رژیم غذایی پریتیکین یکی از رژیم های غذایی که به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد این رژیم یک رژیم غذایی با فیبر بالا و کم چربی است که برای کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلب طراحی شده. در رژیم غذایی پریتیکین، تقریباً هشتاد درصد کالری از کربوهیدرات‌ها ، ده تا پانزده درصد از چربی و ده تا پانزده درصد از پروتئین تأمین می‌شود. این رژیم شامل مقادیر بسیار کمی از محصولات حیوانی و غذاهای گیاهی است. این رژیم توصیه می‌کند ورزش هوازی بصورت روزانه، سه بار در هفته تمرینات قدرتی و به طور منظم حرکات کششی را انجام دهید تا سلامتی شما بهبود یابد.

رژیم غذایی پریتیکین
رژیم غذایی پریتیکین-کلینیک رسپینا

رژیم غذایی پریتیکین و عملکرد آن

باید بدانید که این رژیم غذایی برای بهبود کلی سلامت شما بر اصول اساسی تغذیه متکی است ولی این درکنار دسترسی به سلامت شما با داشتن تغذیه ای درست می توانید به راحتی وزن هم کم کرده و لاغر شوید .

رژیم غذایی پریتیکین و مواد غذایی که در این رژیم می توانید مصرف کنید

باید بدانید که در این رژیم شما می توانید انوع میوه، سبزیجات، دانه‌های کامل و حبوبات را مصرف کنید همانطور که می‌بینید مانند اکثر رژیم‌های گیاه‌خواری تنوع غذایی این رژیم بسیار محدود است. منابع حیوانی سهم کمی در این رژیم دارند. طرفداران این رژیم معتقدند که غذاهای گیاهی از غذاهای حیوانی سالم ترند. به طور مثال آنتی اکسیدان‌ها باعث می‌شوند سلول‌های ما کمتر آسیب ببینند و تقریباً به جلوگیری از هر بیماری مزمن کمک می‌کنند. فیبر یک ماده غذایی مهم دیگری است که طبق تعریف، فقط در گیاهان یافت می‌شود.

فیبر به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و تعدادی از بیماری‌های مزمن کمک می‌کند. طرفداران این رژیم می‌گویند بسیاری از افراد نگران دریافت پروتئین کافی هستند اما در واقع باید نگران دریافت فیبر کافی باشند. غذاهایی که در مصرف آن‌ها باید محدود شود همانطور که گفته شد این رژیم تنوع غذایی بالایی ندارد. در برنامه غذایی این رژیم گروه‌های غذایی هستند که نیازی نیست مصرف آن‌ها را کاملا قطع کنید. اما مجاز به خوردن مقدار محدودی هستید. مصرف گوشت بدون چربی، ماهی، انواع روغن‌ها، دانه‌های فرآوری شده، لبنیات بدون چربی در این رژیم محدود می‌شون.

غذاهایی که در رژیم پریتیکین ممنوع هستند برنامه رژیم غذایی پریتیکین خوردن بسیاری از مواد غذایی را ممنوع می‌کند. خامه، پنیر، کره و باقی محصولات لبنیاتی، جیگر،جیگر سفید و گوشت‌های این چنینی، گوشت‌های فرآوری شده مانند همبرگر، زرده تخم مرغ و روغن‌های دارای پالم در این رژیم ممنوع است. در نتیجه می‌توان گفت شما حق انتخاب چندانی برای پخت غذاها در این رژیم ندارید.

رژیم غذایی پریتکین و برنامه ی ورزشی :

توجه کنید که ورزش به دلایل پزشکی متعددی مانند سوزاندن کالری، تقویت کاهش وزن و محافظت در برابر بیماری‌های قلبی برای بدن ما مفید است. اما ورزش منظم همچنین برای سلامتی عاطفی ما، جلوگیری از افسردگی و اضطراب، کاهش استرس و داشتن احساس بهتر کمک می‌کند. برنامه تمرینی این رژیم سه بخش اصلی دارد یکی بهبود وضعیت سیستم قلب و عروق؛ و دیگریتمرین‌های قدرتی؛ سوم هم  انعطاف پذیری و کشش این برنامه ورزشی همه موارد را شامل می‌شود و هر یک از عناصر برنامه به گونه‌ای ساده، کاربردی و آسان طراحی شده است تا شما بتوانید به سادگی آن را در خانه انجام دهید. همچنین برنامه ورزشی این رژیم برای تمام افراد مبتدی و حرفه‌ای مناسب است.

رژیم غذایی پریتیکین و مزایا ی  ان برای بدن :

✅ خوبی این رژیم این است که با رعایت این رژیم از مصرف مواد غذایی مضر خوددای خواهید کرد رژیم پریتیکین به جای غذاهای فرآوری شده بر مصرف غذاهای کامل تأکید دارد. غذاهای فرآوری شده مانند چیپس و پفک که شامل  مواد غذایی حاوی سدیم، چربی اشباع شده و روغن‌های ناسالم هستند.

✅ از طرف دیگر، غذاهای کامل مانند میوه‌ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان‌ها، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار بیشتری هستند. خوراکی‌های ناسالم به عنوان سوخت ناسالم در بدن انسان شناخته می‌شوند. وقتی مقدار زیادی از آن‌ها را بخوریم، به مرور زمان دچار بیماری می‌شویم. در عوض ما باید روی پر کردن رژیم‌های غذایی خود با غذاهای سالم‌تر مانند میوه‌ها و سبزیجات تمرکز کنیم. با این حال نمی‌توان از محدودیت غذایی رژیم پریتیکین چشم پوشی کرد.

✅ رعایت این رژیم از مبتلا شدن به انواع سرطان جولگیری میکند د رمطاعه ای که انجام شد افراد این آزمایش به دو گروه تقسیم شدند،  یک گروه آزمایشی که از برنامه رژیم غذایی پریتیکین و یک گروه کنترل که از رژیم استاندارد آمریکایی پیروی می‌کردند. پس از گذشت دوازده روز نمونه خون از هر گروه گرفته شد و به داخل ظروف پتری حاوی سلول‌های سرطانی پستان ریخته شد. بعد از دوازده روز رژیم غذایی گیاهی، خون گروه آزمایش سلول‌های سرطانی را با سرعت بیست تا سی درصد بیشتر از گروه کنترل از بین برد.

✅ این رژیم برای کاهش سطح کلسترول خون خود طراحی کرد. افزایش کلسترول دریافتی با افزایش سطح کلسترول خون مرتبط است. به عبارت دیگر وقتی غذاهایی حاوی کلسترول می‌خوریم، کلسترول بیشتری تمایل به چرخش در جریان خون ما دارد. از آنجا که فقط غذاهای حیوانی حاوی کلسترول هستند، رژیم

✅ حتما توجه کنید علی رغم داشتن دستورالعمل‌های مربوط به رژیم و ورزش در وب سایت این رژیم، برای پیگیری و رفع مشکلات پیش آمده در طول رژیم باید به مرکز رژیم پریکیتین و یا یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. با توجه به اینکه اکثر مردم وقت، پول و توانایی حضور در مرکز را ندارند؛ این باعث می‌شود برنامه تا حد زیادی غیرقابل دسترس باشد.

✅ این رژیم غذایی شامل لیست بزرگی از مواد غذایی است که باید از خوردن آن‌ها اجتناب شود که بسیاری از آن‌ها که به طور معمول روزانه خورده می‌شوند. به همین دلیل رعایت برنامه غذایی پریتیکین برای طولانی مدت دشوار است. همچنین این رژیم جنبه‌های دیگر غذا خوردن مانند سنت، فرهنگ، جشن و لذت بردن از طعم دهنده‌ها را نادیده می‌گیرد.

✅ اگر قصد کاهش وزن را دارید بهتر است رژیمی را انتخاب کنید که ذائقه شما را در انتخاب غذاها در نظر بگیرد. تغییرات مثبت در سبک زندگی هنگامی موفقیت آمیز است که فرد انگیزه داشته باشد از رفتارهای جدید لذت ببرد و معتقد باشد که می‌تواند آن‌ها را در طولانی مدت حفظ کند. در رژیم پریتیکین با توجه به تعداد زیاد محدودیت‌های غذایی همراه با تعهد طولانی مدت برای ورزش، ممکن است همه افراد انگیزه یا پایدار کافی را نداشته باشند. به یاد داشته باشید رژیم غذایی پریتیکین برای کاهش وزن در نظر گرفته نشده است و هدف آن بهبود سلامت است. اگر قصد دارید یک رژیم غذایی لاغری را شروع کنید حتما قبل از شروع با پزشک مشورت کنید .

 

 

12 نظر برای «رژیم غذایی پریتیکین چیست؟ ⭕»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *