رژیم لاغری فلکسترین چیست؟

 

رژیم لاغری فلکسترین
رژیم لاغری فلکسترین-کلینیک رسپینا

یکی از رژیم های لاغری رژیم فلکسترین است باید بدانید که این رژیم،یک رژیم لاغری سریع گیاهی است اما افراد اجازه دارند تا به صورت متعادل از گوشت و دیگر محصولات حیوانی هم بخورند. این رژیم سالم خواری از رژیم های وگان و گیاه خواری انعطاف پذیرتر است. اگر به دنبال این هستید که غذاهای گیاهی بیشتری به برنامه غذایی خود اضافه کنید اما نمی خواهید گوشت را نیز کاملا کنار بگذارید از رژیم فلکسترین استفاده کنیدبا مقاله ی ماهمراه شوید تا راجع به این رژیم لاغری بیشتر بدانید .

عملکرد رژیم فلکسترین + مزایا و معایب 

 

در ابتدا خوب است تغریفی از این رژیم به شما ارائه دهیم . رژیم فلکسترین را دکتر داون جکسون بلاتنر که یک متخصص تغذیه هستند  ابداع کرد تا به مردم کمک کند در کنار استفاده از محصولات حیوانی به صورت متعادل از سبزیجات هم استفاده کنند و از مزایای آن بی بهره نباشند. به همین دلیل نام این رژیم ترکیبی است رژیم وجترین ها و یک رژیم انعطاف پذیر است می دانید که  گیاه خواران گوشت و گاهی دیگر محصولات حیوانی را از رژیم غذایی حذف می کنند در حالی که وگان ها کاملا گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و تمام محصولاتی که از حیوانات می آید را حذف می کنند.

اوه!پیشنهاد میشه این مطلب حتما بخونی >> بهترین مکمل لاغری در جهان

از آنجا که در رژیم فلکسترین محصولات حیوانی نیز خورده می شود نمی توان آنها را گیاه خوار یا وگان دانست. در رژیم فلکسترین قوانین مهمی برای حذف غذاها وجود ندارد و یا مقدار مشخصی از کالری یا درشت مغذی ها توصیه نشده است. در واقع فلکسترین بیشتر سبک زندگی است تا رژیم غذایی.

این رژیم غذایی بر اساس اصول زیر است

خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل. تمرکز روی پروتئین های گیاهی به جای حیوانی. انعطاف پذیر بودن و استفاده از گوشت و محصولات حیوانی هر چند وقت یک بار. به حداقل رساندن مصرف غذاهای فرآوری شده و  به حداکثر رساندن مصرف غذاهای طبیعی. محدود کردن قند اضافه شده و شیرینی ها.

رژیم فلکسترین به دلیل طبیعی بودن و تمرکز روی اضافه کردن غذا به جای محدود کردن آن انتخابی مناسب برای افرادی است که به دنبال سالم غذا خوردن هستند. داون جکسون بلاتنر سازنده رژیم فلکسترین در کتابش توضیح داده  است که چگونه این رژیم را با استفاده میزان مشخصی گوشت در هفته شروع کنید. با این حال دنبال کردن دقیق موارد توصیه شده توسط بلاتنر برای شروع رژیم الزامی نیست.

فلکسترین و مزایای آن برای بدن

 

این رژیم غدذایی رژیمی سالم و مفید است با این حال از آنجا که تعریف خاصی برای این رژیم وجود ندارد، دشوار است نتایج پژوهش ها روی دیگر رژیم های گیاهی را به آن نسبت داد. با این حال، بررسی ها روی رژیم های وگان و گیاه خواری نشان می دهند یک رژیم نیمه گیاه خواری چگونه به بهبود سلامت کمک می کند. خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل و دیگر غذاهای کاملی که مقداری فراوری شده اند برای بدست آوردن مزایای سلامتی اینگونه رژیم ها بسیار مهم است. کاهش مصرف گوشت در کنار غذاهای تصفیه شده با مقدار زیادی قند و نمک اضافه شده سبب استفاده از مزایای آن نخواهد شد.

توجه کنید که غذا خوردن به سبک فلکسترین برای سایز میان تنه نیز مفید است. این موضوع تا حدودی به محدود شدن غذاهای پرکالری، فرآوری شده و خوردن غذاهایی که گیاهی و کم کالری هستند، مربوط می شود. پژوهش های بسیاری نشان دادند افرادی که رژیم های گیاهی را دنبال می کنند از کسانی که رژیم دیگری دارند بیشتر وزن کم می کنند.

در بررسی ها ی بسیار دریافتند دنبال کنندگان رژیم های گیاهی طی هجده هفته از کسانی که رژیمشان گیاهی نبود ۲ کیلو بیشتر وزن کم کردند. دیگر پژوهش ها نشان دادند کسانی که رژیم غذایی وگان را دنبال می کنند نسبت به گیاه خواران و همه چیز خواران  بیشترین وزن را کم می کنند. از آنجا که رژیم فلکسترین به گیاه خواری نزدیکتر از وگان است، بنابراین  به کاهش وزن کمک می کند اما نه به اندازه رژیم وگان.

معایب این رژیم لاغری

 

در این رژیم مشکلی نخواهید داشت فقط ممکن است با برخی از کمبودهای تغذیه ای مواجه که عبارتند از: کبمود برخی از ویتامین ها مانند ویتامین ب 12 و زینک آهن کلسیم اسید چرب های امگا ۳ در پژوهشی بر روی وبتامین ب 12 مشخص شد همه گیاه خواان در خطر کمبود این ویتامین هستند ویتامین ب 12 تنها در محصولات حیوانی یافت می شود. بسته به تعداد و مقدار محصولات حیوانی که یک فرد در رژیم فلکسترین خود به کار می برد، مکمل ب 12 نیز ممکن است توصیه شود.

فلکسترین ممکن است ذخایر زینک و آهن را نیز پایین بیاورد چون این مواد معدنی در بهترین شکل از محصولات حیوانی جذب می شوند. با اینکه دریافت این مواد مغذی از غذاهای گیاهی ممکن است اما افرادی که رژیم فلکسترین را رعایت می کنند باید رژیم غذایی خود را برنامه ریزی کنند تا به این نتیجه برسند. بیشتر دانه ها و آجیل ها، غلات کامل و حبوبات دارای آهن و زینک هستند.

اضافه کردن یک منبع سی راهی مناسب برای افزایش جذب آهن از منابع غذایی گیاهی است. برخی از فلکسترین ها ممکن است مقدار مصرف لبنیات خود را محدود کنند، بنابراین باید از منابع گیاهی دارای کلسیم استفاده کنند تا دچار کمبود این ماده معدنی نشوند. افرادی که از این رژیم استفاده می کنند  باید مواظب دریافت کافی اسید چرب های امگا ۳ نیز باشند که معمولا در ماهی های چرب یافت  می شود. منابع گیاهی امگا ۳ عبارتند از گردو، دانه ی چیا و بذر کتان. به یاد داشته باشید برنامه غذایی به سبک فلکسترین به شما این انعطاف پذیری را می دهد تا گوشت و محصولات حیوانی متنوعی را استفاده کنید.

اگر رژیم غذایی به خوبی برنامه ریزی شده باشد و شامل غذاهای کامل متنوعی باشد، کمبود مواد مغذی نیز جای نگرانی ندارد. غذاهایی مورد استفاده در رژیم فلکسترین فلکسترین روی وعده های غذایی گیاهی، غذاهای کامل و غذاهای گیاهی با درصد پایین فرآوری تاکید دارد.  در کنار این موارد نیز مقداری محصولات حیوانی را به برنامه غذایی تان اضافه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *