از لحاظ جسمانی سالم هستند، مصرف هندوانه اختلالی در بدن آن ها ایجاد نمی کند و عاری از هرگونه خطر است  اما متخصصان تغذیه تحت شرایطی خاص مصرف هندوانه را منع می کنند پیروی از اصول رژیم هندوانه ای برای افراد سرد مزاج توصیه نمی شود. در صورتی که این قبیل افراد اقدام به مصرف هندوانه کردند، بهتر است به همراه هندوانه، قند و عسل نیز مصرف کنند در واقع مصرف هندوانه توسط افراد سرد مزاج منجر به درد مفاصل، اختلال در هضم مواد غذایی و ضعف دستگاه گوارش می گردد. مصرف هندوانه، عسل و طالبی به صورت ترکیبی منبع بیماری سالمونا است لذا از استفاده ی همزمان این قبیل خوراکی ها اجتناب کنید توجه داشته باشید مصرف هندوانه بلافاصله پس از غذا در روند هضم معده اختلال ایجاد می کند. علاوه براین، در صورت ناشتا بودن از میل هندوانه بپرهیزید زیرا موجب عوارض جبران ناپذیری در بدن می گردد.

حتما توجه کنید که مدت زمان پیروی از اصول رژیم هندوانه ای تنها پنج روز است. در صورت ادامه ی روند رژیم پس از پنج روز عوارض جانبی ثانویه ای بر روی سلامتی افراد بروز می یابد برای شروع این رزیم باید با پزشک مشورت کنید و باز هم تاکیید می کنیم که بیشتر از 5 روز نباید طول بکشد

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *