بیماری سرطان سینه همچنان یکی از حیرت انگیز ترین و در عین حال کشنده ترین انواع سرطان است و هر ساله هزاران زن را در سراسر جهان از بین می برد. دکتر جرج اسپرینگر دانشمند محقق در دانشکده پزشکی دانشگاه شیکاگو، سرگرم تحقیقات در زمینه کشف واکسنی به منظور مقابله با این نوع سرطان است. آثار واکسن مزبور و اساس آن ملکولی است که پادگن T نام دارد. مهمترین تحقیقات این دانشمند از سال ۱۹۵۰ به روی نقش گروه خون در بیماری است.

پادگن T علامت توموری معمول است که در بسیاری از انواع سرطان خصوصا در بیمار سرطان سینه یافت می شود. افراد سالمی که به سرطان مبتلا نیستند دارای پادتن های ضد پادگن T هستند و چنین پادگنی در آنان مشاهده نمی شود. به عقیده دکتر اسپرنیگر اگر با کمک پادگن T و نشان تومور سرطانی واکسنی تهیه شود، می توان سیستم ایمنی بدن را برای تضعیف و از بین بردن سلولهای سرطانی مجهز کرد. نتایج به عمل آمده از تحقیقات فوق تا کنون جالب توجه بوده و همچنان ادامه دارد و می توان ادعا کرد که گروههای خونی نقشی بسزا در مقابله با سرطان سینه دارند.

انواع دیگر بیماری سرطان

بیماری سرطان سینه

به از جمله بیماری سرطان سینه در انواع دیگر سرطان نیز عامل ایجاد آن و گروه خون نقش دارند، اما به طورکلی اکثر آنها در گروههای خونی A و AB رواج بیشتری دارند. به نظر می رسد گروه خونی و به دلیل دارا بودن قند سلولی ساده تر و تولید پادتن های ضد A و ضد B در برابر انواع سرطان مقاومتر از سایر گروههای خونی است. به عنوان مثال در تومورهای مغزی سلولها بیشتر شبیه گروه خون A و AB هستند. هرچند در سرطان دهانه رحم تعداد زیادی از زنان دارای گروه خون B نیز مبتلا هستند و شاید دلیل آن تفاوت علايم تومور و دگرگونی آنها در هنگام ایجاد شان باشد.

در سایر انواع سرطانها از جمله سرطان کولون عواملی چون عادات غذایی و نوع زندگی مؤثر است. مصرف سیگار یا مشروب به اضافه غذاهای پر چربی یکی دیگر از عوامل مؤثر در ایجاد این نوع سرطان است. سرطان معده ناشی از کاهش میزان اسید معده است در 63،000 مورد این بیماری اکثر مبتلایان دارای گروه خونی A و یا AB بوده اند. سرطان معده در کشورهای چین، ژاپن و کره بسیار رایج است و علت آن مصرف بالای دخانیات، انواع ترشیجات شور و مواد غذایی تخمیر شده است. به نظر می رسد برخی از انواع سرطان خود به خود ایجاد می شوند، از آن جمله سرطان دهان و یا حلق که به منظور جلوگیری از ابتلای به انواع آنها بهتر است مصرف سیگار یا مشروبات الکلی حذف و رژیم غذایی کنترل شود. سرطان کبد نیز از جمله امراضی است که بیشتر گروههای خونی A و AB را تهدید می کند.

هرچند برخی افراد دارای گروه خونی B نیز به آن مبتلا شده اند. به منظور پیشگیری مصرف مواد غذایی سخت همچون انواع دانه های مغزدار و آجیل خصوصا برای دارندگان گروه خونی B توصیه می شود. علاوه بر این، به نظر می رسد مصرف جگر گوسفند در جلوگیری از ابتلای سرطان کبد مؤثر است، هر چند دلیل آن مشخص نیست. سرطان ریه جزو معدود انواع سرطانی است که ارتباط خاصی با گروه خون ندارد و علت اصلی بروز آن فقط مصرف سیگار است. هرچند مواردی هم بوده که شخص مبتلا به آن هرگز سیگار نکشیده است. مردانی که علاوه بر دارا بودن گروه خونی A يا AB ترشح کنندگان ماده اختصاصی آن هستد، اغلب بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. انواع سرطان پوست از جمله موارد نادری هستند که بیشتر گروه خونی O را تهدید می کنند و شاید علت آن ازدیاد میزان اشعه مادون بنفش باشد که ناشی از آلودگی محیط زیست است و بخصوص پوستهای روشن را در معرض ابتلا قرار می دهد.

هرچند نوعی از آن، همه گروههای خونی را تهدید می کند. سرطان استخوان اغلب در گروه خونی B مشاهده می شود و گاه در میان گروههای خونی A و AB نیز وجود دارد. گاه ممکن است برای کسانی که دارای گروه خون A و یا B هستند و از عفونتهای مکرر کلیه یا مثانه رنج می برند و اقدام به معالجه قطعی آن نمی کنند، مشکلات جدی تری به وجود آید. سرطان مثانه اغلب در زنان و مردان گروه خونی A و B و خصوصا گروه خون AB بروز می کند. نکته ابهامی در این رابطه وجود دارد که علت آن هنوز مجهول است. چسبندگی جرم گندم همان لکتینی است که می تواند سلولهای سرطانی را در سرطان سینه و سرطان مثانه گسترش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *