در بسیاری از خانم ها به دلیل ورزش نکردن و پرخوری زیاد چاق می شوند و اگر قبل از بارداری اضافه وزن هم داشته باشند که اوضاع بدتر می شود . می دانیم که دغدغه ی همه خانم های جوان داشتن دوره ی بارداری سالم است . لازم است که قبل از بارداری حتما با ریسک‌های اضافه وزن آشنا شوید و تلاش کنید وزن‌تان را کاهش بدهید. زیرا وزن بالا در دوران بارداری ممکن است آسیب‌هایی جدی‌ به شما یا فرزندتان وارد کند در این مقاله شرح می دهیم که چرا نباید در دوران بارداری چاق شوید .

بارداری

چاقی و بارداری 

چاقی خود بیماری است که خطرات فراوانی را برای انسان دارد تقریبا اکثر بیماری ها ریشه در چاق واضافه وزن دارند حال اگر خانمی بخواد باردار هم شود این خطرات متوجه جنین هم خواهد شد خوب است توجه کنید که اضافه وزن از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کند و این به باروری شما آسیب می‌زند. حتی در زنانی که تخمک گذاری آنان منظم است، بالابودن مقدار بی ام ای باعث می‌شود دیرتر باردار شوند.

داشتن اضافه وزن در بارداری احتمال ایجاد عوارض متعددی را زیاد می‌کند

بارداری

از جمله: احتمال سقط جنین، مرده به دنیا آمدن کودک و تکرار سقط ها  دیابت بارداری؛ عوارض بارداری با علائم فشار خون بالا در بارداری و آسیب‌دیدگی سایر ارگان‌ها، به‌طور معمول کلیه‌ها اختلال در عملکرد قلب؛ وقفه‌های تنفسی در خواب یا آپنه‌ خواب؛ زایمان طبیعی سخت؛ چاقی روی کودک شما هم تاثیرات مخربی دارد چاقی ممکن است عوارضی مانند مشکلات زیر را برای کودک شما داشته باشد :

به میزان زیادی بزرگ‌تر از حد متوسط‌بودن (ماکروزومی یا بزرگ‌بودن جنین) و داشتن چربی بیش از حد نرمال، که باعث افزایش سندروم متابولیک و پیداکردن اضافه وزن در کودکی می‌شود داشتن اضافه وزن در بارداری تشخیص بیماری های مادرزادی را از طریق سونوگرافی مشکل می‌کند در اینکه چقدر باید در طول بارداری وزن اضافه کنید، هم وزن شما قبل از بارداری، هم سلامت خود و جنین‌تان نقش دارند.

از دکترتان درباره‌‌ی اینکه چه میزان مجازید وزن اضافه کنید، سؤال کنید و در طول بارداری آن را حفظ و مدیریت کنید. زنانی که اضافه وزن شدید دارند، بهتر است کمتر از میزان ذکر شده وزن اضافه کنند یا درطول بارداری کاهش وزن داشته باشند. این کار باعث می‌شود احتمال داشتن فرزندی با وزن خیلی زیاد در زمان بارداری کاهش یابد. اضافه وزن زیاد جنین در بارداری را به اصطلاح ماکروزومی جنین می‌گویند. کاهش وزن در طول بارداری یا افزایش وزن به مقدار کم، ریسک زایمان زودرس را نیز کاهش می‌دهد. زایمان زودرس باعث می‌شود جنین به وزن طبیعی و مناسب خود نرسد.

دوران بارداری و چاق نشدن 

بارداری

فراموش نکنید که رژیم غذایی سالم داشته باشید

همواره  به یاد داشته باشید در طول بارداری مقدار بیشتری به فولیک اسید، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی احتیاج دارید. مصرف روزانه‌ی ویتامین قبل از باروری می‌تواند کمبود‌ ویتامین را جبران کند. با توجه به شرایط سلامت‌تان، اگر نیاز دارید دارو یا مواد مغذی خاصی مصرف کنید، برای مثال اگر مبتلا به دیابت هستید، با دکترتان مشورت کنید.

داشتن تحرک و ورزش فراموش نشود

حتما با دکترتان درباره‌ی ورزش‌ در بارداری‌‌، مثل پیاده روی، شنا و ایروبیک سبک، مشورت کنید. در تغذیه خود بیشتر دقت کنید و  توجه کنید که اگر سیگار مصرف می‌کنید از پزشکتان بخواهید به شما در ترک سیگار کمک کند. هرگز نباید مشروبات الکلی و مخدر مصرف کنید. قبل از شروع هر درمان و مصرف مکمل های غذایی، از دکترتان اجازه بگیرید. اضافه وزن در بارداری احتمال به وجودآمدن مشکلاتی برای شما و فرزندتان را افزایش می‌دهد.

برای کاهش اضطراب‌ خود با پزشک خود مشورت کنید و همواره تحت نظر پزشکتان بمانید و در تغذیه خود نهایت دقت را به خرج دهید . به‌طور مدام تحت نظر پزشک تان باشیدو باید بدانید که ویزیت‌های قبل از باروری به دکترتان کمک می‌کند سلامت شما و کودک‌تان را کنترل کند. درباره‌ی مشکلات و دارو‌های مصرفی‌تان مثل دیابت، فشار خون بالا و انسداد تنفس در خواب و نحوه‌ی رفع آنها، با دکترتان مشورت کنید.

اگر قبل از بارداری چاق هستید به یاد داشته باشید

وضعیت جنین مدام با سنوگرافی مشخص شود توجه کنید که باید سونوگرافی استاندارد جنین معمولا بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری برای ارزیابی آناتومی کودک انجام می‌شود. امواج سونو به‌راحتی به بافت چربی شکم نفوذ نمی‌کنند، به همین دلیل اضافه وزن در بارداری بر کیفیت سونوگرافی تأثیر می‌گذارد، بنابراین شاید احتیاج داشته باشید که به یک متخصص خبره‌ی سونوگرافی مراجعه کنید .غربالگری برای آپنه ی خواب و خوب است بدانید که آپنه‌ خواب  یکی از اختلالات خواب است که باعث می‌شود تنفس به‌طور مکرر در طول خواب متوقف شود. زنان مبتلا به این عارضه در دوران بارداری در معرض اختلال  پری اکلامپسیا  و عارضه‌های دیگر هستند.

به احتمال زیاد به دلیل داشتن اضافه وزن، در اولین ویزیت به شما آزمایش غربالگری داده می‌شود. تست دیابت بدهید  توجه کنید که باید برای زنانی که احتمال ابتلا به دیابت در آنان متوسط است، آزمایش غربالگری، که به آن تست چالش گلوکز گفته می‌شود؛ بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می‌شود. اگر اضافه وزن داشته باشید، ممکن است دکترتان توصیه کند آزمایش غربالگری را زودتر انجام بدهید. اگر نتایج تست شما طبیعی باشد، احتمالا تست غربالگری بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ حاملگی برای‌تان تکرار خواهد شد. اگر نتایج غیرعادی باشد، باید دوباره آزمایش بدهید. دکترتان همچنین ممکن است توصیه کند قند خون خود را بررسی و کنترل کنید.

در اخر خوب است که تعریفی از چاقی داشته باشیم تا بتوانید با توجه به این تعریف تشخیص دهید که ایا چاق هستید یا خیر . اضافه وزن به معنای داشتن چربی اضافی در بدن است. برای اینکه مشخص شود اضافه وزن دارید یا خیر، اندازه‌گیری براساس قد و وزن شما صورت می‌‌گیرد که به اصطلاح به آن شاخص توده‌ی بدن گفته می‌شود فرمول بی ام ای عبارت است از : بی ام ای = (قد / وزن) به توان 2 که قد برحسب متر و وزن برحسب کیلوگرم است باید قبل از بارداری پزشکتان این محاسبات را داشته باشد و اگر اضافه وزن دارید باید این اضافه وزن برطرف شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *