رژیم غذایی شانگری لا چیست؟مزایا و معایب این رژیم کدام است؟

 

رژیم غذایی شانگری لا
رژیم غذایی شانگری لا-کلینیک رسپینا

شاید اسم رژیم غذایی شانگری لارا کمتر شنیده باشید . در این رژیم باید بین وعده‌های غذایی ۱ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون سبک یا دو بار در روز ۱-۲ قاشق غذاخوری آب قند مصرف کنید. بدن ما غذاهایی که طعم زیادی دارند و خوشمزه هستند را دوست دارد. به همین دلیل شما دائما هوس غذاهای خوش طعم را می‌کنید. این امر باعث پرخوری و در نتیجه افزایش وزن شما می‌شود.

طرفداران رژیم شانگری لا ادعا می‌کند با مصرف روغن زیتون و آب قند، که طعم کمتر ولی همان میزان کالری را دارند، می‌توانید به بدن خود یاد دهید که از ایجاد ارتباط عطر و طعم با کالری جلوگیری کند. در نهایت بدن شما کمتر غذا می‌خورد.امااینکه این موضوع چقدر صحت دارد و ایا ادعای رژیم درست است یا خیر در زیر به بحث خواهیم نشست .

رژیم غذایی شانگری لا و عملکرد آن

قبل از خوردن غذاها به این فکر کنید که آیا خوردن آن باعث می‌شود از این وزن تثبیت شده دور شوید یا نه. در این رژیم به این وزن تثبیت شده نقطه تنظیم می‌گویند. این رژیم راهکارهایی برای پیشگیری از وسوسه به خوردن غذاهای خوش خوش طعم ارائه می‌کند. مثلا به نوعی جلوی بینی خود را بگیرید تا از بوییدن غذاهای خوب جلوگیری کنید یا غذاهای ناآشنا بخورید؛

اوه! این مطلب را حتما بخوانید>> کاهش سایز سریع به روش بازیگران هالیوودی

زیرا ترکیبات غذایی ناآشنا به کاهش نقطه تنظیم کمک می‌کنند. مثلا برای ایجاد طعم جدید روی پیتزا خود دارچین بریزید! این رژیم شما را به خوردن غذاهای حتی الامکان بی‌مزه، مانند پوره سبزیجات، آبگوشت سوپ ساده و نان بدون کره تشویق می‌کند. کسانی که مدعی موثر بودن این رژیم هستند معتقد هستند که همه ما یک “نقطه تنظیم” داخلی داریم که نمایانگر وزنی است که ما می‌خواهیم داشته باشیم.

با مصرف مقادیر کمی آب قند یا روغن زیتون سبک در طول روز می‌توانید نقطه تنظیم شده خود را کاهش دهید. این رژیم همچنین ادعا می‌کند که غذاهای بسیار خوش طعم میزان نقطه تنظیم شده شما را افزایش می‌دهند و ولع گرسنگی ایجاد می‌کنند که باعث افزایش وزن شما می‌شود. برای جلوگیری از این ولع خوردن برنامه غذایی این رژیم کاهش خوردن غذاهای بی‌مزه را پیشنهاد می‌کند. حتی می‌توانید برای جلوگیری از تحریک بوی غذا گیره بینی هم بزنید. اما واقعیت ماجرا این است که پیروی از این رژیم و خوردن غذاهای بی‌مزه بسیار خسته کننده است.

اصول این رژیم غذایی

در این رِژیم غذایی باید یک ساعت قبل یا بعد از غذا، آب قند بنوشید؛ اگر می‌خواهید حدود ۹ کیلو وزن کم کنید، از یک قاشق غذاخوری شکر در یک لیوان آب استفاده کنید؛ اگر می‌خواهید ۹ تا ۱۸ کیلو پوند وزن کم کنید، از دو قاشق غذاخوری شکر استفاده کنید؛ اگر می‌خواهید بیش از بیش از ۱۸ کیلو پوند وزن کم کنید، از سه قاشق غذاخوری شکر استفاده کنید؛

مزایای رژیم شانگری لا :

این رژیم بدن را به غذای کمتر مصرف کردن عادت می دهد تبلیغ این رژیم “بدون گرسنگی، هر برنامه کاهش وزن را انتخاب کنید” است. این رژیم می‌خواهد به بدن شما یاد بدهد که غذای کمی برای زنده ماندن نیاز دارید در نتیجه شما را از فکر خوردن غذا آزاد کند. هنگامی که بدن خود را آموزش دادید تا غذای کمتری بخواهد، می‌توانید هر آنچه را که می‌خواهید بخورید؛ زیرا حالا بدنتان فقط مقدار کمی غذا می‌خواهد. خوردن مقدار کم از هر چیزی ضرری نخواهد داشت. اما خلاف شعار این رژیم شما دائما گرسنه خواهید بود. کاهش بیش اندازه کالری و غذا برای بدنتان ضرر زیادی دارد.

این رژیم ادعا می‌کند که برای موفقیت در کاهش وزن هیچ چیزی از برنامه غذایی شما کم نمی شود، از طرف دیگر توصیه می‌کند غذاهای بی‌مزه مانند پوره سیب زمینی بخورید. پس به صورت ناخودآگاه غذاهای خوشمزه از رژیم شما حذف می‌شوند. این رژیم می‌گوید تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که مقدار کمی روغن زیتون سبک یا آب قند به مقدار غذای مصرفی روزانه خود اضافه کنید تا کاهش وزن داشته باشید.

این رژیم برنامه ی خاصی که اذیت کننده باشد ندارد برنامه کاهش وزن شما شامل حدود ۳۰۰ کالری به صورت روغن زیتون سبک یا آب قند بین وعده‌های غذایی است. وعده‌های غذایی را می‌توان از سبزیجات له شده و هر نوع غذای ترکیبی استفاده کرد. میوه به عنوان میان وعده مکرر توصیه می‌شود.

قاشق غذاخوری روغن زیتون سبک مصرف کنید.نیازی ندارد که کالری مصرفی را بشمارید .از دیگر مزایای رژیم شانگری لا این است که شما نیازی به شمارش کالری ندارید، هیچ ماده غذایی ممنوعه‌ای وجود ندارد و این برنامه کاهش وزن هزینه زیادی به بودجه شما اضافه نمی‌کند.

معایب رژیم غذایی شانگری لا :

معایب چندانی گزارش نشده است . باید بدانید که این رژیم به معنی رژیم غذاهای بی طعم و بی‌مزه است؛ شانگری لا در مورد گنجاندن ورزش به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن شما چیزی نمی‌گوید؛ هیچ مدرکی دال بر برتری داشتن آب قند یا روغن زیتون بر سایر میان وعده‌های کم کالری برای کنترل گرسنگی شما وجود ندارد؛ هیچ گونه تحقیق و مطالعه‌ای تایید نمی‌کنند که افزودن آب قند و روغن زیتون به رژیم غذایی ناسالم به کاهش وزن کمک ‌کند؛ هیچ یک از متخصصان تغذیه این رژیم را به عنوان راه حل طولانی مدت کاهش وزن توصیه نمی‌کنند.

متخصصان تغذیه مدعی می‌‌گویند کسانی که رژیم شانگری لا را امتحان کرده‌اند، از مصرف روغن زیتون و غذاهای تکراری خسته می‌شوند. متخصصان پیروی از این رژیم را به کسی توصیه نمی‌کنند. اگر آب قند و روغن زیتون به شما در کنترل اشتها کمک می‌کند، می‌توانید آن را در برنامه کاهش وزن طولانی مدت خود بگنجانید. البته باید مراقب مصرف آب قند نیز باشید زیرا استفاده بیش از اندازه آن می‌تواند به دیابت منجر شود.

البته برخی از مطالعات از پتانسیل روغن زیتون برای افزایش احساس سیری حمایت می‌کنند. یک مطالعه نشان داد که به نظر می‌رسد افزودن روغن زیتون یا فقط عطر روغن زیتون باعث افزایش سیری می‌شود. در این مطالعه محققان ماست غنی شده با رایحه روغن زیتون را آزمایش کردند و دریافتند که گروهی که ماست بدون عطر روغن زیتون مصرف می‌کردند، روزانه به طور متوسط ​​۱۷۶ کالری بیشتر از گروه ماست با رایحه روغن زیتون، می‌خورند. یکی از موارد اساسی رژیم شانگری لا این است که ادعا می شود غذاهای خوش طعم و خوش بو چاق کننده هستند.

اگرچه این ممکن است در بعضی موارد درست باشد، اما قطعاً کل واقعیت نیست. هزاران هزار گزینه دستورالعمل‌های غذاهای خوشمزه و سالم وجود دارد که طعم و مزه فوق العاده‌ای دارند اما کالری بالایی ندارند و حتی به کاهش وزن کمک می‌کنند. برنامه شانگری لا به عوامل دیگری مانند ورزش که در کنترل وزن موثر هستند توجه نکرده است. هیچ راهنمایی در مورد اینکه چه مقدار یا چه نوع غذایی باید مصرف شود، نشده است. این رژیم به این معنی است که اگر افراد آب قند و روغن زیتون را به برنامه روزانه خود اضافه کنند، غذا خوردنشان کمتر می‌شود.

بدون در نظر گرفتن جنبه‌های اساسی‌تر مدیریت وزن، نمی‌توان ادعا کرد چگونه کاهش موقتی اشتها برای ایجاد نتایج طولانی مدت در کاهش وزن کار می‌کندرژیم غذایی شانگری لا بر خلاف ادعایی که می‌کند اصلا تنوع غذایی ندارد. توصیه اصلی این رژیم خوردن غذاهای بی‌مزه است و همین پیروی از این رژیم را دشوار می‌کند. بهتر است رژیم غذایی را برای کاهش وزن انتخاب کنید که مورد تایید متخصصان تغذیه باشد. حتما توجه کنید که رژیم غذایی خوب و اصولی است که تنوع غذایی بالایی داشته باشد تا پیروی کردن از آن شما را خسته نکند قبل از شروع هر رژیم غذایی و لاغری با پزشک تان مشورت کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *